• BIST 108.162
 • Altın 151,204
 • Dolar 3,6561
 • Euro 4,3295

  AKP'de umutlar kırılıyor

  27.03.2008 10:37
  Anayasa değişikliği için MHP’yle uzlaşma arayan AKP, toplantı üzerine toplantı yapıyor
  AKPde umutlar kırılıyor
  AKP'de umutlar kırılıyor AKP'de umutlar kırılıyor AKP'de umutlar kırılıyor

  Son toplantıda Çiçek"in yorumu dikkat çekti: MHP"nin teklifi, "Verin Tayyip"i, alın partinizi" anlamına geliyor...

  Siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştıracak Anayasa değişikliği için MHP ile uzlaşma arayan AKP"de, MHP"nin tavrı, “Erdoğan"a siyasi yasak getirilmesi isteniyor” şeklinde yorumlandı. Bu konuda en çarpıcı sözler ise Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek"ten geldi. Çiçek, “MHP"nin teklifi, "Verin Tayyip"i, alın partinizi" anlamına geliyor” dedi. Diğer taraftan AKP içinde parti kapatmayı zorlaştıracak Anayasa değişikliği konusunda farklı sesler yükseldi.

  60 vekille toplantı

  Anayasa değişikliğiyle ilgili alternatif teklifler hazırlayan AKP yönetimi, milletvekilleriyle bunları konuşmak için yemekli özel toplantılar yapmaya başladı. 5 grup başkanvekili, AKP"li vekillerle 60"şarlı gruplar halinde bir araya geliyor.

  Lale Restorant"ta Salı akşamı Sadullah Ergin"in başkanlığında bu kapsamdaki ilk toplantı yapıldı. Toplantıya Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ve Teşkilat Başkanı Haluk İpek de katıldı.

  Başbakan Yardımcısı Çiçek ve Adalet Bakanı Şahin, üstüne basa basa “kapatma davasına karşı AKP Grubu"nun birlik ve beraberliğini muhafaza etmesi gerektiğine” dikkat çektiler. Bakan Çiçek"in, AKP-MHP arasında yapılan görüşmelere ve MHP"nin tavrına ilişkin yaptığı değerlendirme, toplantıya damgasını vurdu.

  Başbakan Yardımcısı Çiçek, dokunulmazlıklar ve siyaset yasağı konusunda AKP"ye destek vermeyen MHP"nin teklifi için, “Bu teklif, "Verin Tayyip"i, alın partizini" anlamına geliyor” ifadesini kullandı.

  "Liderimizi istiyorlar"

  Çiçek"in sözleriyle örtüşen bir diğer görüş, Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün tarafından dillendirildi. Kapatma davasıyla hedeflenen kişinin Başbakan Erdoğan olduğunu söyleyen ve “Liderimizi istiyorlar” diyen Üstün, buna karşı yapılması gereken tüm yasal adımların atılmasını ve Anayasa değişikliğine gidilmesini istedi.

  Toplantıya başkanlık eden Grup Başkanvekili Sadullah Ergin, Anayasa değişikliğini önümüzdeki hafta TBMM"ye sunacaklarını söyledi. Ellerinde birden fazla değişiklik önerileri yer aldığını kaydeden Ergin, “MHP"yle son bir görüşme daha yapacağız” bilgisini verdi. Başbakan Erdoğan"ın Türkiye"ye dönmesinden sonra taslağa son şeklinin verileceğini söyleyen Sadullah Ergin, teklifin içeriği konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

  "Seçime gidelim"

  Yemeğe katılan bazı milletvekilleri, Anayasa değişikliği yapılmasına karşı çıktılar. Bunlardan birisi olan TBMM eski Başkanvekili ve Kayseri Milletvekili Sadık Yakut, kapatma davasına karşı "siyasi bir çözüm" bulunmasını istedi. Anayasa değişikliği fikrinin çözüm olmayacağını belirten Yakut, erken seçim yapılmasının bir çözüm yolu olabileceğini kaydetti.

  "Adamlar kapatacağız diyor"

  TBMM İdare Amiri Hüsrev Kutlu, “Karşı tarafın "kapatacağız" mantığı ile hareket ettiğini” dile getirerek şöyle dediği öğrenildi: “Adamlar zaten "kapatacağız" diyor. Bunu Anayasa değişikliği ile aşacağımızı düşünmüyorum.”

  Toplantılar bitiyor

  AKP"li milletvekilleri dün sabah Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, akşam ise Nihat Ergün"le yemek yedi. Bugün ise Bekir Bozdağ ve Nurettin Canikli, milletvekilleriyle 60"şarlı gruplar halinde bir araya gelecekler.

  İki konuda anlaşamıyorlar

  1- İktidar partisi, suç işleyen parti üyelerinin cezalandırılmasını ve "bireysel sorumluluk" getirilmesini savunuyor. Bunun için Yargıtay"ın, suç işleyen kişiyle ilgili "partiden atın" uyarısında bulunması isteniyor. MHP, bu kişinin milletvekili olması halinde yargılanamayacağını ve dokunulmazlığının kaldırılması gerektiğini savunuyor. AKP, dokunulmazlığın kaldırılmasına yanaşmıyor.

  2- AKP, Anayasa"nın 69. maddesinde yer alan ve partinin temelli kapatılmasına neden olan kişilere getirilen 5 yıllık siyaset yasağını kaldırmak istiyor. MHP ise siyaset yasağının devam etmesi görüşünde ısrar ediyor.

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim