• BIST 110.248
 • Altın 155,412
 • Dolar 3,8262
 • Euro 4,5259

  AKP sağlığa zararlıdır

  22.02.2008 12:16
  Aydın’da bulunan bazı sivil toplum örgütleri Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası yasa Tasarısı’nın geri çekilmesi ve “Herkese Sağlık ve Güvenli Gelecek Hakkı” talebinde bulunmak üzere basın açıklaması yaptılar.
  AKP sağlığa zararlıdır
  AKP sağlığa zararlıdır AKP sağlığa zararlıdır AKP sağlığa zararlıdır

  Aydın"da bulunan bazı sivil toplum örgütleri Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası yasa Tasarısı"nın geri çekilmesi ve “Herkese Sağlık ve Güvenli Gelecek Hakkı” talebinde bulunmak üzere basın açıklaması yaptılar.
  Aydın Devlet Hastanesi Başhekimliği bahçesinde düzenlenen basın açıklamasına KESK Şubeler Platformu, TMMOB Aydın Şubeleri, Aydın Tabip Odası, Aydın Diş Hekimleri Odası, Emekli-Sen Aydın Şubesi, Türk-İş Aydın İl Temsilciliğine bağlı üyeler katıldı.
  Grup adına açıklama yapan Aydın Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Eralp Atay, AKP Hükümeti döneminde sağlık harcamaları hızla artmasına rağmen sorunların çözülmediğini, Devlet hastanelerindeki kuyrukların halen daha devam ettiğini ve Özel hastanelere giden vatandaşların ise binlerce lira ek ücret ödemek zorunda kaldıklarını belirterek şunları söyledi, “Bundan karlı çıkanlar sadece ilaç tekelleri ve özel sağlık sektörü oluyor. Son 5 yılda en hızlı büyüyen hastane patronunun aynı zamanda iktidar partisi mensubu bir politikacı olması bu işten kimlerin nemalandığını açık olarak gösteriyor. Sağlık hizmetinin her aşamasında sınırlama, katkı payı ve prim sistemi getirilip herkese ek sağlık vergisi konuyor. Genel bütçe faize, ranta harcanırken, Devletin tüm yurttaşlarına sunmakla yükümlü olduğu sosyal haklar bütçeye yük olarak yansıtılıyor. Oysa bu bütçenin %83'ü bizlerden toplanan vergilerle oluşturuluyor”
  Aydın Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Eralp Atay, ayrıca AKP Hükümetinin sağlığa zararlı olduğunu sağlık alanındaki yaptıklarının bunlardan ibaret olmadığını ifade ederek, “Şu ana kadar yaklaşık 700 sağlık ocağının kapısına kilit vurdu. aile hekimliğine geçiyoruz gerekçesiyle özelleştirdi. Meclis'in gündeminde olan bir başka Kanun Tasarısı'yla da devlet hastanelerinin Yönetim Kurulları'na Ticaret Odası'nın temsilcileri giriyor. Bu Yönetim Kurulları devlet hastanelerini satmak, kiraya vermek, devir ve takas etmek, işletmek ve işlettirmek yetkisine sahip olacaklar.
  Hükümet bütün bu düzenlemeleri bizlere Reform diye kabul ettirmeye çalışıyor. Oysa getirilen değişikliklerin hiçbiri bizlerin haklarını hiçbir şekilde iyileştirmiyor. Tersine daha da daraltıyor. Bütün bu düzenlemeler bizlerin iyiliği için değil, yerli ve yabancı sermaye istediği için yapılıyor. Kabesi IMF, secdesi yerli patronlar olanlar sağlık ve sosyal güvenlik haklarımızı tamamıyla yok etmek istiyorlar. Biz biliyoruz ki yoksulluk da, yoksunluk da, sağlıksızlık da, sosyal güvensizlik de kader değildir. Kendimiz için, çocuklarımız için, kardeşlerimiz için sağlık ve sosyal güvenlik hakkımıza sahip çıkalım. İşçisi, kamu çalışanı, esnafı, çiftçisi, emeklisi, yaşlısı, genci hep birlikte bu gayri vicdani, gayri ahlaki, gayri insani saldırıyı durduralım” dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim