• BIST 109.666
 • Altın 156,594
 • Dolar 3,8910
 • Euro 4,5831

  Akşit'ten değerlendirme

  10.06.2008 12:57
  Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hulusi Akşit, esnaf olarak bugüne kadar mali ve hukuki aflara sürekli karşı çıktıklarını belirterek, yine gündemde olan SSK ve Bağ-Kur prim affının çok iyi planlanması gerektiğini söyledi.
  Akşitten değerlendirme
  Akşit'ten değerlendirme Akşit'ten değerlendirme Akşit'ten değerlendirme

  Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hulusi Akşit, esnaf olarak bugüne kadar mali ve hukuki aflara sürekli karşı çıktıklarını belirterek, yine gündemde olan SSK ve Bağ-Kur prim affının çok iyi planlanması gerektiğini söyledi. Ülkemizde affın neredeyse gelenek haline geldiğini bu durumun da ihmalkarlığa ve haksızlığa neden olduğunu kaydeden Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birlik Başkanı Hulusi Akşit, “Bu durum ülkemizde “Nasıl olsa af çıkacak” diye prim borcunu ödemeyen kişiler bile oluşturdu” dedi.
  Daha önce de 'Af getirme politikalarına' karşı olduğunu açıkladığını kaydeden Akşit, bugüne kadar vergi, SSK, Bağ-Kur ve değişik mali aflarla tutuklulara yönelik yapılan afların amacına ulaşmadığının tespit edildiğini söyledi. Hiçbir olumlu sonuç vermediği için afların karşısında olduklarını ifade eden Hulusi Akşit, bugüne kadar mevcut borcunu ödeyemeyenlerin taksitlendirme ile birlikte artan borçlarını nasıl ödeyeceklerini merak ettiğini söyledi. Af veya yeniden yapılandırmalarda göz ardı edilen bir hususun ayrıca adaletsizliğe neden olduğunu kaydeden Akşit, borcunu ödeyemediği için sağlık hizmeti kesilen borçlunun, yapılan kesinti süresi kadar sağlık prim borcunun genel borçtan düşülmesi gerektiğini de savundu.
  Amacına ulaşmayan ve gelenek haline getirilen aflar nedeniyle dürüst esnafın her zaman cezalandırıldığını ifade eden Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birlik Başkanı Hulusi Akşit “Bugüne kadar getirilen aflardan faydalanan sayısı çok olmasına rağmen, affın şartlarını yerine getiren kişi sayısı oldukça az. Daha çok bu aflar emekliliği gelmiş ve banka kredisi ile borçlanıp emekli olan kişilere yaramaktadır. Affın kötü tarafı ise birçok kişi sürekli af beklentisi nedeniyle mükellefiyet şartlarını yerine getirmemektedir” dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim