• BIST 106.926
 • Altın 151,366
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3291

  AKP'yi kızdıracak benzetme

  26.07.2009 11:21
  Kanadoğlu, yüksek mahkemeler dışında yargının bağımsız olmadığını ileri sürdü.
  AKPyi kızdıracak benzetme
  AKP'yi kızdıracak benzetme AKP'yi kızdıracak benzetme AKP'yi kızdıracak benzetme

  Mimarlar Odası Antalya Şubesi'nin düzenlediği 'Mimarlık ve Kentleşmede Cumhuriyet'in Beklentileri' konulu panel Alanya Kültür Merkezi'nde yapıldı.

  Panelin ilk bölümünde bir konuşma yapan Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, AKP hükümetinin demokrasi anlayışını eleştirirken, "Demokrasi olmadan sağlıklı bir çevre ve kentleşme olamaz. Nasıl ki Atatürk Dumlupınar zaferinin ardından 'Hektor'un öcünü aldık' dediyse, bunun anlamı bir kültür mirasına sahip çıkma olayıdır. Yurt edindiğiniz yerin kültür mirasına sahip çıkmazsanız hiç bir zaman çağdaşlaşamazsınız. Neden şimdi yozlaşmış bir kentleşmeyle, kişiliksiz bir imar faaliyetiyle karşı karşıyayız? Herşeyden önce Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti olmalıdır" dedi.

  "Oy kullanma demokrasiye yetmez"

  Son yıllarda kişilerin çıkarı için yasalar çıkartıldığını ileri süren Kanadoğlu, "Eğer sosyal devlet değilseniz yoz evleri dikersiniz. Bunlar gelecek seçimi garantilemek için yapılıyorsa çağdaş ve uygar olmanız düşünülemez. Bu nedenle Türkiye demokratik değildir. Demokrasinin hiçbir koşulu ülkemizde gerçekleşmemiştir. Sadece oy kullanmanın demokrasiye yettiğine inanıyoruz" şeklinde konuştu.

  Bir izleyicinin hakimler ve savcılar kararnamesinin gecikmesiyle ilgili sorusu üzerine Kanadoğlu, şunları söyledi:

  "Hukuk devleti olabilmek için yargının bağımsız olması lazım. Peki Türkiye'de yargı bağımsız mı? Yüksek mahkemeler dışında bağımsız değil. Siyasi iktidarın başındaki isim Başbakan, Adalet Bakanlığı'nın kararnameyi hazırladığını, ancak istenmeyen şeyler olduğunu söyledi. Bu anlayış, aslında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun adeta Adalet Bakanlığı'nın noter makamı gibi düşünüldüğünü ortaya koyuyor. Sanki kurul, kararnamede değişiklik yapamazmış gibi sanılıyor. O zaman kurulun ne işi var?"

  "Bunun adı faşizmdir"

  Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun bünyesinin değiştirilebileceğini kaydeden Kanadoğlu, "Ne yapabiliriz? Meclis'ten geçirelim. Neden, milli iradenin ortaya çıkmasını böylece sağlayalım. Yani demokratikleşelim. Öyle demokratik bir ülke olalım ki, ben Başbakanım, tüm milletvekillerini isim isim ben seçerim, sırasını da ben tayin ederim. Cumhurbaşkanı benim aziz arkadaşım olur. Meclis başkanını da ben seçerim. Anayasa Mahkemesi üyelerini meclisten ben seçerim. Bakanlar Kurulu da zaten Danıştay'a üyedir. Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'nu ben tayin edeceğim. Bunun adı faşizm. Bunun adı diktadır. Eğer dinsel bir kimliğiniz varsa bu rejimin adı dinci diktadır" diye konuştu.

  Cumhurbaşkanı eleştirisi

  Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suheyl Batum da, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün hükümet ve yandaşları tarafından 'dama taşı' gibi kullanıldığını, 2B, askerin sivil mahkemelerde yargılanması ve mayın yasası konularında imza atması için o makama getirildiğini iddia etti.

  Prof. Dr. Batum, bir soru üzerine 2B yasasıyla ilgili şunları söyledi:

  "14 sayfalık gerekçeyi bırakın hakimlerin Adalet Bakanlığı adaylarının 5 bürokrat tarafından seçilmesini içeren yasa değişikliğini Sayın Cumhurbaşkanı gece 02.30'da Azerbaycan'dan Türkiye'ye geldi ve imzaladı. Sabah Resmi Gazete'yi bir açtık ki yayınlanmış. Ne zaman okudunuz, ne zaman baktınız diye sorduk. Daha da muhteşem cevap geldi: 'Daha önce okumuştum' dedi. Sayın Cumhurbaşkanı bunu imzalamak zorundaydı bana göre. Hemde 02.30'da imzalamak zorundaydı. Belki gerçekten Azerbaycan'dayken imzalamıştı. Bana göre Sayın Gül bunu imzalasın, kilometre taşları biran önce yerine gelsin, planda sapma olmasın diye Cumhurbaşkanı yapıldı."
  Vatan

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim