• BIST 104.539
 • Altın 163,366
 • Dolar 3,9376
 • Euro 4,6999

  Akşit'den çıraklık eğitim talebi

  06.11.2008 12:02
  Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hulisi Akşit mesleki eğitim ile ilgili olarak Çırak’lık okullarının önün açılması için hükümetin bir dizi açılımlar yapması gerektiğini belirterek taleplerini dile getirdi.
  Akşitden çıraklık eğitim talebi
  Akşit'den çıraklık eğitim talebi Akşit'den çıraklık eğitim talebi Akşit'den çıraklık eğitim talebi

  6. sınıftan itibaren öğrencilere mesleki eğitim için yönlendirme yapılması gerektiğinin altını çizen Hulisi Akşit “Böylelikle 7 yaşında okula başlayan bir kişi 13 yaşında meslek yönlendirmesiyle 18 yaşında meslek sahibi olabilecek. Ustalık belgesi alarak işyeri açmaya hak kazananlara devlet tarafından 2 yıl geri ödemesiz , 10 yıl vade şeklinde ayni yardım yapılmalı. Bir diğer konuda Mesleki Eğitim Merkezlerinde okutulan sosyal ağırlıklı derslerin yeniden gözden geçirilerek, mesleki derslerin okutulmasına ağırlık verilmesi gerekmekte. Bakanlık bütçesi de mesleki eğitime ayrılan miktarı arttırmalı. Mesleki eğitim veren okullar da bir çatı altında toplanmalı” dedi.
  Küçük Sanayi Sitesi Kooperatiflerinde üye kayıtları sırasında üye olacaklardan mesleği ile ilgili ustalık belgesi aranması gerektiğini ifade eden Hulisi Akşit “Böylelikle meslek erbabı dışındaki kişilerin söz konusu sanayi sitelerine üyeliklerinin önlenmesi düşünülmüştür. Ustalık belgesi sahibi olup kamu kurum ve kuruluşları bünyesinde görevli kişilerin, ilgili meslek odalarına kayıt olmaları sağlanmalıdır. Çıraklık okulu öğrencilerinin genelde kırsal kesimden gelenler olduğu gerçeği ile çıraklık okulu öğrencileri mutlaka kaşımalı eğitime dahil edilmeli bu bizim üzerinde önemle durduğumuz konulardan biridir. Çıraklıkta olduğu gibi kalfalıkta da kişinin sigortası devlet tarafından karşılanmalıdır. Bu uygulama meslek okullarının tercih edilmesine cazibe katacaktır” şeklinde konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim