• BIST 108.872
 • Altın 151,026
 • Dolar 3,6598
 • Euro 4,3231

  AKP'nin yeni zaferi!

  10.09.2008 08:56
  Kadrolaşma iddiaları dillerden düşmeyen AKP bir kaleyi daha düşürdü
  AKPnin yeni zaferi!
  AKP'nin yeni zaferi! AKP'nin yeni zaferi! AKP'nin yeni zaferi!

  Türkiye İhracatçılar Meclisi"nin (TİM) yeni Başkanı AKP"ye yakınlığıyla tanınan İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Ziylan Ayakkabı"nın kurucusu Mehmet Büyükekşi oldu. 344 TİM üyesinin 328"inin oy kullandığı seçimli genel kurulda Büyükekşi 201 oyla başkanlığa seçilirken, diğer aday Adnan Dalgakıran 125 oyda kaldı. İki oy ise boş çıktı. Bu göreve layık olmaya çalışacağını söyleyen Büyükekşi, “Kazanan ihracatımız, sektörlerimiz ve Türkiye olsun” dedi. Mehmet Büyükekşi, konuşmasında, “13 hükümetle çalıştım. Birçok bakanla, bürokratlarla, siyasilerle nasıl çalışmam gerektiğini iyi biliyorum. İhracatçının sorunlarının çözümü noktasında bu tecrübemi kullanacağım” vurgusunu da yaptı.

  THY"den tam destek

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"a yakınlığıyla tanınan Büyükekşi"nin kazanacağına seçimden önce kesin gözüyle bakılıyordu. Seçim sürecinde Erdoğan"a yakın işadamları ile Büyükekşi"nin yönetim kurulu üyesi olduğu THY"nin Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin ve Genel Müdür Temel Kotil"in de Büyükekşi lehine lobi yapması dikkat çekti. TİM Başkanı Oğuz Satıcı da veda gezilerini Başkanvekili olan Büyükekşi"yle yaparak lobi çalışmalarının içinde oldu.

  Vekiller telefon açtı

  Büyükekşi"ye destek genel kurul günü de sürdü. Büyükekşi gibi Gaziantepli olan Abdülkadir Konukoğlu"nun delegelerin oy pusulalarına tek tek Mehmet Büyükekşi"nin adını yazdırdığı iddia edilirken seçimden önce AKP"li milletvekilleri ile belediye başkanlarının da TİM delegelerini arayarak Büyükekşi"ye oy vermelerini istedikleri konuşuldu.

  Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de bütün adaylara aynı mesafede görünse de genel kurulda, “Büyükekşi"ye kefilim” diyen TİM eski Başkanı Oğuz Satıcı ile birlikte seçim sonuçlarını heyecanla bekledi. Oy kullanılan 4 sandıktan 3"ü açıldığında ve Büyükekşi önde olduğunda Büyükekşi"yi tebrik ettiği görülen Tüzmen, daha sonra da fotoğraf çektirdi.

  "TİM de gitti" yorumu

  Büyükekşi"nin rakibi İsmail Gülle"nin TİM İcra Kurulu"na girememesi ve resmen başkan adayı olmasının engellenmesi için de yoğun lobi yapılması genel kurulun dikkat çekici yönlerinden biri oldu. Nitekim Gülle, seçime 5 gün kala karşısına rakip olarak çıkarılan İbrahim Burkay"ın gerisinde kaldı ve seçilemedi. Gülle 19 oy alırken Burkay 21 oyla icraya girdi. Sonuçların netleşmesinden sonra bazı TİM delegeleri, “AKP"nin yönetimine doğrudan etki etmediği yerler TİM ve İstanbul Sanayi Odası"ydı (İSO). TİM"i de aldılar, şimdi sıra İSO"ya geldi” değerlendirmesini yaptı.

  “Pop star değiliz”

  Bu arada Mehmet Büyükekşi, oylamadan önce yaptığı konuşmada, “TİM Başkanlığı, en büyük ve en önemli lafı söylemenin değil, en yapılabilir çözümü üretmenin makamıdır” şeklinde konuştu.

  Yapacaklarını ihracatçılara gönderdiği broşürde detaylarıyla anlattığını belirterek, 17 yıldır ihracatçı birliklerinde hizmet verdiğini, 7 yıldır da TİM yönetiminde olduğunu anlatan Büyükekşi, “Bizler pop star veya siyasetçi değil, işadamıyız ve ihracatçılarımızı temsil ediyoruz” dedi.

  İstanbullu tekstil ve hazır giyimciler TİM İcra Kurulu"na giremedi

  - TİM seçimlerinde sandıklar kapanana kadar lobi çalışmaları devam etti. İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği"nden İcra Kurulu"na aday olacağı konuşulan Ahmet Akbalık son anda Egeli rakibi Jak Eskinazi"nin lehine çekildi.

  - Akbalık, bu kararı 15 gün önce aldıklarını ve sektörde bölünme olmaması için fedakarlık yaptıklarını söyledi.

  - Akbalık"ın çekilmesi, İsmail Gülle"nin de İcra Kurulu"na 2 oy farkla girememesi üzerine iki başkan çıkaran İstanbul"un tekstil ve hazırgiyim ihracatçıları TİM İcra Kurulu"na giremedi.

  - Başkan adaylarından Adnan Dalgakıran"ın eşi ve kızı destek amacıyla genel kurula katıldı.

  - Başkan adayı Ali Kahyaoğlu, aynı sektörden aday olan 2 ihracatçıyla aynı oyu alınca kura çekimi yapıldı. Boş kağıdı çeken Kahyaoğlu, İcra Kurulu"na giremedi.

  - Mehmet Büyükekşi"nin başkanlık oylaması bitmeden tebrikleri kabul etmesi dikkat çekti. İsmail Gülle de Büyükekşi"yi tebrik edenler arasındaydı.

  - Oğuz Satıcı"nın TİM"deki 7 yıllık başkanlık dönemi, genel kurul salon duvarlarında resimlerle anlatıldı. Ayrıca bu dönemle ilgili hazırlanan “Zaman akışında 7 yıl” isimle albüm delegelere dağıtıldı. Genel kurulda TİM"in Satıcı dönemini anlatan bir film de gösterildi.

  - Oylamadan önce Oğuz Satıcı"nın Onursal Başkan olması için teklif verildi. Durumdan rahatsız olan bazı delegeler ilk başkan Okan Oğuz"a da aynı ünvanın verilmesini teklif etti. Divan Kurulu, gündeme 7 gün önceden ek yapılabileceği gerekçesiyle iki teklifi de bir sonraki genel kurulda oylama kararı aldı.

  - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de genel kurula katıldı. Tüzmen"i dinleyenler arasında olan Türkiye Futbol Federasyonu"nun yeni Başkanı Mahmut Özgener"in sandalyesi kırılınca Tüzmen, “Demek ki koltuklara fazla yapışmamak lazım” diye espiri yaptı.

  - Tüzmen"in sandıklar açılıncaya kadar salonda beklemesi de dikkat çekti.

  - Kazanamazsa TİM ve İSO"dan istifa edeceğini söyledi. Adnan Dalgakıran ise bu iddiayı kabul etmedi.

  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim