• BIST 107.921
 • Altın 153,999
 • Dolar 3,8353
 • Euro 4,5054

  AKP Grubu Ortekin'e sataştı

  12.03.2008 18:36
  Edirne Belediyesindeki su operasyonuyla ilgili olarak Aydın Belediyesi'nde AKP Grubundan yazılı açıklama yapıldı.
  AKP Grubu Ortekine sataştı
  AKP Grubu Ortekin'e sataştı AKP Grubu Ortekin'e sataştı AKP Grubu Ortekin'e sataştı

  Yapılan yazılı açıklama şu ifadelere yer verildi:

  Edirne Belediye Sarayı ihalesi ile yine Edirne Belediyesi Şehir İçme Suyu şebekesinin 30 yıl süre ile imtiyaz hakkının devrine ilişkin ihalelerdeki usulsüzlük iddiaları nedeni ile yürütülen soruşturma kapsamında 19 kişi gözaltına alınarak sorgulaması yapılmış ve nöbetçi mahkeme tarafından 8 sanık hakkında tutuklama kararı verilmiştir.

  Edirne Belediyesindeki ceza soruşturmasına konu olan 30 yıl süreli Şehir İçme Suyunun özelleştirilmesi ve imtiyaz haklarının verilmesi işi ile yine Belediye Hizmet Binasının satılması konusu ne tesadüf ki eş zamanlı olarak Aydın Belediye Meclisine de aynı gündemle gelen konulardır.

  Aydın Belediye Başkanı İlhami Ortekin, 2007 yılı Nisan ayında konuyu Belediye Meclisine getirmiş bu konuda çalışmalar yapmak üzere Belediye Meclisinden yetki istemiş kendisine araştırma ve çalışma yetkisi Ekim toplantısında verilmiştir. Bilahare Kasım toplantısında Belediye Başkanı İlhami Ortekin"in çalışmalarını tamamladığını; bu işin Aydın Belediyesi için çok karlı ve menfaatine olan bir iş ve ihale olduğunu açıklamış, ihale ve sözleşme yapma yetkisini belediye meclisinden ısrarla istemiştir. Ayrıca İlhami Ortekin tarafından Edirne Belediyesindeki ihaleler örnek ihaleler ve uygulamalar olarak meclisimize takdim edilmiştir.

  İçme suyunun özelleştirilmesi ve imtiyaz hakkının devrine ilişkin önümüze getirilen bu konuda Ak Parti Belediye Meclisi üyeleri olarak Belediye Başkanı İlhami Ortekin"in açıklamalarından tatmin olmadığımızdan, suyun hayati ve stratejik önemini de dikkate alarak, sorumluluk bilinciyle 2007 Kasım ayından 2008 Mart ayı toplantılarına kadar bu konuda karşı duruş sergiledik. Belediye Başkanı İlhami Ortekin"in ısrar ve baskılarına boyun eğmeyerek kendisine bu konuda ihale yapma yetkisi de vermedik. Bizler Ak Partili Belediye Meclis üyeleri olarak önümüze getirilen bu konuda sorumlu ve dirayetli davranmakla Aydın halkımızın zararına olabilecek bir hususta bir yanlışın önüne geçmenin huzurunu duymaktayız. Bu duygu ve düşüncelerimizin Aydınlı hemşerilerimizce bilinmesini istiyoruz.

  Edirne Belediyesi ile ilgili soruşturma kapsamında Nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanan kişiler arasında Aydın Belediyesi"nde Belediye Meclis üyeliği, Belediye Başkan yardımcılığı, İhale Komisyon Başkanlığı ve Belediye Başkanı Başdanışmanlığı gibi çeşitli görevler yapan Mustafa Selçuk"unda bulunmuş olması gözlerin Aydın ilimize çevrilmiş olmasına neden olmuştur. Keza bu ihalelerde aktif rol olan ve tutuklanan Veli Aksaz isimli kişinin de Aydın ilinde gözaltına alınmış olması da manidardır.

  Edirne Belediyesi"nde yaşanan bu usulsüzlükler ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan Mustafa Selçuk ile ilgili Aydın Belediye Başkanı İlhami Ortekin, bir özel televizyon kanalında Mustafa Selçuk"un 2004 yılından sonra Aydın Belediyesi ile hiçbir ilgisinin bulunmadığını açıklamış olması karşısında kamuoyunu yanıltmaya yönelik bu açıklamanın doğru olmadığını ifade etmek isteriz.

  Tutuklu bulunan Mustafa Selçuk, 2004 Mart ayından 2005 yılı Şubat ayına kadar Belediye Başkanı İlhami Ortekin"in Başdanışmanı olarak Belediye Başkanının makamının yanında kendisine makam odası tahsis edilen bir kişidir. İçişleri Bakanlığı müfettişlerince yapılan inceleme ve soruşturma kapsamında bu kişinin Aydın Belediyesi içinde bulunan makam odası boşalttırılmıştır. Ancak Mustafa Selçuk Aydın Belediyesinde resmi bir görevi olmamasına karşın fiilen başkan danışmanlığı görevini tutuklanana kadar sürdürmüştür. Birçok basın açıklamalarında da Belediye olan ilişkilerini açıkça dile getirmiştir. Bu nedenle İlhami Ortekin"in, Mustafa Selçuk"un 2004 yılı mart ayından itibaren belediye ile ilgisi bulunmadığına yönelik beyanını kamuoyunu yanıltmaya yönelik olarak değerlendiriyoruz.

  Bizler Ak Partili Meclis üyeleri olarak Aydın Belediyesinde usulsüz, hatalı, yanlış iş ve işlemlerin yapılmasını hiçbir zaman tasvip etmedik ve daima karşısında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Adaletin tecelli etmesinden yanayız.Kamuoyuna saygı ile sunarız.

  Aydın Belediye Meclisi
  Ak Parti Meclis Grubu  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim