• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  AKP'liyi yakan diyalog

  03.07.2009 08:10
  Tekirdağ'ın Çorlu İlçesi'nde Belediye sınırları içinde kalan cadde ve sokakların temizlenmesi ve çim, ağaç ve çiçeklerin sulanması ihalesine fesat karıştırdıkları suçlamasıyla tutuklanan 4 sanıktan 3'ünü nöbetçi olduğu gün `tartışmalı' bir şekilde tahliye
  AKPliyi yakan diyalog
  AKP'liyi yakan diyalog AKP'liyi yakan diyalog AKP'liyi yakan diyalog

  Tekirdağ'ın Çorlu İlçesi'nde Belediye sınırları içinde kalan cadde ve sokakların temizlenmesi ve çim, ağaç ve çiçeklerin sulanması ihalesine fesat karıştırdıkları suçlamasıyla tutuklanan 4 sanıktan 3'ünü nöbetçi olduğu gün `tartışmalı' bir şekilde tahliye eden hakim Selçuk Uğur Özdemir'in, hakkında açılan idari soruşturmayı engellemek için AKP Çankaya İlçe Başkanı Alaaddin Varol'dan yardım istediği öne sürüldü.

  Ankara'ya giden hakim Özdemir'in, AKP İl Başkan Yardımcısı Hayrettin Coşkun ile buluşup önce saunaya gidip kadınlara özel masaj yaptırdığı, ardından da kaldığı otel odasına `hediye' olarak gönderilen Rus uyruklu bir kadınla geceyi geçirmesi teknik takibe takıldı. Çorlu Cumhuriyet Savcısı Engin Şimşek, iddanamesinin `değerlendirme' bölümünde yasada rüşvetin `yarar' olarak tanımlandığını ve cinsel arzunun tatmininin de `yarar' kapsamında değerlendirilerek `rüşvet' sayılmasını istedi. Hakim Özdemir hakkında Hakim ve Savcılar Kanunu hükümlerine göre ayrı soruşturma yürütülüyor.

  Çorlu Cumhuriyet Savcısı Engin Şimşek tarafından, `rüşvet vermek, rüşvete azmettirmek, yargı görevini yapanı etkilemek' suçlamamasıyla hazırlanan ve Çorlu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, sanıklar AKP Ankara İl Başkan Yardımcısı Hayrettin Coşkun ve hakim Selçuk Uğur Özdemir'in sauna ve otelde geçirdikleri `sıcak saatler' de yer aldı. Ortağının tahliye kararından sonra AKP'li Coşkun, hakim Özdemir ile bir araya gelerek partisinin Çankaya İlçe Başkanı Alaaddin Varol'u telefonla aradı ve hakkında yürütülen soruşturmanın düşmesi için, Tekirdağ 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Gökhan Pala'ya ricacı olmasını istedi.

  AKP'LİYE `ABİ' DİYOR
  Hakim Özdemir, telefonla AKP'li Coşkun'la konuşurken sık sık `abi' diye hitap ediyor. 9 Nisan 2009 günü yapılan telefon konuşmasında Coşkun'a soruşturmanın kapatılması ricasında da bulunan hakim Özdemir daha Ankara'da buluşmak için anlaşıyor.

  Hakim Özdemir'in itiraz üzerine tutukluluk halini kaldırdığı Suat Mutafoğulları ile AKP Çankaya İlçe Başkanı Alaaddin Varol arasında da 27 Mayıs 2009 günü bir konuşma geçiyor. AKP'li Varol, Mutafoğulları'na, hakimin kendisine ağladığını, istifa emeyi önerdiğini ve olanları eşinin duyması halinde ayrılmasından çekindiğini anlatıyor.

  ÖNCE SAUNA KEYFİ, SONRA OTELDE RUSLARLA
  Çorlu Cumhuriyet Savcısı Engin Şimşek iddianamesine göre, hakim Selçuk Uğur Özdemir konuşmaların ardından geldiği Ankara'da önce saunaya giderek kadınlara özel masaj yaptırdı, ardından da konakladığı otele gönderilen Rus uyruklu bir kadınla geceledi.

  Soruşturma kapsamında tutuklanan Suat Mutafoğulları'nın ortağı Turgay Dursun'un, Ankara'da Happyna Güzellik Merkezi Sorumlusu Gülcan Şahiner ile yaptığı ve teknik takibe takılan organizyonla ilgili konuşma şöyle:

  Gülcan Şahiner: Ben ayrı çiçek buldum kendime

  Turgay Dursun: Valla çok mu güzel

  Gülcan Şahiner: Çok güzel

  Turgay Dursun: Çiçekler güzel mi

  Gülcan Şahiner: Çok güzel

  Turgay Dursun: İyi tamam çiçekler iyiyse mesele yok canım

  Gülcan Şahiner: Çiçekler ya ne diyorsun çiçeğim yani

  Turgay Dursun: Tamam ben otelim belli değil öğreneyim onu da

  Turgay Dursun: Şimdi bak gecede Dedeman da yer ayırmışlar

  Gülcan Şahiner: Çok güzel

  Turgay Dursun: Köpüklü möpüklü

  Gülcan Şahiner: Evet

  Turgay Dursun: Tamam bir gece programı ayrı olur şimdi benim burda

  Gülcan Şahiner: He

  Turgay Dursun: Gece programı ayrı olur diyorum

  Gülcan Şahiner: O ayrı

  Turgay Dursun: Tamam şimdi biz dört kişiyiz

  Gülcan Şahiner: Tamam

  Turgay Dursun: Bizim buradan arkadaşlarım var çok ciddi

  Gülcan Şahiner: Tamam

  Turgay Dursun: Ama yani ben mahcup olmayayım orda çok çiçekler güzel müzel

  Gülcan Şahiner: Hayır hayır çiçekler çok güzel hayır

  Turgay Dursun: En güzelini bana ayır yalnız ha

  Gülcan Şahiner: Canım çiçek hazırlanıyor da kız banyo yapmış çünkü şimdi br şey söylüyecem sana bu kız pasaportlu vizeli bir sorun olmaz di mi?

  Turgay Dursun: Hayır hayır direk 629'a çıkacak tamam mı ben 617 deyim

  Gülcan Şahiner: 600

  Turgay Dursun: Ben 617 deyim direk 629'u çalsın

  Gülcan Şahiner: 629'u çalsın resepsiyondan sorarlarsa

  Turgay Dursun: Sorarlarsa haberleri var onların

  Gülcan Şahiner: Tamam

  Turgay Dursun: `Turgay beye' gidiyorum desin tamam mı

  Gülcan Şahiner: Yanına pasaport falan almasın

  Turgay Dursun: He almasın da 617'ye gönder onu benim misafirim olarak gelsin tamam mı

  Gülcan Şahiner: Tamam 617 tamam

  Cumhuriyet Savcısı Engin Şimşek, otel kayıtlarının incelenmesi sonucu otelin 617 numaralı odasında Turgay Dursun'un Muldova uyruklu Vita Tresçenca ile 629 numaralı odada ise hakim Selçuk Uğur Özdemir'in Rus uyruklu Oxana Chomaryan ile kaldığının tespit edildiğine, paraların da sanıklar tarafından ödendiğine iddianamesinde yer verdi.

  `CİNSEL ARZU TATMİNİ RÜŞVETTİR'
  Çorlu Cumhuriyet Savcısı Engin Şimşek, iddianamenin olayları anlattıktan sonra `Değerlendirme' bölümünde devletin faaliyetlerinde objektif olduğunun yasalarda yer aldığını, Türk Ceza Kanunu'nda rüşvetin tanımının `yarar' olarak ifade edildiğini kaydederek, "Hatta manevi veye cinsel arzuların tatminine yönelik yararlar da bu kapsamda düşünülmelidir" yazdı.

  Savcı Şimşek, tutuklu sanık Hikmet Orakçı'nın oğlu ve kızını tahliye ettirmek için bir gizli tanık ifadesine göre 60 bin TL vekalet ücreti karşılığında anlaştığı, tahliye kararındaki hata nedeniyle hakim ile avukatın durumu düzeltmek için telefonla konuşmalarının olağan karşılanamayacağını da dikkat çekti. Hakim Özdemir ile Hayrettin Coşkun'un tutuklama kararından iki ay önceki dönemde hemen hemen hiç telefonla konuşmamalarına rağmen belediye operasyonundan sonraki tutuklamaların ardından yoğun bir telefon trafiği yaşandığı idianamede yer aldı.

  TUTUKLANMIŞLARDI
  Çorlu Belediye Başkanlığı'nın ihalelerinde yolsuzluk yapıldığı iddiaları üzerine araştırma yapan müfettişler, şehrin cadde ve sokaklarının temizlenmesi, çiçeklerin bakımı ve sulanması yönündeki 27 milyon liralık ihalede 7 milyon liralık usulsüzlük belirledi. Müfettiş raporunda yağmur yağdığı günler çimlerin sulandığı, mevsimi dışında ağaçların budandığı yönündeki tespitleri de dikkate alan Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı, ihaleyi kazanan şirketler Ortem Temizlik Mühendislik Müşavirlik Limited Şirketi Genel Müdürü Özgür Orakçı, kardeşi Genel Müdür Yardımcısı Betül Orakçı ile Suat Mutafoğulları İntaf İnşaat Taahhüt Proje Şirketi'nin sahibi Bursaspor Yönetim Kurulu eski üyesi ve Genel Sekreteri Suat Mutafoğulları ve Çorlu Belediyesi Satın Alma Müdürlüğü'nde görevli memur Hakan Bozkurt'u 18 Aralık 2008 günü gözaltına aldı. Sorgusundan sonra mahkemeye çıkarılan 4 şüpheli, 20 Aralık 2008 günü Çorlu Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı.

  Daha sonra sanıkların tutukluluk halinin kaldırılması için nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi'ne iki kez yapılan başvuru reddelmiş, ancak hakim Selçuk Uğur Özdemir'in nöbetçi olduğu günlerde yapılan itirazlarda 5 Ocak'ta Suat Mutafoğulları, ardından da 9 Ocak'ta Orakçı kardeşler tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti. Ancak Orakçı kardeşler, 29 Nisan 2009 günü yapılan ilk duruşmada aynı dava kapsamında yeniden tutuklanmışlardı.

  Tahliyelerin organize edildiğini ve yasadışı ilişkiler bulunduğunu belirleyen Çorlu Cumhuriyet Savcısı Engin Şimşek, bu gelişmelerin ardından sanıklar Hikmet Orakçı, Suat Mutafoğulları, Turgay Dursun hakkında `rüşvet' suçlaması ile 6 yıldan 18 yıla kadar, AKP Ankara İl Başkan Yardımcısı Hayrettin Çoşkun hakkında ise `rüşvet ve yargıyı etkilemek' suçundan 8 yıldan 22 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması için Çorlu Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açtı. Tahliyeleri organize ettiği öne sürülen AKP Ankara İl Başkan Yardımcısı Hayrettin Coşkun ile Mutafoğulları'nın ortağı Turan Dursun 28 Mayıs günü tutuklandı. Hikmet Orakçı ile tahliye olan Suat Mutafoğulları ise tutuksuz yargılanıyor.

  Hakim Özdemir hakkında da HSYK hükümlerine göre ayrıca soruşturma yürütüldüğü öğrenildi. (Akşam)

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim