Karşılıksız yapılan ödemeler merak edilen konular arasında yer aldığı belirtilerek devlet tarafından dar gelirli ailelere maddi destek sağlandığı ifade edildi. Bu desteklerden biri de elektrik faturası desteği olduğu belirtilerek elektrik faturasını ödemekte zorlanan ihtiyaç sahipleri PTT aracılığıyla ödemelerini alabilecekleri ifade edildi. Bununla beraber ödeme miktarı ise evde yaşayan kişi sayısına göre değiştiği aktarıldı.

PTT ŞUBELERİNDEN ALINACAK 

Dar gelirli ailelere elektrik faturası konusunda destek verildiği belirtilerek düşük gelirli aileler ve ekonomik sıkıntı çekenler bu elektrik faturası desteğinden yararlanabildiği vurgulandı. Tüm bunlarla beraber yardım ödemeleri PTT şubelerinden gerçekleştiği vurgulandı.

İhtiyaç sahipleri elektrik desteğinden yararlanabilmek için detayları araştırıldığı belirtilerek elektrik desteği almak isteyen vatandaşlar kimlik kartı ve elektrik faturasını yanına alıp PTT şubesine başvurabildiği paylaşıldı. Bununla beraber belirli şartlar kapsamında da ailedeki kişi sayısına göre ödeme yapıldığı ifade edildi.

NE KADAR ÖDENİYOR? 

Ödemeler aylık yapılmakta olup ETD programı kapsamında; 1-2 kişilik muhtaç hanelere aylık (75 kilovatsaat) 130,09 TL, 3 kişilik muhtaç hanelere aylık (100 kilovatsaat) 173,46 TL, 4 kişilik muhtaç hanelere aylık (125 kilovatsaat) 216,82 TL, 5 ve daha fazla kişilik muhtaç hanelere aylık (150 kilovatsaat) 260,19 TL kadar aylık destek verildiği duyuruldu

Herhangi bir kuruma başvuru yapılmasına gerek olmayıp hak sahiplerinin Kimlik Kartı ve elektrik faturası ile PTT şubesine gitmesi yeterli olduğu bildirildi.

Hamsinin fiyatı çakıldı: Daha ucuz balık yok! Hamsinin fiyatı çakıldı: Daha ucuz balık yok!

KONTROL YAPILACAK

Ayrıca herhangi bir kuruma başvuru yapılmasına gerek olmayıp; hak sahiplerinin Kimlik Kartı ve elektrik faturası ile PTT şubesine gitmesi yeterli olduğu belirtilerek düzenli sosyal yardım/2022 sayılı yasa kapsamında aylık almaya ilişkin verilmiş hak sahipliği kararı devam eden hanelerin sistem üzerinde aylık kontrolü yapıldıktan sonra ödemeler hazırlandığı aktarıldı.