Köpeğin saldırısına uğrayan 10 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti Köpeğin saldırısına uğrayan 10 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti
AK Parti, başörtüsü düzenlemesi ve ailenin korunmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifini görüşmek üzere Meclis'te grubu olan siyasi partilerden randevu talep etti. HDP pazartesi günü, CHP ve İYİ Parti ise bugün randevu talebini reddettiğini duyurdu. AK Parti Grup Başkan Vekili Zengin, muhalefetin bu kararını DHA'ya değerlendirdi. Zengin, anayasa değişikliği teklifinin gündeme gelmesine ilişkin süreci hatırlatarak, "Sayın Kılıçdaroğlu'nun bu konuya dair 'helalleşme' çıkışı oldu ve hemen akabinde Meclis'e kanun teklifi verdiler. Biz de yıllardır bu işi yaşayan insanlar olarak bunun ne kadar problemli olduğunu bilen insanlar olarak kanunla bir teminatı yetersiz gördüğümüz için anayasaya ihtiyaç duyduk ve partileri ziyaret ettik. Elimizde metin yoktu. Teklifi verdikten sonra ziyareti tekrar yapacağımızı söyledik" diye konuştu.

'HDP'NİN YAKLAŞIMINDA SORUN VAR'

AK Parti'li Zengin, ilk ziyaretlerinde muhalefet partilerinin, başörtüsü ile ilgili anayasa değişikliği teklifine olumlu baktıklarını hatırlatarak "Pazartesi günü bütün siyasi parti gruplarını aradım. CHP, İYİ Parti ve HDP grupları malum bu konuya topluca 'hayır' dediler. İlk 'hayır' yanıtı HDP grubundan geldi. Hepsinin aynı anda 'hayır' demesinin de bir anlamı olduğu kanaatindeyim. Bunu da kamuoyunun kanaatine bırakıyorum. Bir bütünlük içeresinde olması da bir tesadüf değildir, diye düşünüyorum. HDP grubu, Anayasa Mahkemesi'nin vermiş olduğu tedbir kararına binaen bunu yaptığını söyledi. İlginç bir yaklaşımları vardı, Anayasa Mahkemesi bu kararı verirken, bir anayasa yapma görüşmesi yapmayı makul bulmadıklarını söylediler. Yaklaşımda bir sorun var çünkü Anayasa Mahkemesi bir yargı kurumu. Biz burada yasama faaliyeti yapıyoruz. Yasama erkiyiz. Anayasa yapan bir kurumuz. İçinde 'anayasa' geçiyor olması bu kurumları yan yana getirmiyor nihayetinde. Farklı iki kurumdan bahsediyoruz. Ben kendilerine daha makul bir gerekçeye ihtiyaç olduğunu ifade ettim" dedi.