Elbette akıllı telefonları sadece arama yapma amacıyla kullananlar da olabilir. Ancak; bu genel durumu yansıtmış olmaz. Bu yazıda akıllı telefon satın alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sizlere aktaracağız.

Akıllı Telefon Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akıllı telefon satın almadan önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Gelin sizlerle beraber bu noktaları sıralayalım ve açıklayalım. 

Sahip Olunan Bütçe

Akıllı telefonlar çeşitli özelliklerde, boyutlarda ve farklı fiyatlarla satılabilmektedir. Akıllı telefon satın almadan önce yapılması gereken ilk şey bir bütçe planlaması yapmak olacaktır. Bütçemizi belirledikten sonra ne tür özelliklere sahip bir telefon alacağımıza da karar verebileceğiz. 

İşletim Sistemi

Telefonlar sahip oldukları donanım özelliklerinin yanında çeşitli yazılımlara da sahiptir. Örnek verecek olursak; İPhone marka telefonlar IOS adıyla bilinen yazılıma sahiptir. Samsung, Xiaomi, Oppo, Reeder, Huawei gibi markalar ise Android yazılıma sahiptir. Android telefonlar içerisine apk yazılımları kurulabilmekte iken İOS telefonlarda apk modülü çalışmamaktadır. İşletim sistemi tercihinde bu durumu da göz önüne almak gerekmektedir.

Ekran Boyutu ve Çözünürlük

Ekran boyutu ve çözünürlükte telefon seçmeden önce karar vermeniz gereken bir unsurdur. Örneğin; küçük ekran boyutuna sahip bir telefonla oyun oynamak oldukça zor ve dokulardan verim almanızı zorlaştıracak bir durum olabilir. Ancak büyük ekranlı telefonların da bir handikabı bulunmaktadır. Ekran boyutu eğer fazla ise oyunlarda erişmeniz gereken tuşlara erişmeniz zorlaşabilmektedir. Bu nedenle kişisel tercihlerinize uygun boyutlarda bir akıllı cihaz seçmeniz gerekmektedir.

İşlemci ve Bellek

İşlemci ve bellek seçimine eğer ucuz ve düşük donanım parçaları ile başlarsanız sonunuzun hüsran olması muhtemeldir. Düşük işlemci gücü ve ram bellek hızı oyunlarda, uygulamalarda ve sosyal medya platformlarında kasmalar, donmalar ve takılmalar oluşturabilmektedir. Bu nedenle işlemci ve ram bellek miktarını seçerken oldukça fazla dikkat etmeniz gerekmektedir.

Depolama Alanı

Depolama alanı akıllı cihazlarda önemli bir konudur. Depolama alanı az olan cihazlarda cihaz alanı dolmaya başladığında sürekli çıkan uyarı panelleri can sıkıcı hale gelebiliyor. Aynı zamanda cihazda var olan fotoğraflarınız kaydedilebiliyorken, yeni çektiğiniz fotoğraflar kaydedilemiyor. Bir başka fotoğraf sorunu da yeni fotoğraf çekerken karşımıza gelen uyarı ekranıdır. Depolama alanı yetersiz olduğu için telefon yeni fotoğraf çekmemize izin vermemektedir. Uygulamalarda da sorun farksızdır. Yeni bir uygulama yüklemek istediğimizde ise karşımıza depolama alanı yetersiz olduğu için uygulamanın yüklenemeyeceği ile ilgili uyarılar gelmektedir. Aynı zamanda uygulama içerisinde de güncelleme yapmamız depolama alanı yetersizliği sebebiyle imkansız hale gelebiliyor.

Kamera Özellikleri

Akıllı telefonlar fotoğraf çekme amacıyla oldukça popüler olarak kullanılmaktadır. Kamera değeri megapiksel olarak adlandırılıyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık en az 32 megapiksel değere sahip bir telefon almamız uygun olacaktır. 

Pil Ömrü ve Şarj Hızı

Pil ömrü mevcut akıllı telefonların en büyük sorunlarından biridir. 3000 miliamper bir batarya ile artık oyun oynamak zorlaşmakta ve telefonun pil gücü yeterli ölçüde zaman sağlayamamaktadır. Şarj hızı da pil ömrü kadar önemlidir. Teknolojinin oldukça gelişmiş olmasıyla beraber çeşitli şarj adaptörleri telefonlarla birlikte gelmektedir. Bu adaptörler yüksek watt değerlerine sahip ve hızlı şarj özelliğini destekler niteliktedir. 30, 40, 50 Watt değerlere sahip adaptörler olduğu gibi 100, 120,130 gibi birçok farklı değerde şarj adaptörü bulunabilmektedir. Ancak iş şarj adaptörü ile bitmiyor. Hızlı şarjı destekleye telefonlar bu tür adaptörler ile kullanılırsa işte o zaman verimlilik sağlanıyor. Bu nedenle akıllı telefon seçimlerinizde yüksek pil ömrüne ve hızlı şarj desteğine sahip bir cihaz almanızda fayda var.

Bağlantı Seçenekleri

Bluetooth, Wifi gibi bağlantı noktaları akıllı telefon seçiminde dikkat etmeniz gereken diğer hususlardır. Önemli olan var mı var demeniz değil, elinizde bulunacak cihazın son sürümlere sahip ve hızlı erişim noktalarına sahip bir cihaz olması avantaj sağlayacaktır. Büyük ölçüde alışverişlerde ödeme yöntemi olarak kullanılmaya başlanan NFC özelliği de bir başka avantaj sağlamaktadır. NFC özelliği temassız mobil ödeme olarak adlandırılmaktadır ve alışverişlerde pos cihazına telefonunuzu okutmak suretiyle çalışmaktadır.