• BIST 107.303
 • Altın 153,156
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624

  AKP'ye Neden Oy Verildi?

  14.12.2007 13:33
  AKP'ye Neden Oy Verildi?
  AKPye Neden Oy Verildi?
  AKP'ye Neden Oy Verildi? AKP'ye Neden Oy Verildi? AKP'ye Neden Oy Verildi?

  MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, çiftçinin ürününün tarlada kaldığını, esnafın kepenk kapattığını, Hükümetin buna rağmen "yüzde 46 ay aldığını" söylediğini belirterek, "Millet size lütfundan değil, olsa olsa kahrından oy vermiştir" dedi.
  2008 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısının tümü üzerinde MHP
  Grubunun görüşlerini dile getiren Oktay Vural, Hükümetin ekonomi politikalarını eleştirdi. Başbakanın zaman zaman "nereden nereye" diyerek ekonomik gelişimler hakkında bilgi verdiğini kaydeden Vural, Başbakan"ın bazen Cumhuriyet tarihiyle mukayese yaptığını, bazen de 2002 yılından günümüze kadar hesap yaptığını söyledi.
  "Böyle olunca da sapla samanı karıştırıyor" diyen Vural, "Sanki bu ülkede duble yol hiç yokmuş, hiç hastane yapılmamış gibi hepsinin kendileri tarafından yapıldığını söylüyor. Bu ülkede taş taş üstüne koymuş kişileri ve kuruluşları göz ardı ediyor. Sayın Başbakan bir tarafta her şeyin çok iyi gittiğini söylüyor, diğer tarafta eleştirince de "vurun abalıya" diyor" ifadesini kullandı.
  Oktay Vural, çiftçinin tarlasında ürünlerinin kaldığını, esnafın kepenk kapattığını, bütün bunlara rağmen Hükümet"in yüzde 46 oy aldığını söylediğini belirterek, "Millet size lütufundan değil, olsa olsa kahrından oy vermiştir. Geride size oy vermeyen yüzde 54"lük bir kesim var. Başbakan ayrıca görev zararlarından bahsediyor, biz görev zararlarını 2002 yılında bitirdik. Birilerinin çıkıp bunu söylemesi gerekiyor" diye konuştu.
  Konuşmasında, bankaların fon devredilmesine de değinen Oktay Vural, bankaların, bu konunun hiçbir aşamasında kendilerinin yer almadığını söyledi. Vural, "Bankalara kim kredi verdi, kim bakkal dükkanı gibi açılmasına izin verdi" deyince, Hükümet sıralarından "Söyle, söyle" sesleri yükseldi. Vural, bunun üzerine, "Bunların arkasında Erbakan var, Demirel var. Bir de Bozüyük"e helikopterle giden var. Sizin döneminizde İmar Bankası var..." dedi.

  "KAZANAN TARAF OLMAK İSTİYORUZ"
  MHP Grup Başkanvekili Vural, Hükümet"in uyguladığı yanlış ekonomi politikalarıyla gelir dağılımını bozduğunu, halkı fakirleştirdiğini belirterek, halkın ve ülkenin rekabet gücünün bittiğini, cari açığın büyüdüğünü bildirdi.
  Vural, şöyle devam etti:
  "Sanal işlerle uğraşıyorsunuz, böyle olunca da sapla samanı karıştırıyorsunuz. Biz ülke olarak küreselleşmede kazanan taraf olmak istiyoruz. Başbakan, "Paranın değer kazanmasından gocunanlar var" diyor.
  Uyguladığınız yanlış politikalarla ithalatı ucuzlattınız, ihracatı ise pahalı yapıyorsunuz. Böyle olunca da ayağınıza kurşun sıkıyorsunuz.
  Milliyetçilik bu mudur? Milliyetçilik, dış pazarları artırmak, dışa bağımlılığı azaltmaktır. Bu döviz politikalarıyla başkalarının 15-20 yılda elde edemediği tasarruflar, bir kaç yılda yurt dışına çıktı. Kime hizmet ediyorsunuz? Paranın böyle değerlenmesiyle yabancılara hizmet ediyorsunuz." Konuşmasında perakendecilik sektörünün yabancılaştığına, likit kaynakların yabancı şirketlerin eline geçtiğine dikkati çeken Vural, "2002 yılıyla mukayese ettiğimiz zaman, Türkiye"nin önemli ölçüde bir kaynak erozyonuna uğradığını görürüz" dedi

  "ALMANYA"DAKİ HANS"A İŞ BULMA..."
  Oktay Vural, bilerek üretilmiyorsa, ithalata bağımlı hale geliniyorsa, bunun Almanya"daki Hans"a, İngiltere"deki George"a, Çin"deki Wang-yu"ya iş bulmaya yaradığını ifade ederek, Meclisin bunlara iş bulma mükellefiyeti bulunmadığını söyledi.
  Hükümet"in küreselleşmeye göre değil, milletin ihtiyacına göre ekonomi politikaları uygulamasını isteyen Vural, "Siz milli düşünüp, küresel davranacaksınız" diye konuştu.
  Vural, AKP döneminde piyasaya yabancıların hakim olduğunu belirterek, "850 bin esnaf kepenk kapattı. Ne yaptınız bunları? İspanya"ya tatile mi gönderdiniz?" dedi.
  Milli ekonominin gelir yaratması gerektiğine dikkati çeken Vural, 2002 yılında toplam borç stokunun, kişi başına 3 bin 914 dolarken, bugün bu rakamın 6 bin dolar olduğunu iddia etti. Dış ticaret açığının ve cari işlemler açığının halen devam ettiğini ileri süren Vural, Türkiye"nin, uygulanan yanlış ekonomi politikalarıyla rekabet edemez hale geldiğini bildirdi.
  Dış politikadaki gelişmelere de değinen Oktay Vural, bu konuda, Türkiye"nin birlik ve bütünlüğünün hedef alınması gerektiğini belirterek, vatandaşların çıkarlarının gözetilmesini istedi. Dışişleri Bakanının, bütçe görüşmelerinde çoğulculuk, insan hakları ve demokrasiden bahsettiğini belirterek, "Çoğulculuk, insan hakları ve demokrasiden bahsedenlerin, Irak"ta neler yaptığını görüyoruz" dedi.
  Vural, bütçenin hayırlı olmasını dileyerek, konuşmasını, Mevlana"nın "Ya göründüğün gibi ol ya da olduğun gibi görün" sözüyle bitirdi.

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim