• BIST 106.991
 • Altın 151,868
 • Dolar 3,6762
 • Euro 4,3196

  Akciğer nakli konusunda müjde

  22.11.2010 13:59
  Yedikule Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2011'den itibaren akciğer nakli yapılabilecek.
  Akciğer nakli konusunda müjde
  Akciğer nakli konusunda müjde Akciğer nakli konusunda müjde Akciğer nakli konusunda müjde

  Sağlık Bakanlığı Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2011 yılından itibaren akciğer nakli yapılabilecek.

  Yeni yılda eğitimlerini tamamlamış olan sağlık ekibiyle birlikte ''Akciğer Nakli Ünitesi'' de hastane içinde hizmete girecek. Yurt dışında yaklaşık 100 bin dolara mal olan ameliyat, Türkiye'de 10 bin dolar tutuyor. Ameliyat devlet hastanesinde yapıldığında sosyal güvencesi bulunan hastalar bu parayı da ödemiyor.

  Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Sedat Altın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastanelerinin dal hastanesi olarak ülkenin en iyileri arasında yer aldığını belirterek, hastanenin donanım ve hizmet açısında verimliliğinin artırılması için yeniliklerin devam ettiğini söyledi.

  Hastanelerinin 406 yatak kapasitesine sahip olduğunu, ancak içinde banyosu ve tuvaleti bulunan 200 nitelikli odanın yer aldığı bir ek binanın da hizmete girmek üzere olduğunu anlatan Altın, hastanelerindeki uyku laboratuvarı, bronkoskopi ünitesi, yoğun bakım ve alerji ünitelerinde bulunan tüm cihazların son teknolojiye sahip olduğunu belirtti.

  Altın, ek binanın hizmete girmesiyle birlikte 4 olan ameliyathane sayısının 8'e, 10 yoğun bakım yatağının 32'ye yükseleceğini ifade ederek, hastanenin daha gelişmiş olması için yatırımların süreceğini dile getirdi.

  -''AKCİĞER NAKLİNİN TÜRKİYE'DE MALİYETİ 10 BİN DOLAR''-

  Altın, ''hastanelerinin son 4 yıl içinde Türkiye'de en fazla göğüs hastalıkları hastası tedavi eden kurum olduğuna'' dikkati çekerek, şunları kaydetti:

  ''Yaklaşık 70 uzman hekim ve 32 asistan doktorumuzla 9 dahili 3 cerrahi şeflik olarak hastalarımıza hizmet veriyoruz.

  Hastanemizde özellikle kronik bronşit, astım, akciğer kanseri zatürre, pulmoner emboli denilen pıhtıya bağlı hastalıklar ve diğer interstisyel akciğer hastalıklar gibi nadir rastlanan hastalıklar gerek ayaktan gerekse yatırılmak suretiyle tedavilerini yapılıyor. Daha sonra hastaların kontrolleri yapılmaktadır. Yeni ünitelerimizde evde bakım hizmeti vermeye başladık.

  Hastanemizde yıllık yaklaşık 300 bin poliklinik, 17 bin yatan hastaya da yatarak tedavi hizmeti vermekteyiz ve yaklaşık 6 bin civarında da ameliyat gerçekleştiriyoruz.''

  2011 yılı içerisinde eğitimlerini tamamlamış olan sağlık ekipleriyle ''Akciğer Nakli Ünitesini'' faaliyete sokacaklarını belirten Altın, ''Yeni yılda akciğer nakline başlıyoruz. Akciğer nakli, ülkemizde yıllardır ihmal edilen bir konu. Türkiye'de yılda ortalama 300-400 hastaya akciğer nakli yapılması gerekiyor. Yurt dışında 100 bin dolara mal olan, parası olanların bile sıra gelmediği için hayatını kaybettiği akciğer nakli, Türkiye'deki maliyeti yaklaşık 10 bin dolar. Devlet hastanesinde yapıldığı için sosyal güvencesi olan hastalar, bu parayı da ödemiyor'' diye konuştu.

  -''ÜRETİLEN YAYINLARIN YÜZDE 10'NU HASTANE ÇALIŞANLARINA AİT''-

  İlaca dirençli vakaların daha uzun yatırılarak tedavi edilmelerinde başarı elde edildiğini vurgulayan Altın, ayrıca hastanede akciğer kanserli hastaların ileri dönemde bronkoskopik işlemleri, endobronşial tedavileri denilen yöntemlerle lazer, Argon Kriyoterapi (Dondurarak Tedavi) diye isimlendirilen yöntemlerle hastaların rahat nefes almalarını sağladıklarını söyledi.

  Ana bronşta tıkayıcı tümörleri olan hastalara, stent yerleştirilerek hastaların son dönemlerini daha rahat geçirmelerine olanak tanındığını ifade eden Altın, ''Kemoterapi ünitemizde de akciğer ameliyatı olduktan sonra veya olamayan hastalarda da akciğer kanser tedavileri yapılıyor. Ayrıca göğüs cerrahisi konusunda ülkemizde üretilen yayınların yüzde 10'nu hastanemiz çalışanları tarafından gerçekleştiriliyor'' dedi.

  Doç. Dr. Altın, günlük müracaat eden hastaların yüzde 85'nin işlemlerinin aynı gün içerisinde çözümlendiğini, fakat tomografi ve patoloji gereksinimi olan hastaların en geç bir hafta içerisinde teşhis ile tedavilerine başlandığını belirtti.

  2004 yılında kalite belgesi aldıklarını, 2011 yılında da akredite olacaklarını belirten Altın, çalışmalarının devamlı olması için stratejik plan geliştirdiklerini, iç ve dış denetim yaptıklarını ifade etti.

  -''SUT DÜZENLEMELERİ İLE GELİRLER YÜKSELTİLMELİ''-

  Altın, hastanelerinde tüberküloz hastalarının ücretsiz muayene edildiğini, ayrıca Bütçe Uygulama Talimatındaki göğüs hastalıkları ve göğüs cerrahisinin işlem fiyatlandırılmalarının düşük olduğu eleştirisinde bulundu.

  Hastanede iyi hizmet verebilmek için döner sermaye kaynaklarının arttırılması gerektiğini vurgulayan Altın, ''Özellikle hastalarımızın daha iyi imkanlardan faydalanabilmesi ve döner sermaye kaynaklarının arttırılabilmesi için Sağlık Uygulama Talimatı'nda (SUT) fiyat düzenlemelerinin yapılması lazım. Bununla ilgili girişimlerimiz var, sonuçlanmasını bekliyoruz. Ayrıca Dal hastanesi olduğumuz için diğer branşlar konsültan şeklinde döner sermayeye katkıları daha düşük'' diye konuştu.

  İki yıldan bu yana ihale sisteminde sorun yaşadıklarını da belirten Altın, ''Hastanelerin ortak ihale sistemlerinde satın alınan malzemelerin teknik şartnamelerin çok iyi hazırlanmadığından dolayı, kullanılan malzemelerden sıkıntı çekiyoruz'' dedi.

  Altın, ''çerçeve ihalesinin çerçevesinin tam olarak çizilmesi'' gerektiğini ifade ederek, üç ay içerisinde ödemeleri yaptıklarını, son yıllarda hastane ödemelerinin belli kurallara bağlanarak güvence altına alındığını sözlerine ekledi.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim