• BIST 109.156
 • Altın 153,298
 • Dolar 3,8173
 • Euro 4,5053

  Akçaova'da yeni yöntem

  09.07.2009 09:44
  Çine’ye bağlı Akçaova Belediyesi havaların ısınmasıyla artan sineklere karşı daha iyi bir mücadele yürütmek için yeni bir ilaçlama makinesi aldı.
  Akçaovada yeni yöntem
  Akçaova'da yeni yöntem Akçaova'da yeni yöntem Akçaova'da yeni yöntem

  Alınan yeni makine sayesinde ilaçlama maliyetinin azaldığı belirtildi.
  Halkın büyük bir kısmının hayvancılıkla geçimini sağladığı Akçaova"da artan sineklere karşı etkili bir mücadele başlatıldı. Belediyede kullanılmakta olan ancak insan sağlığını ve çevreye olumsuz etkilediği, maliyetinin de yüksek olduğu mazotlu sisleme makinesi devre dışı bırakılarak soğuk sistem sisleme makinesi alındı.
  Akçaova"da sinekle mücadelenin belediyenin önemli çalışmalarının arasında yer aldığını belirten Belediye Başkanı İsmail Çerçi, bu konuda yoğun bir mücadele başlatıldığını söyleyerek, “Akçaova"da hayvancılık yoğun olduğu için buna bağlı olarak da sinekle mücadele aralıksız yürütülmesi gerekiyor. Bir ara ben dahil insanlarımız sivrisineklerden evlerde oturamaz hale gelmiştik. Belediyemizin daha önceki yıllarda aldığı mazotla çalışan dumanlı sisleme makinesi bu çalışmalarda yeterince etkili olmadığı gibi, maliyet yönünden pahalı, insan ve çevre sağlığı açısından da zararlı olduğunu öğrendik. Bu makinemizi devre dışı bırakarak soğuk sisleme yapabilen yeni bir makine aldık. Bu makine sadece ilacı 5 ile 25 mikron arasında zerreciklere ayırıp havaya atıyor. 180 derece ve 100 metrelik bir alana etki ediyor. Akçaova"mızın her mahallesine ve sokağına dolaştığımızda bize maliyeti 250 TL. oluyor. Maliyet iyice düştüğü için daha sık ilaçlama yapabiliyoruz” dedi.
  Yeni soğuk sisleme makinesinin Belediyeye 12 bin 500 TL.ye mal olduğunu belirten Belediye Başkanı Çerçi, makineye bağlı hortumlu bağlantı ile de sislemenin ulaşamayacağı kanal, menfez, çukur gibi ulaşılması zor olanların ilaçlamasının da mümkün olduğunu söyledi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim