• BIST 106.474
 • Altın 151,840
 • Dolar 3,6440
 • Euro 4,3033

  AKP'li Fırat için suç duyurusu

  29.02.2008 15:00
  CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat hakkında soruşturmayı engellemeye teşebbüsten suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.
  AKPli Fırat için suç duyurusu
  AKP'li Fırat için suç duyurusu AKP'li Fırat için suç duyurusu AKP'li Fırat için suç duyurusu

  Kılıçdaroğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Hükümetin, Sosyal Güvenlik Kanunu tasarısı ile vatandaşların haklarını biçtiğini, şimdi de işçilerin kıdem tazminatını yok edecek bir yasa getirme hazırlığında olduğunu belirtti.

  Sosyal güvenlikle ilgili yasaya işçilerin yeterince tepki göstermediğini bildiren Kılıçdaroğlu, “Bundan cesaret alan hükümet kıdem tazminatlarını tırpanlayacak yasayı getirmeye çalışıyor. Hükümet eğer bu yasayı, Ekonomik ve Sosyal Konseyde işçilerin onayını almadan getirirse Mecliste şiddetli muhalefet yapacağız” dedi.

  CHP İstanbul Milletvekili Bayram Meral de hükümetin IMF ve uluslararası tekellerin isteği ile kıdem tazminatını yok etmek istediğini öne sürerek, “İşçilere 12 Eylül'ün yapamadığını Ak Parti yapıyor” diye konuştu.

  Türk-İş, DİSk ve memur sendikalarının kıdem tazminatı için meydana ineceğini ve sert tepki göstereceğini ifade eden Meral, Hak-İş'in bu yöndeki yasayı desteklediğini iddia etti.

  Meral, CHP olarak, kıdem tazminatı yasasını engellemek için meydanlara inecek işçilerin yanında olacaklarını söyledi.

  OPERASYONLARIN DURDURULMASI

  Daha sonra, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Irak'ın kuzeyindeki teröristlere karşı yürütülen operasyonların durdurulduğuna ilişkin haberlerin hatırlatılması üzerine, “Bu sorunun ilk muhatabının Sayın Başbakan olması lazım. Eğer Sayın Başbakan şu ana kadar susuyorsa suskunluğunun nedenini de öğrenmemiz lazım” dedi.

  ABD'li yetkililerin Türkiye'ye geldiğini, çeşitli çevrelerle konuştuğunu, yetkililerin de “Afganistan'dan henüz ABD'nin çekilmediğini, onlar çekilirse biz de çekiliriz” dediklerini gazetelerden okuduğunu ifade eden Kılıçdaoğlu, “Eğer Sayın Başbakan niçin geri çekildiğimizi kamuoyuna doyurucu bir şekilde açıklarsa biz de öğrenmiş oluruz. Ama bu çekilme ABD'nin telkini ile olmuşsa, ABD'nin güdümünde Kuzey Irak'a girdik, onların isteği üzerine de çıkıyoruz demektir” diye konuştu.

  AK PARTİ'Lİ FIRAT'IN SÖZLERİ

  Kılıçdaroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat'ın açıklamalarını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine de şunları söyledi:
  “Sayın Dengir Mir Mehmet Fırat bir hukukçu. Rektörleri suçluyor, açılan soruşturmaya bir anlamda engel olmaya çalışıyor. TCK'nın 288. maddesine göre, adli soruşturmayı engellemeye teşebbüs suçu işlemiştir. Kendisi hakkında önümüzdeki hafta Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağız.

  Dengir Mir Mehmet Fırat, herkese hukuk dersi verirken, rektörlerin hukuk fakültesinde niçin toplandığını bilmesi gerekir. Rektörler hukuk fakültesinde boşuna toplanmadılar. Hukuka sığınıyorlar, hukukun kendilerine sağladığı bütün olanaklarla Türkiye Cumhuriyeti'nin laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olmasını önüne konulan barajlara karşı mücadele ediyorlar. O barajları yıkmaya çalışanlar da Sayın Fırat ve onun yandaşlarıdır.”

  MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÇELİK

  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in “Rektörler haddini bilsin” şeklinde bir açıklama yaptığını savunan Kılıçdaroğlu, “Önce haddini bilmesi gereken Milli Eğitim Bakanıdır. Milli Eğitim Bakanlığını tarikatların yuvası haline getirdi. Cumhuriyete karşı olanların istihdam edildiği bakanlık niteliğine dönüştürdü” dedi.
  Kılıçdaroğlu, Milli Eğitim Bakanlığının “Yolsuzlukların batağı” haline geldiğini iddia ederek, “Bunların hesabını veremeyen bir milli Eğitim Bakanının, rektörlerin adını ağzına almaya hakkı da yoktur, yetkisi de yoktur” diye konuştu.

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim