13. Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri önceki gün yapıldı. İkinci tura kaldığı kesinleşen cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yüzde 49.5, Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 44.89 oy aldı. Seçimde yüzde 5.17 oy alan Sinan Oğan bir anda kilit konuma yerleşti. Oğan’ın ikinci turda alacağı tutum, seçimin sonucunu belirleyebilir. Milletvekili seçiminde de Cumhur İttifakı çoğunluğu elde etti. Ancak AK Parti 2018’e oranla yüzde 7 oy ve 30 milletvekili kaybetti.

MHP SÜRPRİZ YAPTI

Anketlerde yüzde 5-8 arasında gösterilen MHP, 1.1 puanlık kayba rağmen yüzde 10.07 oy aldı. Milletvekili sayısı da 49’dan 50’ye çıktı. Kendi listelerinde DEVA, Gelecek, Saadet, Demokrat ve İYİ Parti’den toplam 76 adaya yer veren CHP, oy oranını 3 puan artırarak yüzde 25.33’e çıkardı. CHP milletvekili sayısını 23 artırıp 169’a yükseltti. Ancak listesinden 5 partiye 39 milletvekili kazandıran CHP’nin kendi milletvekili sayısı düştü.

Muğla'da hortum görüntüsü! O anlar kamerada Muğla'da hortum görüntüsü! O anlar kamerada

YENİDEN REFAH'A 5 VEKİL

2018’de yüzde 11.7 oyla 67 milletvekili çıkaran HDP, Yeşil Sol Gelecek Partisi olarak girdiği seçimde 8.81 oyla 61 vekil çıkarabildi. Yüzde 9.69’luk oranla oyları yüzde 0.3 düşen İYİ Parti milletvekili sayısını 1 artırarak 44’e çıkardı. Oy oranı Yeşil Sol’dan yüksek olmasına rağmen milletvekili sayısında bu partinin gerisinde kalan İYİ Parti, Meclis’in beşinci partisi oldu. Yeniden Refah Partisi yüzde 2.82 oy oranıyla 5 milletvekili kazandı. AK Parti listelerinden seçime giren HÜDA PAR, liderleri Zekeriya Yapıcıoğlu dahil 3 milletvekili elde etti.

'BUGÜN ÇALIŞMAYA BAŞLADIK'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Twitter’dan yaptığı paylaşımda “En yakın rakibimizle aramızdaki 2 buçuk milyon oy farkına rağmen Cumhurbaşkanlığı Seçimi, yarım puandan daha az bir farkla ikinci tura kalmıştır. 14 Mayıs’ta elde ettiğimiz oy oranını daha da yükselterek, 28 Mayıs seçiminden zaferle çıkacağız. 28 Mayıs için bugünden itibaren çalışmaya başladık. Hangi siyasi partiye gönül verirse versin tüm vatandaşlarımın oyuna talip olduğumuzu ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

'BİZİM DESTEĞİMİZLE SEÇİM RAHAT ALINACAK'

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda oyların yüzde 5.17’sini alan ATA İttifakı’nın adayı Sinan Oğan’ın ikinci turda hangi ismi destekleyeceği, seçimin sonucunu belirleyen faktörlerden biri olabilir. Sonuçları kendi açılarından ‘başarılı’ olarak değerlendiren Sinan Oğan “Seçimlerin 2. tura kalacağını ve bizim de 2. turda ciddi rol üstleneceğimizi öngörüyorduk. 1-2 gün içinde istişareleri tamamlayıp 2. turda kimi destekleyeceğimizi açıklayacağız. Terör örgütlerinin desteklediği siyasi partilerle araya mesafe koyma, sığınmacıların gönderilmesi gibi bir takım şartlarımız var. 2. turda bizim desteğimizle rahat bir seçim alınacağı kanaatindeyim” diye konuştu.