• BIST 107.712
 • Altın 151,938
 • Dolar 3,7049
 • Euro 4,3513

  AKP'den Baykal'a ağır suçlama

  03.07.2008 19:00
  AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Ergenekon soruşturmasını eleştiren CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a sert yanıt verdi.
  AKPden Baykala ağır suçlama
  AKP'den Baykal'a ağır suçlama AKP'den Baykal'a ağır suçlama AKP'den Baykal'a ağır suçlama

  AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Ergenekon soruşturmasını eleştiren CHP Genel Başkanı Deniz Baykal"a sert yanıt verdi.

  Baykal"a “Neden onların avukatlığını yapmak zorunda hissediyorsunuz kendinizi?” diye soran Fırat, “Sayın Baykal boşuna beklemeyin buradan iş çıkmaz. Size tek sözümüz şudur, Hadi başka kapıya” dedi.

  AKP Genel Başkan Yardımcısı Fırat, AKP Genel Merkezi"nde düzenlediği basın toplantısında Ergenekon soruşturmasını değerlendirdi. Türkiye"nin önemli bir süreçten geçtiğini söyleyen Fırat, bu süreçten hukuk, adalet, demokrasi, istikrar, millet ve geleceğin kazanılarak çıkılması için bütün kurumlara görev ve sorumluluk düştüğünü söyledi. Herkesin Anaya ve yasalarla tanımlanmış sınırlar işçinde sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini söyleyen Fırat, iktidar partisi olarak sorumluluklarının bilince hareket ettiklerini söyledi.

  Fırat son gelişmeler etrafında siyası bunalım yaratma gayretlerine tanık olduklarını ifade ederek, CHP Genel Başkanı Baykal"ın telaşını da anlamanın mümkün olmadığını söyledi. Baykal"a yönelik olarak “Emniyet teşkilatı mahkemelerin ve savcıların yasal emirlerini uygulamak mecburiyetinde değil mi?” diye soran Fırat şöyle konuştu:
  “Yoksa size kanunlar bazı hallerde ve bazı kişiler için geçerli değil midir? Bazı kişiler gözaltına alınır, bazıları alınmaz mı? Bazıları yargılanır, bazıları yargılanmaz mı? Hani hukukun üstünlüğüne inanıyordunuz, hani sizin mahkemelere saygınız vardı?”

  Baykal"ı terör örgütü kurmak, yasa dışı yollara başvurmak, çeteleşmek gibi ciddi ve ağır suçlamaların yöneltildiği zanlıları aklama telaşına girmekle suçlayan Fırat, bir hukuk düzeninde kimin suçlu kimin masum olacağına ancak mahkemelerin karar verebileceğini söyledi.

  Fırat, zanlıların kendilerini savunabilecek, imkan ve kabiliyette olduğunu ve avukatların da bulunduğunu belirterek, Baykal"a “Peki siz neden onların avukatlığını yapmak zorunda hissediyorsunuz, işte bunu anlamıyoruz” dedi. AKP olarak adaletin en kısa sürede tecelli etmesini istediklerini ifade eden Fırat, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Ama siz sırf herkes gibi "iddianamenin biz an önce tamamlanmasını bekliyoruz" dediği için Sayın Genel Başkanımız ve Başbakanımızı akla hayale sığmayacak bir söylemle suçluyorsunuz. Sizi anlıyoruz. Suyu bulandırmak, devam eden bir yargı sürecini siyasetin gölgesini düşürmek, hakim ve savcıları baskı altına almak istiyorsunuz. Fakat bir türlü hükümetten ve partimizden amacınıza uygun kullanabileceğiniz malzemeler gelmiyor. Provokasyon yapmak için fırsat kolluyorsunuz ama malzeme kıtlığı çekiyorsunuz. Neden sıkıntıya düştüğünüzü anlıyoruz. Onun için söylemleri eğip bükerek, eklemeler çıkarmalar yaparak kullanışlı hale getirmeye çalıyorsunuz, ama nafile. Sayın Baykal, boşuna beklemeyin, buradan siz iş çıkmaz, size tek sözümüz şudur: "Hadi başka kapıya." Kendinizi mahkemelerin konusu olan bu sürecin tarafı ve muhatabı haline getirebilirsiniz.”

  BAYKAL MUGALATA YAPIYOR

  Fırat, Baykal"ı siyasi ahlakın dışına çıkarak mugalata yapmakla da suçlayarak, göz altına alınanların suç işledikleri, yasa dışı yollara tevessül ettikleri gerekçesi ile değil de sanki hükümete muhalefet ettikleri için gözaltına alınmışlar gibi göstermek istediğini söyledi. Hiçbir demokraside muhalefet ediyor diye kimseye suç işleme imtiyazının tanınamayacağını kaydeden Fırat, “Demokrasilerde yasa dışı yollarla muhalefet yoktur, olamaz. Anayasa ve yasalar muhalefeti de bağlar” diye konuştu.

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim