TBMM Genel Kurulu görüşmeleri sırasında AKP ile muhalefet partileri arasında, AKP’nin, başörtüsü ile ilgili anayasa değişikliği konusunda muhalefetten istediği ve muhalefetin kabul etmediği, ‘randevu’ talebi tartışıldı.

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, randevu talebine gerekçe göstererek ‘hayır’ yanıtı veren HDP’ye, “İlkesel olarak, biz AK Parti olarak, parti kapatmaya karşıyız, bugün değil, başından itibaren karşıyız. Bunu daha evvel çok defa söyledik, daha evvel bizim anayasa değişikliği teklifimizde bu vardı. Bu ilkesel bir yaklaşımdır. Bu konuya dair olan süreçte de yargısal süreç başladıktan sonra biz kararın verilmesini yargıya bırakıyoruz” karşılığını verdi.

Zengin, İYİ Parti ve HDP’nin, randevuya hayır deme gerekçelerine de tepki göstererek, “Bu randevu talebi neticesinde gördüğümüz şeyler, hayır cevabının sebepleri; bir tarafta Anayasa Mahkemesi kararı, bir tarafta bugün Karma Komisyonda görüşülmekte olan çalışma gösterilerek ‘Hayır’ cevabını işittik” dedi.

SOYLU: O PARTİ TERÖR ÖRGÜTÜNÜN PARTİSİDİR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, önceki gün katıldığı 24 TV’nin canlı yayınında, “HDP sizce kapatılmalı mı?” sorusuna şöyle yanıt vermişti:

Devlet Bahçeli'den Amasya mitinginde önemli açıklamalar Devlet Bahçeli'den Amasya mitinginde önemli açıklamalar

“Eğer bir siyasi parti terörle irtibatı ve iltisakı, terörle iç içeliği ortadaysa, ortada bir anayasa varsa, ortada kanunlar varsa, ortada bir siyasi partiler kanunu söz konusuysa, ortada terörle mücadele kanunu varsa, Avrupa Birliği ne yapıyorsa Türkiye onu yapmalıdır. Bugüne kadar bu siyasi partiden, ‘Siz terör örgütü PKK’nın mensubunuz’ dediğimizde ‘hayır’ diye bir feryat duydunuz mu? Duyamazsanız, ürkerler çünkü. O parti terör örgütünün partisidir. Hukuk da gereğini yerine getirmelidir.”