• BIST 106.926
 • Altın 151,318
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3287

  AKP'ye içeriden "muhalefet"

  04.03.2008 20:34
  Bakan Tüzmen enflasyonunun beklentinin çok üzerinde çıkmasına "Yüzde 100 yanıldık" yorumunu yaptı
  AKPye içeriden muhalefet
  AKP'ye içeriden AKP'ye içeriden AKP'ye içeriden

  Şubat ayı enflasyonunun beklentinin çok üzerinde çıkmasını değerlendiren AKP"li bakanlardan Kürşad Tüzmen tedbirlerin gözden geçirilmesinin gerekebileceğini belirtirken Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, “Endişeye yer yok, şimdilik ek bir önleme gerek yok" dedi.

  Meclis"te AKP Grup toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan bakanlar, Şubat ayı enflasyonun beklenilenin üzerinde çıkmasını değerlendirdiler.

  Devlet Bakanı Tüzmen, enflasyon rakamında ciddi bir yanılmalarının bulunduğuna dikkat çekerek, geçen sene hedeflenenden yaklaşık yüzde 100"e yakın bir sapma olduğunu dile getirdi. Tüzmen, “Şimdi alınan tedbirlerin gözden geçirilmesi gerekiyor.Enflasyon beklenenden yüksek çıktıö dedi. Tüzmen, “Hükümetin ek bir tedbir alma gibi düşüncesi var mı?" sorusuna, “Bu konuda ellerinden gelen çalışmaları yapıyorlar. Enflasyon konusunda ciddi bir sapma var. Bu sapma büyük bir sapma" şeklinde değerlendirdi.


  TÜRKİYE REKABETÇİLİKTE ÖDÜN VERDİ

  Tüzmen, enflasyonu aşağı çekmek için Türkiye"nin rekabetçiliğinden çok ödün verildiğini belirterek, "Sadece kurla enflasyonu aşağı çekme politikası izlendi. Kurun yukarıya doğru hareketlenmesi, Türk lirasına aşırı değerlenme imkanı verildi. Doların son derece düşük değerde seyretmesi, enflasyonun aşağı çekilmesinde esas araç olarak kullanıldıö diye konuştu. Şimdi bu tedbirlerin gözden geçirilmesi gerektiğine işaret eden Tüzmen konuşmasına şöyle devam etti:

  “Şu anda, bu kadar ödün vermemize rağmen, ithalatı bu kadar artıran, ithalat patlamasını yaratan, ciddi bir şekilde dışarıdan ara malı girişini sağlayan, kendi ara malımızı kullanmak yerine bunu dışarıdan Türkiye"ye getirmemizi ve bu şekilde ancak bunları sanayide kullanarak ihracat yapmamızı sağlayan, hep Türk Lirasının aşırı değerli olmasıydı. Açıkçası, tamamıyla enflasyonun aşağı doğru çekilmesiyle ilgili kullanılan araçlar, bu şekilde bir aşırı değerliliği sağladı. Ben o zaman söyledim: 1.700"den 1.600"e doğru hareketlenirken, şimdi müdahale edelim, bunu tutalım."

  Tüzmen enflasyondaki yüzde 100"e yakın yanılgının büyük bir yanılgı olduğunu düşündüğünü belirterek, “Tabi bu, bugünlük bir şey değil. Bunun geçen dönemde hazırlanan bir altyapısı var. Bu konuda sorumlu arkadaşlarımız herhalde gereken açıklamaları yapacaktır diye düşünüyorum. Ama bizim elde ettiğimiz sonuç nedir? Sonuç; doğru ihracat artışımızı sürdürüyoruz ama büyük de bir ithalat artışı var. Hep eleştiri alıyoruz" şeklinde konuştu.

  Bakan Tüzmen dışarıdaki ürünlerin ucuz, Türkiye"deki ürünler pahalı olduğunu belirtirken “Girdi maliyetlerinin artışta olduğu bir ülkede, dışarıdan alarak, işleyerek dışarıya ihracat yaparak, ihracatımızı sürdüreceğiz" dedi.


  BÜYÜK BEDELLER ÖDENDİ

  Tüzmen, ihracat sektörünün büyük bedeller ödediğini bildirdi ve “O bedellerin karşılığını aldık mı? Bunun değerlendirmesini size bırakıyorum. Bu görüşler Bakanlar Kurulu toplantısında da dile getirildi. Tekrar gözden geçirilmeli. Değerlendirilme yapılmalı" dedi.


  ÇAĞLAYAN: ŞİMDİLİK EK ÖNLEME GEREK YOK

  Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan da, enflasyonla mücadelenin herkesin işi olduğuna işaret ederek, “Endişeye yer yok. Şimdilik ek bir önleme gerek yok" dedi.

  Türkiye"nin geçmiş yıllarda yüksek çıkan enflasyonlar için yüksek bedeller ödediğine işaret eden Çağlayan, “Dünyadaki gelişmeleri çok iyi okumak gerekir. Enflasyon rakamları kalp grafiği gibidir. Ne zaman çıkar iner belli olmazö diye konuştu. Şu anda çok fazla endişeye gerek olmadığını kaydeden Çağlayan, yüksek çıkan enflasyon rakamlarının sebeplerini çok iyi araştırmak gerekir" dedi.

  Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ise konuyla ilgili soruları yanıtsız bıraktı.

  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim