• BIST 106.239
 • Altın 160,790
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671

  AKP'den ihraç edildi

  08.04.2008 17:56
  AK Parti Müşterek Disiplin Kurulu, "partiyi küçük düşürdüğü gerekçesiyle" Turhan Çömez'i partiden ihraç ederken, "kamuda türban" çıkışı ile gündeme gelen Konya Milletvekili Hüsnü Tuna'ya sadece uyarı cezası verdi.
  AKPden ihraç edildi
  AKP'den ihraç edildi AKP'den ihraç edildi AKP'den ihraç edildi

  AK Parti Müşterek Disiplin Kurulu, Konya Milletvekili Hüsnü Tuna'ya uyarı cezası verdi.

  AK Parti Müşterek Disiplin Kurulu Başkanı ve Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, toplantının ardından yaptığı açıklamada, Tuna'nın Konya
  Gazeteciler Cemiyetini ziyaretinde yaptığı konuşmayla ilgili olarak kendilerine gelen başvuruyu karara bağladıklarını bildirdi.

  Tuna'ya uyarı cezası verilmesine karar verildiğini belirten Köylü,
  "Tuna'nın daha dikkatli hareket etmesi istenecek. Yaptığı konuşma,kişisel görüşleri olması ve partiyi bağlamasa da bir milletvekilinin
  parti disiplinine uygun hareket etmesi gerekiyor" dedi.

  AK Parti Merkez Disiplin Kurulu da yaptığı toplantıda, 21.Dönemde Balıkesir Milletvekili olan Turhan Çömez'in partiden ihracına
  karar verdi. Kurul Başkanı Köylü, Çömez'in, basında parti ve parti yöneticilerini küçük düşürücü beyanlarda bulunduğunu belirterek,
  "Kendisinden savunma istedik ama savunma yapmadı" diye konuştu.

  NEDEN PARTİYİ KÜÇÜK DÜŞÜRMEK

  AKP, 22. Dönem Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez"i kesin ihraç talebiyle Merkez Disiplin Kurulu"na sevketmişti. AKP Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü imzasıyla, Turhan Çömez"e gönderilen tebliğde şöyle denilmişti;
  “Basın yayın araçları ile, Parti yöneticileri, üyeleri veya tüzel kişiliği hakkında kamuoyu önünde gerçek dışı haber yaymak, iftira atmak, hakaret, küçük düşürücü beyanlarda bulunmak süretiyle tüzüğün 117/7. maddesine aykırı davrandığınız gerekçesiyle partiden kesin olarak ihraç edilmeniz talebiyle Merkez Disiplin Kuruluna sevk edilmiş olduğunuzdan, bu konudaki savunmanızı 15 gün içinde Başkanlığımıza göndermenizi, aksi halde savunma yapmaktan vazgeçmiş sayılacağınız hususu tebliğ olunur".

  ŞENER İLE BİRLİKTE

  Turhan Çömez son dönemde, 22 Temmuz seçimlerinde kendisi gibi aday olmayan Abdullatif Şener ile birlikte hareket ediyor ve ikilinin yeni bir siyasi oluşum içn hazırlandığı iddia ediliyor.

  'HEDEF KAMUDA TÜRBAN' DEMİŞTİ

  AKP Konya milletvekili Hüsnü Tuna ise türban tartışmaları sırasında 'hedefimiz kamu kurumları " açıklamasıyla şimşekleri üzerine çekmiş ve Disiplin Kuruluna sevk edilmişti. TBMM Anayasa Komisyonu üyesi de olan Tuna, açıklamasından sonra Başbakan Tayyip Erdoğan'dan gelen uyarılar üzerine, sözlerinin kendisini bağladığını duyurmuştu.

  "ERDOĞAN'A DAHA YARARLI İŞLERLE MEŞGUL OLMASINI TAVSİYE ETTİM"

  AKP Disiplin kurulu tarafından partiden ihraç edilen eski Balıkesir milletvekili Turhan Çömez, “Bugün süreç Türk milletinin gözü önünde cereyan etmektedir. Bugün benden savunma isteyen ve kendi demokratik anlayışıyla beni partiden ihraç edenler yarın yüce Türk milletine sandıkta hesap vereceklerdir. Bugün kapanan kapılar, benim Türkiye"ye dair duyduğum heyecan ve sevdaya açılan yeni bir ufuk olacaktır” dedi.

  AKP Disiplin Kurulu"nun kendisi hakkında verdiği kararı ANKA"ya değerlendiren Çömez, zaten 22 Temmuz seçimleri öncesinde aday olmayacağını açıkladığını ve bunu Türk milletiyle paylaşarak AKP ile yollarını ayırdığını söyledi. Buna karşın AKP"nin disiplin mekanizmasını çalıştırarak kendisini kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna verdiğini anımsatan Çömez şöyle konuştu:

  “Bu dönmede herhangi bir savunma yapmadım ve Sayın Başbakan"a gönderdiğim bir mektupla kendisine daha yararlı işlerle meşgul olması tavsiyesinde bulundum. Bugün süreç Türk milletinin gözü önünde cereyan etmektedir. Bugün benden savunma isteyen ve kendi demokratik anlayışıyla beni partiden ihraç edenler yarın yüce Türk milletine sandıkta hesap vereceklerdir. Bugün kapanan kapılar benim Türkiye"ye dair duyduğum heyecan ve sevdaya açılan yeni bir ufuk olacaktır.”

  -“İNANDIĞIM SİYASETİ YAPMAYA DEVAM EDİYORUM”-

  Çömez, yeni bir siyasi oluşum içinde olup olmayacağı şeklindeki soru üzerine de, “Ben inandığım gibi siyaset yapmaya devam ediyorum. Benim siyasal yolculuğumu kimi çevreler değil Türk milleti belirler” dedi.

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim