• BIST 95.258
 • Altın 282,314
 • Dolar 5,8794
 • Euro 6,4915

  Alanya Kalesi'nin surlarını pencere için yıktılar

  21.09.2019 14:26
  Dünyada yaşamın devam ettiği az sayıdaki kaleden biri olan Alanya Kalesi'nin kente en hakim noktasında yer alan Avusturyalı Walter Godina'nın evine bitişik tarihi surlar yıkıldı. Evine yaptırdığı izinsiz pencere ve korkuluk inşaatının yıkıma sebep olduğu öne sürülen Walter Godina hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.
  Alanya Kalesi'nin surlarını pencere için yıktılar
  Alanya Kalesi'nin surlarını pencere için yıktılar Alanya Kalesi'nin surlarını pencere için yıktılar Alanya Kalesi'nin surlarını pencere için yıktılar


  DHA’nın haberine göre Godina hakkında evine yaptırdığı izinsiz pencere ve korkuluk inşaatı nedeniyle savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

  Nisan ayında yıkılmış

  Tarihi kalenin Ehdemek bölgesindeki kısmında, Avusturyalı Walter Godina’ya ait evin duvarlarıyla bitişik ve Alanya Müze Müdürlüğü sorumluluğundaki tarihi surların nisan ayında yıkıldığı ortaya çıktı. 10 metreye yakın sur ve Godina’ya ait balkonun bir kısmının yıkılma sebebinin, Avusturyalı Godina’nın, surlara bitişik noktadaki evinden surlara pencere açması, balkon kısmına ve surların üzerine korkuluk yaptırması olduğu öne sürüldü. Godina’nın, tarihi sit alanı içinde olan alanda yaptığı tüm bu işlemler için izin almadığı belirtildi.

  Alanya Müze Müdürlüğü yetkilileri, yapılan izinsiz müdahaleyle surların yıkımına sebep olmasından dolayı Godina hakkında 2863 sayılı yasa çerçevesinde yasal işlemlerin başlatıldığını ve Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğunu kaydetti.

  Surların devamı da yıkım tehlikesi altında

  Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca yürütülen soruşturma devam ederken, yıkılan surlarla ilgili restorasyon projesi hazırlandı. Surların devamının da yıkım tehlikesi altında olması nedeniyle restorasyon projesinin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiği belirtildi.

   
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim