• BIST 103.310
 • Altın 230,119
 • Dolar 5,4693
 • Euro 6,2098

  Alevi Bektaşi Federasyonu'ndan Akkiraz'a cevap!

  03.06.2014 14:45
  CHP İstanbul milletvekili Sabahat Akkiraz'ın Habertürk televizyonunda yaptığı açıklamalar tepki çekti. Alevilerin kullanıldığını öne süren Akkiraz, solcuların hep Alevilerin üstüne oynadıklarını iddia etti.
  Alevi Bektaşi Federasyonu'ndan Akkiraz'a cevap!
  Alevi Bektaşi Federasyonu'ndan Akkiraz'a cevap! Alevi Bektaşi Federasyonu'ndan Akkiraz'a cevap! Alevi Bektaşi Federasyonu'ndan Akkiraz'a cevap!

  Habertürk'te katıldığı programda "Alevi toplumu mazlum bir halktır" şeklinde ifadeler kullanan Sabahat Akkiraz, PKK'nın ve sol hareketin Alevileri kullandığını iddia etti. Okmeydanı'nda yaşananlarla ilgili de konuşan Akkiraz, "Okmeydanı olayı, aslında Alevi gettolarını dağıtma projesidir. Okmeydanı, şehrin ortasında bir rant bölgesi olduğu için dağıtmak istiyorlar. Olayları çıkaran yüzü maskelilerin kim olduğunu bilmiyoruz. Polis görevini yapıp onları yakalamıyor. Bu olaylar çok sistematik yürütülüyor. Eskiden hep Gazi Mahallesi'nde olurdu, orayı dağıttılar. Yüzü maskelileri bahane ederek gariban aileleri yerinden etmek istiyorlar." şeklinde konuştu.

  "HAKSIZLIKLAR KARŞISINDA DIŞLANAN ALEVİ GENÇLER SOKAĞA İNİYOR"

  Türkiye'de her beş kişiden birinin Alevi olduğunu fakat bir tane bakan ya da genel müdür olmadığını söyleyen Sabahat Akkiraz "Hiç mi okumuş Alevi yok? Alevi köylerine cami yapmak, din adamı olarak imam atamak, cenazeleri cami dışından kaldırtmamak, Ramazan'da laf atmak suretiyle baskı yapılıyor. Bu haksızlıklar karşısında dışlanan Alevi gençler de sokağa iniyor. Aleviler, ilçe ilçe köy köy fişleniyor. Çok ayrımcılık var." açıklamalarında bulundu.

  Sabahat Akkiraz'ın bu açıklamalarının, Aleviler bakımından ne derece doğru olduğunu, Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Selahattin Özel'e sorduk. 

  "ALEVİLERİN KULLANILDIĞINA DAİR BİR DONE YOK"

  Sürekli Alevilerle, solcuları karşı karşıya getirdiklerini belirten Selahattin Özel, solun içinde Alevi'nin de Sünni'nin de olduğunu belirtti. Akkiraz'ın yaptığı ‘Alevilerin kullanıldığı' açıklamasını doğrulayacak bir done olmadığını söyleyen Özel "Ama açık olarak şunu biliyoruz: Başbakan'ın Alevilerle ilgili konularda kullandığı dil, nefret dili. Sürekli ötekileştiriyor ve aşağılıyor. Kendisi bugüne kadar Alevilerle ilgili düzgün bir laf etmedi." şeklinde konuştu.

  "PKK'NIN YAPTIKLARI ORTADA"

  Akkiraz'ın ‘PKK'nın Alevi çocuklarını kaçırdığı' iddialarına yönelik olarak ise "Sabahat Hanım neye göre böyle bir konuşma yaptı bilmiyorum" diyen Özel "PKK, Türkiye'de devletle barış masasına oturmuş, silahlı bir örgüt. Yaptıkları ettikleri ortada, gizli saklı bir şey yapmıyor. Alevi çocuklarını kullanması konusunda ise, dediğim gibi elimizde böyle bir veri yok. Sabahat Hanım hangi düşünceyle böyle bir açıklama yaptı bilemiyorum. Münferit, yakınında bir olay olduysa ya da yanlış bilgi aktarıldıysa kendisine bu yüzden böyle konuşmuş olabilir." dedi. 

  "OKMEYDANI ALEVİ YERLEŞİM YERİ DİYEMEYİZ"

  Okmeydanı Cemevi'nin uzun süredir hizmet verdiğini belirten Özel, "Ama bu olaylar yeni. Orada legal ve illegal örgütler var. Ama doğrudan bunların hepsine Alevi diyemeyiz. Okmeydanı için Alevilerin yerleşim birimi de diyemeyiz çünkü karışık oturuluyor, Alevi de var Sünni de. Ama Okmeydanı'nda, Sünni vatandaşların tutucu, çok mutaassıp olmayanları var. Çünkü çok tutucu, radikal, dinci gruplar pek barınmıyor. Herkes kendine uygun mahallelere çekiliyor ve bu kutuplaşmaya gidiyor. Zaten Başbakan da buna uğraşıyor." ifadelerini kullandı.

  "YÜZÜ KAPALILARI DEVLETİN ORTAYA ÇIKARMASI LAZIM"

  Okmeydanı'ndaki olay çıkaran grupların kim olduklarını bilmesi gereken devlet olduğunu belirten Selahattin Özel, "Yüzü kapalı insanlar var, bizim Alevi örgütlerinin yöneticilerinin hiçbirinin yüzü kapalı değil, açık. Bu yüzü kapalı insanlar, başka birçok yerde Milli İstihbarat Teşkilatının adamları çıktı. O yüzden insanlar tedirgin. Bizim istihbaratımız yok ki bu yönde bir çalışma yapabilelim. Devletin onu bulup ortaya çıkarması lazım ama maalesef bu hükümet bunu bilerek yapıyor. Benim görüşlerim bu doğrultuda." şeklinde konuştu.

  "BENZER OLAYLAR GAZİ'DE DE OLDU"

  Daha önce buna benzer olayların Gazi Mahallesi'nde de yaratıldığını hatırlatan Özel "Sonra bu işi provoke edenler, MİT'in adamları çıktı. Arkasına baktığın zaman halk çıkmadı. 1995'teGazi olaylarında yapılan şeyleri iyi biliyorum. Rahmetli Hayri Kozakçıoğlu o dönemde Olağanüstü Bölge Valiliğinden oraya gelmişti. Gene illegal, ne olduğu belirsiz gruplar vardı. İnsanlar suçlanıyordu ama öyle değildi, herkes bunu gördü. Sonuçta arkasından çıkanlar emniyetçiler oldu. ‘Dış mihraklar, iç mihraklar' deniyor. O zaman, kimse bu mihraklar, devletin bunu çıkarması gerekiyor. Ayrıca bu dış mihraklar, neden Alevi kesimini galeyana getiremiyor, adam öldürtemiyor da ne hikmetse aynı güruhtan, aynı inanıştan insanlara bu yaptırılıyor, bunu da düşünmek gerekir." diye konuştu.

  "BÖYLE BİR ÜLKEDE AKKİRAZ'IN BUNLARI SÖYLEMESİ ÇOK DEĞİL"

  Son dönemde kastedilen tüm canlar, genç çocuklar, Berkin'e varıncaya kadar hepsi Alevi diyen Selahattin Özel "Sistemli bir şekilde, tek tek seçiliyorlar mı, sorusu insanın aklına geliyor. Çünkü cenazeleri bile ayıran bir Başbakan var. ‘52 Sünni vatandaşımız katledildi Reyhanlı'da' diyor. Nereden biliyorsun hepsinin Sünni olduğunu. Başbakanın elinde böyle bir done mi var. Ölen Alevi olduğu zaman başsağlığı dahi dilemiyor ama Reyhanlı'da ölen insanlar için ‘52 Sünni vatandaşımız şehit edildi' diyor. Üstelik eden de belli, İslami bir grup. Dolayısıyla böyle bir ülkede, Sabahat Akkiraz'ın bunları söylemesi çok değil." ifadelerini kullandı.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim