• BIST 107.580
 • Altın 153,004
 • Dolar 3,7219
 • Euro 4,3756

  Ali Uzunırmak, TBMM'de Aydınpost'a konuştu

  05.10.2011 10:00
  TBMM İdari Amiri ve MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, makamında Aydınpost Editörü Erman Çetin’in sorularını yanıtladı.
  Ali Uzunırmak, TBMMde Aydınposta konuştu
  Ali Uzunırmak, TBMM'de Aydınpost'a konuştu Ali Uzunırmak, TBMM'de Aydınpost'a konuştu Ali Uzunırmak, TBMM'de Aydınpost'a konuştu

   

   

  AYDINPOST ÖZEL/Erman Çetin-Meclis’in yeni döneminde Aydın için güzel projelerinin olduğunun altını çizen Uzunırmak, çalışmaları yaparken diğer Aydın milletvekillerinin de katkı ve imzalarını da almadan teklifleri sunmayacağını ifade etti.

  İKİ YENİ ÜNİVERSİTE TEKLİFİ

  Nazilli ve Söke’ye yeni üniversite açılması yönünde çalışmalarımız vardı. Bunu teklif haline getirdik. Şimdi de diğer Aydınlı milletvekili arkadaşların da imzalarını alarak bu talebimizi resmi olarak ileteceğiz. Nazilli’ye Sümer, Söke’ye de Milet üniversitesi kurulmasını istiyoruz. Geçen dönemde de Nazilli’ye üniversite kurulması için teklifte bulunmuştum. Hatta AKP’li Atilla Koç ağabeyimizi de bu konuda eleştirmiştim. Seçim sürecinde Nazilli’ye üniversite açılması için uğraşıyoruz diyordu. Halbuki biz çalışmalarımızı yürütürken Atilla Bey ortada bile yoktu. Bu iki yeni üniversite ilimizi bilimsel ekonomik ve her açıdan zenginleştirirken gözbebeğimiz ADÜ ni de statik durumdan kurtarmak ve büyütmek için her türlü çabayı göstermeliyiz kanaatindeyim.

   

  TÜRKİYE’Yİ YUGOSLAVYALAŞTIRMAK İSTİYORLAR

  Anayasayla ilgili bakış açım farklı. Kavramlara yüklediğimiz mana önemli. Sayın Başbakan yeni Anayasa ve Anayasa yapmak gibi söylemleri kullanıyor. Başbakan bunları cehaletinden mi, kastından mı bu terimleri kullanıyor? Ben kastı olmadığını düşünüyorum. Anayasa yapmak kurucu iktidar işidir. Yeni anayasa yapmak gibi fikir ifadesiyle bu ifade Türkiye Devletini kuran iradeyi ve felsefeyi ıskat ederek yeni bir felsefeyle ben bu işi yapıyorum demeye götürür bu ifade. Tabi Başbakan’ın geçmişine baktığınızda bu tereddüdü taşıyorum. Başbakan ve çevresi devleti kuran iradeyle kavgası var geçmişte. İktidara gelince de devletin kurumlarıyla da olan mücadelede örtülü şekilde bunu sürdürüyor. Dünden bu güne kadar gelen fikir anarşisi anayasa yapmak anlayışıyla kullanıyorsa yanlış kullanıyor. Bunu açık tartışmalıyız. Anayasayı değiştirmek diyebilir, anayasada değişiklik diyebiliriz. Kurucu iktidar felsefesine bağlı kalarak günün şartlarına uygun anayasayı değiştirmek daha uygun rol modelidir. Etnik yapı, mezhep yapısı veya anne dili yapısına idari yapılanma talebi var. Bunların anayasaya girmesi demek Türkiye’nin Yugoslavyalaştırılması demek. Türkiye İstiklal harbi ve Lozan antlaşması neticesinde Türkiye’deki azınlıkların tanımlanması ve birtakım konular halledilmiştir. Bugün Türkiye’nin dünyadaki gelişen olaylarda ne kadar güzel bir vatandaşlık anlayışıyla devleti kuran adaletin tecelli ettiğini görüyoruz. Bu safhada kavramlara yüklediğimiz mana ve psikolojik tersleri önemsiyorum. Başbakan ve çevresinin, bazı aydınların bu terimleri kullanırken maksatlarını açık açık söylemeleri gerekir diye düşünüyorum.

  Ana dilde eğitim diyorlar? Anadilde eğitim deyince Kürtçe bir anadil değil. Neden? Bir dilin anadil olarak tanımlanması için bilimsel kriterler var. Başka hiçbir dilden katkı almadan vücut organlarını tanımlayacak. Nedir? Türkçe el kol kafa göz… Örneğin Kürtçede kafa yerine “ser” kelimesi kullanılır ve kelime Arapçadır. ancak. Kürtçe Farsça’dan Türkçe’den Arapçadan katkı alıyor. İkincisi, sayılar için katkı almayacak. Zamirleri tanımlayacak. Baktığımızda Kürtçe’de mümkün değil. Kürtçe ye biz anne dili diyebiliriz. Ana dille anne dili farklıdır. Anne dili evde konuşulandır. Güneydoğuda yaşayan herkes Kürt değil. Başka insanlar da var orada. Türkmen yoğunluğunu göz ardı edemezsiniz. Güneydoğu’da yaşayan halkın hepsi Kürtçe konuşmuyor. Kürtçe de homojen değil hatta birbirinin konuştuğunu anlayamıyor farklı lehçeye sahip olan insanlar. Zazaca Soranice de konuşuluyor. Anadilde eğitim diyerek bu lehçelerden herhangi birini orada eğitim dili yaptığınızda nasıl Türkiye Cumhuriyet Devleti bizi Türkçe konuşturarak asimile ediyor diyorlarsa diğer lehçeleri yok sayarak eleştirdiklerinin aynısını yapmış olma tezatına düşmeyecekler mi? Bütün bunların anayasaya girmesi demek Türkiye’nin Yugoslavyalaştırılması demek. Tarihi iyi bilmek gerekiyor. Sultan Abdülhamit Selanik’te iktidardan indiğinde Selanik’te kalırken, Fethi Okyar’ın Üç Devirde Bir Adam kitabının okunmasını tavsiye ediyorum. Barış gibi görünen bazı durumlar kötü sonuçlar doğurabiliyor. Türkiye anayasasında dine, mezhebe dayalı talepleri ve oluşturulması noktasına giderse buna fırsat verecek bir takım şeyler anayasada temin edilmeye çalışılırsa bu Türkiye’nin parçalanmasına zemin hazırlar. Bunu görmek için kâhin olmaya gerek yok. Anayasadaki çalışmaları biz dikkatle takip edeceğiz. Türkiye’nin Yugoslavyalaştırılmasına izin vermeyeceğiz. Türkiye, Türkiye cumhuriyeti olarak devam edecek.

  ÖNERİNİZ OLACAK MI?

  Bunları konuşuyoruz. Konuşmaya da devam edeceğiz.

  BDP’Lİ VEKİLLER ZAMAN ZAMAN TEHDİTVARİ KONUŞMALAR YAPIYOR. NASIL KARŞILIYORSUNUZ BU SÖZLERİ?

  MHP, bin yıllık kardeşliğin yaşamasını savunuyor. Bu talepler kurallara bağlanmıştır.

  Güneydoğu’da yaşayanların hepsini Kürt olarak nitelendirmek yanlış. Dersim İsyanı Lideri Seyit Rıza var, Tuncelili. Onun ifadelerine bir baksınlar. Mahkemede, “Eğer devlet bizden rahatsızsa, bizi geldiğimiz yere Türkistan’a geri yollasın” diyor. BDP’li Hasip Kaplan’la bu konuyu konuştum. Nasıl olur da Türkmen birini Kürt yapıyorsunuz dedim. Tarih içinde bizle birlikte Orta Asya’dan gelen kavimler var. Oradaki insan yapısını, toplumu hemen T.C Devletine düşman haline getirmenin anlamı yok. Sebahat hanım yanlış yapıyor. Ben zaten bu konuda söz alan uzmanlara da şaşırıyorum. Bir takım modellerden bahsediliyor. Türkler Anadolu’ya geldiğinde kurulmuş bir Kürt devleti yok. Bizler Baba Kürdileri, Asurileri, Bizansın vasallığından kurtardık. Dünyadan örneklerle bir takım modeller anlatılıyor. İRA modeli, BASK modeli gibi. Kuzey İrlanda bir ada devletidir. Kurulmuş bir devlettir ve İngiltere ile mezhep çatışması vardır. İRA modeli Türkiye'ye uymaz. Ekonomik, psikolojik ve jeopolitik şartlar aynı değildir. İngiltere'nin bütün şehirlerinde Kuzey İrlandalı insanlara rastlayamazsınız. Bugün Güneydoğu'daki aşiret, oymak Orta Asya'dan bizle gelen topluluklardır. Mesela Muş'ta Lolanlılar aşireti vardır. Türkistan'a gittiğimizde Lolan bölgesine rastlarsınız. Fransız Yazar Jean Paul Reux'un Türklerin Tarihi kitabında Altınordu Hakanı Berdibek'ten bahseder. Kendisini Zaza olarak tanımlayan AKP Bingöl Milletvekili Fevzi Berdibek Beyi aradığımda "Evet abi biz Altınordu'dan geliyoruz" dediğini paylaşmak isteriz. Tarihte bölgeyi Kürdistan olarak tanımlamak coğrafi bir terimdir. Orada yaşayan herkesin Asuri Kürt kökenli olduğunun bir tanımı değildir. Netice itibariyle anlatılan modeller Türk toplumunun yapısına uymaz. Güneydoğu’da özerk bölge oluşturdun, ben Aydınlıyım şimdi, iyi o orda özerk olsun Aydın’da da başka bir şey olsun. Öyle olmaz ki. Güneydoğu’da özerk bölgede olacak, Aydın’da gelip benimle eşit şartlarda yaşacak. Biraz sosyolojik gerçeklere dayanması lazım. Akla gelen her şeyi söylemenin anlamı yok.

  BDP’Lİ VEKİLLERLE KONUŞMUYOR MUSUNUZ BUNLARI?

  Tesadüf edildiğinde konuşuyoruz. Özel olarak görüşmedim.

  TERÖR SALDIRILARINA NE DİYORSUNUZ?

  Terörü anlayabilmek için doğru tanımlamak lazım. Terörizm nedir? Başbakandan aydın geçinen insanlara kadar önce bunu sormak istiyorum. Siyasi, ekonomik, dinsel amaçlara şiddet ve baskı yoluyla ulaşmak için uygulanan metod. Terörün bir hedefi var. Bunun için şiddet ve baskı uyguluyor. Meclis’in kapanışında şehitlerimiz vardı. Meclis kürsüsünde yaptığım konuşmada dedim ki, bu iş silahla olmaz derken bu talepler doğru da metodlar mı yanlış. Zihinlerinizi berraklaştırın dedim. Silahla olmayınca talep doğru mu yani. Hayretle karşıladığını söyledim. Şırnak’ta iki tane çocuğumuzun kafasına sıkıldığında, ne görgü tanıdığı var ne de cenazeye sahip çıkan var. İki tane vatan evladı, üniformasıyla evinden işine gidemiyor. O gün Başbakan ve hükümet feryat etmiyor da, benim yönettiğim devletin görevlisi evinden işine gidemiyor diye. Cesedi saatlerde ortada kalıyor. Sahip çıkan yok. 6 kişi olduğunda sayıdan dolayı mı yapılıyor bu? Tek tek öldürseler kimsenin umurunda değil. Talep edilenler doğru da talep ediliş metodu mu yanlış. Bu konuda başta hükümet olmak üzere parlamentonun zihnini berraklaşması lazım.

  ÇÖZÜM NEDİR SİZCE?

  Sayın Başbakan yeni anayasadan bahsederken tarihi olarak silahların gölgesinde mecburiyetten anayasa yapıyor düşüncesi vardır. Terör örgütü ve onun siyasi kanadıyla müzakere edilerek anayasa yapma görüntüsü vardır. Bunu inkâr etmesinler. Böyle yağıp gürlemenin anlamı yok. Kendi dışında herkesi dışlayarak açılım politika derken ne olduğunu milletvekilleri bile bilmezken hicap duyacağımız bir takım yol haritasına ve başkalarını şerefsizlikle itham ederek, ondan sonra da devletle PKK’nın görüştüğü ortaya çıkıyor. Görüşen kim MTİ müsteşarı. Ben başbakanın siyasi temsilcisi olarak gittim diyor. Gözden kaçırılan bir nokta daha var. Başbakanın bölgeye bakışıyla Apo’nun bakışı yüzde doksan doksanbeş örtüşüyor diyor. Sayın başbakan çıksın açıklasın. Apo ile örtüşüyor mu örtüşmüyor mu? Örtüşmüyorsa siyasi temsilcisi kendisi adına nasıl yalan söylüyor. Gereğini yapsın. Başbakanın beyni o kadar karışık o kadar çaresiz ki, parti sözcüleri bakan, birbirini yalanlıyorlar doğruluyorlar. Bunlar içinde Türkiye’de zihin karmaşası var. Böyle ülke yönetilmez. 

  Devamı Perşembe günü Aydınpost'ta...

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim