• BIST 106.239
 • Altın 160,342
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671

  Akça'dan değerlendirme

  01.07.2009 16:10
  Aydın’în en önemli geçim kaynaklarının başında gelen ve ilin en önemli ihraç ürünü İncir, bu yıl mevsimlerin iyi gitmesi nedeniyle hem üreticiyi hem de ihracatçıyı ümit veriyor.
  Akçadan değerlendirme
  Akça'dan değerlendirme Akça'dan değerlendirme Akça'dan değerlendirme

  Şu an itibariyle sezonun çok iyi olduğunu ve verimli bir sezon beklediklerini belirten Aydın"ın önde gelen incir işletmelerinden ve ihracatçı Firma Osman Akça İncir İşletmesi Temsilcisi Melih Akça, şu an itibariyle geçen yıla göre rekoltenin yüzde 30 civarında fazla olduğunu söyledi.
  Kazançlı bir sezon için üreticinin de ağaç bakımından, ileklemeye, hasattan kurutma ve depolamaya kadar dikkat etmesi gereken hususların olduğunu belirten Melih Akça, “Şu an itibariyle iyi bir rekolte ve kaliteli ürün bekliyoruz. Geçen yıllarda kuraklıktan olumsuz etkilendik. Bu yıl kış mevsimi ve yağışlar iyi oldu. Ancak incir meyvesi çok nazik bir ürün olduğu için hiçbir şey garanti değildir. İncir rüzgarın ters esmesinden bile etkilenir. Geçen rekoltemiz 35 bin ton idi. Bu yıl 50 bin ton ve üzerinde bir rekolte beklentimiz var” dedi.
  Tarım"da zor günler geçiren Aydın çiftçisinin yüz güldüren en önemli ürünlerinden birinin incir olduğunu ve bu ürünün de sahip çıkılmasını isteyen Osman Akça İncir İşletmeleri Temsilcisi Melih Akça, “İhracat rakamları, sağladığı istihdam ve üreticinin eline geçen para bakımından İncir Aydın"ın adeta can simididir. Aydın İnciri ile dünyada söz sahibidir. Ancak bu söz, iyi üretim yapıldığı sürece geçerlidir. Bizim üreticilerden en büyük talebimiz, üreticilerimiz ürünlerine iyi baksın. İncir meyvesi ilgi ister. Aflotoksine karşı üreticilerimiz mutlaka kerevet kullansınlar. İnciri rutubet ve nemden uzak tutsunlar. Ürününü özen gösteren her müstahsilin emeğinin karşılığını alacağına inanıyoruz” dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim