• BIST 101.849
 • Altın 259,169
 • Dolar 5,6360
 • Euro 6,3235

  AK Parti mitinginde harman iyiydi ama hasat nasıl olacak?

  11.02.2019 08:45
  Duran Teke / Ters Köşe

  Duran Teke / Ters Köşe

  Bizde siyaset demek meydan mitingleridir. Vatandaşta parti aidiyet duygusunu pekiştiren, liderlerle milleti buluşturan, karşılıklı hasret giderten ortamlardır mitingler.

  60-70’li yılların meydan hatipleri Osman Bölükbaşı, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit gibi liderler mesajlarını millete mitingler aracılığı ile iletirlerdi.

  İnternetin yaygınlaşması ile iletişim alanındaki gelişmeler mitingleri tahtından indirmiş değil, önemini koruyor.

  Günümüzde Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan taraftarlarını seçime motive etmede meydanları en etkin kullanan liderdir.

  Cumhurbaşkanı 31 Mart yerel seçimlerine yönelik geçen cumartesi(9 Şubat) düzenlenen miting nedeniyle Aydın’daydı ve hatırı sayılır bir kalabalığa hitap etti.

  Ben mitinglerde alandakiler bindirilmiş kıtalar olabileceği ihtimalinden hareketle o meydanı çevreleyen balkonlara bakmanın daha doğru bir ölçü olacağını düşünürüm.

  Balkon az sayıda da olsa doluydu.

  Meydana gelince kalabalıktı ve AK Parti ve Türk Bayrağı alana hâkimdi. Bozkurt işareti yapanlara karşılık MHP bayrağı yoktu.

  Ayrıca İstasyon Meydanı’ndan geçiş yayalara kapatılmadığı için yayalar açısından bir engel yoktu.

  Her Cumhurbaşkanı gelişinde Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu kısa süreliğine Cumhurbaşkanı ile görüşürdü bu gelişinde o olay gerçekleşmedi.

  Ekonomik daralmanın yarattığı rahatsızlığın bazı partililerde mitinge yansıyacağı endişesi vardı ama tam aksine bu miting hem daha canlı hem de öncekilere göre daha kalabalıktı.

  Bazıları tarafından yoğunluk vatandaşın Aydın’da büyükşehirden rahatsızlığına ve yerel yönetimde değişiklik isteğine bağlandı.

  Kadınlar bölümünde başı açıkların çokluğu 24 Haziran seçimleri öncesi başlayan “AK Parti’yi Aydınlılaştırma aşısının” tutması olarak değerlendirildi.

  İlk konuşmacı AK Parti İl Başkanı Ömer Özmen katılımlarından dolayı alanda bulunanlara adet olduğu üzere teşekkür etti ve seçim çıtasını bir hayli yükseltti 17+1…

  Yani hedef ilçelerin tamamını ve büyükşehri almak…

  Miting öncesi AK Parti Didim adayı Mümin Kamacı’yla karşılaştık. Kamacı gördüğümüz kadarıyla yeni partisine tez uyum sağlamış.

  Cumhurbaşkanın alana intikali gecikince bir siyasetçi için geçirilmesi hayli zor olan o süreyi doldurmak büyükşehir adayı Mustafa Savaş’a düştü.

  O da Özlem Çerçioğlu’na su paraları üzerinden yüklendi ve 1 Nisan’dan itibaren su ücretlerini yüzde 50 indireceğiz ve 5 yıl süreyle de yükseltmeyeceğiz dedi.

  Adaylar tanıtılırken sunucunun AK Partilileri “AK Parti adayı,” MHP’lileri “Cumhur İttifakının” adayı diye takdim etmesini “niye hepsi Cumhur İttifakı adayı adı altında tanıtılmadı” diye garip karşılayanlar oldu

  Cumhurbaşkanı konuşmasına ilçe adları, Çakabey, Umurbey, Yörük Ali, Demirci Mehmet Efe ve Adnan Menderes’i anarak başladı, seçim stratejisini içeren genel konular ile devam etti ve Aydın’a yapılan yatırımlarla bitirdi.

  Konuşmasında muhalefet cephesine yönelik Aydın’a özgü bir deyim olan “bu meydanda çalıkakıcı bulunmaz” sözleriyle ilginç de bir gönderme yaptı.

  Cumhurbaşkanı bu söylemiyle bu tür yerel deyimleri sık kullanan Rahmetli Demirel’i hatırlattı.

  Cumhurbaşkanı muhalefete yönelik eleştirilerinde Saadet Partisi’nin adını pek anmazdı. Aydın konuşmasında Saadeti de o cepheye dâhil etti.

  Mustafa Savaş’ın kazanması durumunda parlamentodan bir milletvekili eksilecek olması nedeniyle büyükşehir adaylığı konusunda Aydın için bu fedakârlığı göze aldıkları imasında bulunarak üstü örtülü “biz yapacağımızı yaptık, şimdi sıra sizde” dedi.    

  Konuşmasında dikkat çeken başka bir konu da kürsüden MHP’nin kuruluş yılını kutlaması ve 50 yıl önce başlayan milliyetçi damarı bu gün Devlet Bahçeli’nin devam ettirdiğini dile getirmesiydi.

  Konuşmasında Aydın’a müjde niteliğinde olan bölüm ise Aydın-İzmir arası ulaşımı trenle 40 dakikaya indirecek 8,5 km’lik Ortaklar Tüneli’nin yatırım programına alındığı sözleriydi.

  Aydın-Çine Demiryolu Ulaşımı ve Karpuzlu-Milas Karayolu’nun da planlamaya girdiğini miting öncesi kısa süreliğine sohbet ettiğimiz milletvekili Bekir Kuvvet Erim’den öğrendik.

  Ancak Karpuzlu Milas karayolu konusu her seçimde gündeme gelir fakat birkaç km basit usulde asfalt kaplama ile konu geçiştirilirdi.

  Bekir Kuvvet Erim’e bunu hatırlattığımızda yapılacak yolun kalıcı bir yatırım olacağı sözünü verdi.

  Eğer gerçekleşirse bu yol sayesinde hem Aydın Milas, Bodrum arası mesafe azalacak hem de Karpuzlu ve çevresi çıkmaz sokak olmaktan çıkmakla geri kalmışlıktan kurtulacaktır.

  Aydın’ın büyük ihtiyacı olan günden güne de zarureti daha çok hissedilen Aydın Şehir Hastanesi yapımı konusunda ise ihale süreci devam ediyor, dedi.

  Konuşma bitiminde bir kez daha platforma çağrılan adaylarla toplu resim çektirmesinin ardından Aydın’dan mutlu bir şekilde ayrıldı.

  Memnuniyetinin göstergesi de miting bitiminde başkan adayları ile Cumhur İttifakı için bestelenen şarkıya uzun süre sahnede kalarak tempo tutmasıydı.

  Yani harman yerindeki yığının görüntüsünden o da memnun kaldı.

  Bakalım AK Parti teşkilatları bu harmanı el birliği ile döverek bütün bereketiyle ambarlamayı becerebilecek mi?

  Hep birlikte göreceğiz.

   

  Aydınpost ANDROID'de TIKLA YÜKLE!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA YÜKLE!

  Bu yazı toplam 3180 defa okunmuştur.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim