• BIST 109.330
 • Altın 155,771
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Ali Bardakoğlu'nun mesajı

  19.09.2009 09:39
  Bardakoğlu, ''Ramazan boyunca kazanılan yüksek dindarlık seviyemizi, bütün güzel hasletlerimizi yılın diğer günlerinde de sürdürebilmek son derece önemlidir'' dedi.
  Ali Bardakoğlunun mesajı
  Ali Bardakoğlu'nun mesajı Ali Bardakoğlu'nun mesajı Ali Bardakoğlu'nun mesajı

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, yayımladığı Ramazan Bayramı mesajında, ''evveli rahmet, ortası mağrifet ve sonu azaptan kurtuluş'' olan ramazan ayını geride bırakarak sevgi, umut, kardeşlik, dostluk, mutluluk ve kederi paylaşma, bütün bir toplum olarak kaynaşma günü olan bayrama ulaşmanın huzur ve sevincinin yaşandığını belirtti.

  Ramazan ayında Kur'an'ın evrensel mesajı ve bir bütün olarak İslam hakkında sağlıklı bilgilenme gayretinde olunduğuna ve elde edilen dini bilgiyi gerek ibadet gerekse sosyal hayata aktarma imkanına kavuşulduğuna işaret eden Bardakoğlu, bu imkanın yaşattığı hazzın sorumluluklar hakkında daha da bilinçlenmeye vesile olduğunu ve böylece inanç, ibadet ve ahlakın güzelliklerini birleştirerek dindarlığı daha da derinleştirme fırsatı yakalandığını anlattı.

  Baştan sona bir ''arınma ve bilinçlenme mevsimi'' olan bugünlerde çocuk, genç, yaşlı, kadın, erkek demeden hep birlikte cemaate katılarak camilerin şenlendirildiğini ifade eden Bardakoğlu, mesajında şu görüşlere yer verdi:

  ''Zengin, fakir, akraba, komşu iftar sofralarında buluşarak ekmeğimizi aşımızı yüreğimizdeki sevgiyi ve umudu paylaştık. Allah'ın rızasını kazanabilmek için iyi ve güzel davranışlarımızı arttırdık. O'nun rızasına uygun olmayan davranışlarımızı da terk ederek, üzerimizdeki manevi kirlerden arınma gayretinde olduk. Fitre ve zekatlarımızı vererek hem bireysel hem toplumsal anlamda bunun ortaya çıkardığı güzellikleri ve iyilikleri yakinen müşahede ettik ve aynı zamanda paylaşma, hayırda yarışma sorumluluklarımızı yerine getirmenin huzurunu yaşadık. Sadece midemizle değil, zihnimizle duygu ve düşüncemizle de oruç tutarak irademizi eğittik.

  Ramazan ayı boyunca kazanılan yüksek dindarlık seviyemizi, Kur'an ile bilgilenme gayretimizi, paylaşma duyarlılığımızı, hasılı bütün güzel hasletlerimizi yılın diğer günlerinde de sürdürebilmek son derece önemlidir. Nitekim ibadetlerde orta yol ve süreklilik yüce Allah'ın istediği, sevgili peygamberimizin tavsiye ettiği bir durumdur. Rahmet Peygamberi Muhammed Mustafa 'İbadetlerin Allah'a karşı en sevimli olanı az da olsa devamlı olarak yapılanıdır' diye buyurmuştur.''


  -''BİRLİK VE KARDEŞLİK DUYGULARININ GÜÇ KAZANDIĞI ÇOK ÖZEL GÜNLER''-


  Bardakoğlu, bayramların her yıl gelip geçen sıradan günler olmaktan öte dargınlık ve kırgınlıkların giderildiği, barış, sevgi ve esenliğin toplumun tüm kesimlerine yayıldığı ''ben''i ''biz'' yapan İslam dininin rahmet kaynaklı çağrısına kulak verilip yanı başındakinin fark edildiği ve gözetildiği, toplumda açılan sosyal yaraların sarıldığı, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının yeniden güç kazandığı çok özel günler olduğuna dikkati çekti.

  Bayramlarda sevgi, saygı, özveri, fedakarlık ve güzellikler adına ne varsa harmanlanıp, bunların gönülden gönüle sunulması gerektiğini belirten Bardakoğlu, şunları kaydetti:

  ''Yüce Rabbimiz tarafından sayısız nimetlerle donatılan dünyamızı bizlere zindan eden hırs ve bencilliğimizi sorgulayarak, 'Neyimizi paylaşamıyoruz?' sorusuna cevap aramalıyız. Farklı anlayışlardan dolayı insanları yargılamadan, sınıflandırmadan ve ötekileştirmeden gönül kapılarını birbirimize açmalı, aramıza koyduğumuz mesafeleri kaldırarak şefkat ve merhamet elimizi birbirimize uzatmalıyız. Varlık sebebimiz ve hayır dualarına har zaman muhtaç olduğumuz anne ve babalarımızı, aile büyüklerimizi, akraba ve komşularımızı bu günlerde ziyaret etmeli, çocukları sevindirmeliyiz. Hastalarımızı, huzur evlerindeki yaşlı vatandaşlarımızı, öksüz, yetim ve engelli kardeşlerimizi ve onlara karşı sorumluluklarımızı hatırlamalıyız.

  Bu duygu ve düşüncelerle milletimizin, yurt dışındaki bütün vatandaş ve soydaşlarımız ile İslam aleminin Ramazan Bayramı'nı kutluyor, bu bayramın hepimize, bütün insanlığa barış ve huzur getirmesini yüce Allah'tan niyaz ediyorum.''/haber 7

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim