• BIST 109.050
 • Altın 153,876
 • Dolar 3,8375
 • Euro 4,5051

  Akbay: Çerçioğlu'nun söylemleri Ege Et'e zarar verebilir

  15.07.2014 10:55
  Ege Et Eski Yönetim Kurulu Üyesi Gültekin Alp Akbay, Aydın BŞB Başkanı Çerçioğlu'nun "Ege Et de yaşananlar kepazeliktir” sözleri üzerine basın açıklaması yaptı.
  Akbay: Çerçioğlu'nun söylemleri Ege Et'e zarar verebilir
  Akbay: Çerçioğlu'nun söylemleri Ege Et'e zarar verebilir Akbay: Çerçioğlu'nun söylemleri Ege Et'e zarar verebilir Akbay: Çerçioğlu'nun söylemleri Ege Et'e zarar verebilir

  Ege Et Eski Yönetim Kurulu Üyesi Gültekin Alp Akbay'ın basın mensupları ile paylaştığı açıklamasında şu ifadeler yer aldı,

  "Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Özlem Çerçioğlunun 11 Temmuz 2014 tarihinde yerel basına yansımış olan “Ege Et de yaşananlar kepazeliktir” başlıklı demecini üzülerek okudum. Baştan sona yanlışlarla dolu konu hakkında, sayın Çerçioğlu’nun söyledikleri benim açımdan ciddiye alınacak şeyler olmamasına rağmen kamuoyunun aydınlatılması açısından cevap verme gereği doğmuştur.

  Ege Et A.Ş. SPK ya tabi çok ortaklı bir şirkettir. Yeminli Mali Müşavir Mustafa Baştuğ tarafından düzenli olarak denetlenmektedir. Şirket 12 haziran 2014 günü 2013 yılı olağan genel kurulunu yapmıştır. İl Özel İdaresinin 30 mart ta kapanması ile birlikte çoğunluk hisselerinin büyükşehir belediyesine geçmesi neticesinde, büyükşehir belediyesi ,12 haziran 2014 tarihinde yapılan 2013 yılı olağan genel kurulunda  kendi yönetimini  oluşturmuştur. 12 haziranda yapılan genel kurul yasalara uygun yapılmamıştır. Şirketin zarar göreceğini düşünerek bunları kimseye anlatmadık. 12 haziranda yapılan genel kurulun toplantı yeri ana sözleşmeye uygun değildir. Ana sözleşme şirket genel kurulunun şirket merkezi veya şirket merkezine en yakın şehirde yapılmasını uygun gördüğü halde toplantının Efeler ilçesinde yapılması, buna kılıf uydurmak içinde Çine’nin şehir olarak kabul edilemeyeceği fikrini ben sizin ayıbınız olarak görmüyorum, toplantıya bizzat iştirak eden Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer’in acizliği olarak görüyorum. Yönetim kuruluna aldığınız ve profesyonel olarak tanımladığınız insanların en az üç tanesi genel kurul toplantısına katılmadı. Genel kurul toplantısında bulunmayan kişinin yönetim ve denetim kuruluna yasal olarak seçilemeyeceği kanun hükmüdür, siz bu hükme de riayet etmediniz. Aski Genel Müdürü kendisinin devlet memuru olduğunu belirtmesine rağmen ısrarla onu yönetim kuruluna seçmekte sakınca görmediniz, oysa 657 sayılı yasanın 28. Maddesi devlet memurunun şirket yöneticisi olamayacağını hükme bağlıyordu ve bu size orada hatırlatıldığı halde yasayı çiğnediniz. Söyler misiniz bana yasalara aykırı yöntemlerle oluşturulmuş bir yönetim kurulunun her yerleri profesyonel olsa ne olur? Ege Et’in son genel kurulunda yaşananlar kepazeliğin daniskasıdır.

  Yukarıda izahını yapmaya çalıştığım 12 haziran 2014 günü yapılan 2013 yılı hesaplarının görüşüldüğü olağan genel kurulda, 2013 yılı hesapları incelenmiş, faaliyet raporu okunmuş, oy birliği ile kabul edilmiş, eski yönetim kurulu oy birliği ile ibra edilmiştir. Olağan Genel Kurul, şirketlerin meşru zeminidir, her şey meşru zeminde görüşülür, tartışılır ve karara bağlanır. Bu şirketin %98.98 inin sahibi olan Büyükşehir Belediyesinin tek temsilcisi olarak siz, eğer hesaplarda kabul etmediğiniz bir durum var idiyse bunu şerh olarak genel kurul tutanağında kayıtlara geçittir ip gereğini yapmak üzere tutanak altına aldırmanız gerekirdi. Siz ne yapıyorsunuz; Bizi meşru zeminde ibra ediyorsunuz, hesaplara hiçbir itirazınız yok, faaliyet raporunu oy birliği ile kabul etmişsiniz ve fakat daha genel kurul evraklarının mürekkebi bile kurumadan “ortada kar mar yok bunlar piyasadan alacaklarını muhasebe kayıtlarına geçirmediklerinden kardaymış gibi gösteriyorlar” diyorsunuz. ( o nasıl oluyorsa?) Kusura bakmayın ama söyledikleriniz tutarsız ve ciddiye alınacak şeyler değil.

  Büyükşehir belediye Başkanlığı makamına seçilmiş bir kişinin elmalarla armutların toplanamayacağını bilmesi gerektiğini düşünüyorum. Genel Müdür maaşı başka bir şeydir, yönetim kurulunun almış olduğu ücret başka bir şeydir. Yönetim kurulu üyelerinin genel müdür maaşı aldığını söylemek çok basit bir iftiradır. Bu memlekette herkes, herkes için her şeyi söylüyor, ama siz bunu yapamazsınız siz sorumluluk makamındasınız.  

  Bu arada birlikte görev yapma şerefine nail olduğumuz önceki sayın valimiz Kerem AL ve şu an görevde bulunan sayın valimiz Erol Ayyıldız’ın 500 TL lik yönetim kurulu ücretlerini almadıklarını belirtmek benim açımdan vicdani sorumluluktur.

  Jeep meselesine gelince; Olay 2011 yılında meydana geliyor, dönemin sayın valisi Ege Et yönetim kurulu başkanı, dönemin Çine belediye başkanı, Ege Et yönetim kurulu başkanvekili ve üç ay sonra yapılacak olan 2011 genel seçimlerinde mensubu olduğunuz partinin milletvekili adayı. Valilik makamına sivil plakalı arazi taşıtı ihtiyaç oluyor. Bunun üzerine Ege Et yönetim kurulu 2011 model Pajero marka aracın kredili olarak alınmasına karar veriyor. Bu arada ayrı bir kararla aracın Ziraat bankasına aylık kredi taksidinin üzerinde bir rakamla kiralanmasına karar veriliyor. Araç ziraat bankasına kiralanıyor, ancak ziraat bankası kiraladığı aracı valilik makamına promosyon olarak tahsis ediyor. Olay bundan ibarettir ve Ege Et’in bu araçtan doğmuş herhangi bir zararı mevcut değildir. Biz göreve geldiğimizde valilik makamında değişiklik söz konusu idi, buna istinaden banka promosyondan vazgeçmişti, derhal o günkü sayın valimizden izin alarak bir ihale komisyonu kuruldu mensubu olduğunuz partinin il genel mecli üyesi arkadaş komisyon başkanı olarak bu komisyonda görev aldı ve araç yapılan bir ihale ile çok iyi bir fiyata satıldı. Aracı alan kişinin Ege Et’le ticari ilişkisinin olması ihaleye katılmasına engel değildir.

  Siz dönemin belediye başkanı olarak bu aracı kimin kullandığını çok iyi biliyorsunuz. Araç alındıktan birkaç ay sonra 2011 genel seçimleri yapıldı, sizin mensubu olduğunuz partinin milletvekilleri bu sayın Vali ile bayram kutlamalarında boğaz boğaza geldiler! Madem ortada bir kepazelik vardı da o gün seçim meydanlarında bunu neden açıklamadınız? Ogün Aracın alınması sürecinin içinde bulunan Ege Et yönetim kurulu başkanvekilliği görevini yürüten arkadaşınız 2011 yılında milletvekili oldu. Neden bu kepazelik Ogün ortaya çıkmadı? veya Çıkarılmadı?

  Eğer hakikaten bir kepazelik aranıyorsa kepazeliğin rezaletinin son perdesi CHP li Çine Belediyesinin iftar çadırında oynanıyor. Enver Salih Dinçer’e sor. O bu tür kepazelikleri “cebimden ödeyeyim “ mantığı ile çözmeye çalışıyor. Bir şey ödediği de yok ya!

  Sevgili büyükşehir başkanım; Bu tür söylemleriniz bu şirkete zarar verir. Bizler görev yaptığımız dönem içerisinde hep şirketin menfaatlerini ön planda tuttuk bazı şeyleri ar ettik konuşmadık, konuşamadık. Konuşsaydık şirketin imajının zedelenmesine sebebiyet verecektik. Dışarıdan bakış açısı olumsuz yönde etkilenecekti, İçerideki çalışanlar bile yıllarca bu tür tartışmalardan dolayı olumsuz etkilenmişlerdi. Kendilerine güvenlerini kaybetme noktasındaydılar. Ben görev yaptığım süre içerisinde otoriter babacan işletme yönetimi anlayışı ile, görev yapan arkadaşların moralini yüksek tutmaya çalıştım. İçlerindeki çürük yumurtaları temizlemeye çalıştık, temizlenmesi gereken birkaç çürük daha kalmış olabilir, ama burada çalışan insanlar hakikaten zor şartlarda kısıtlı imkânlarla iyi niyetli olarak çalışıyorlar ve bizim aramızdaki bu tartışmalar en çok onları etkiliyor.

  12 haziran günü genel kurulda sizleri tebrik ettik, hayırlı olsun dedik, başarı diledik. Ben şahsım adına aynı noktadayım. Her şeye rağmen Tebrik ediyorum, hayırlı olsun diyorum, başarılı olmanızı temenni ediyorum. Ege Et’i çok iyi bilen bir kardeşiniz olarak her zaman size yardımcı olmaya da hazırım. Bu şirkete, yaptığı görev yerine getirdiği hizmet açısından Aydın’ın ve Çine’nin gerçekten çok ihtiyacı var."

  Sosyal medyada bu konuyla ilgili düşüncelerinizi #aydınkonuşuyor etiketiyle paylaşın, yayınlayalım! 

  facebook.png twitter.png

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim