• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Aile yapısına zararlı diziler

  29.09.2008 22:02
  Yaprak Dökümü'nün 'Ferhunde'si, Avrupa Yakası’nın 'Makbule'si toplumsal yaşamı riske sokan karakterler. Başbakanlık uyardı: Dost hayatı olağanlaştırılıyor:
  Aile yapısına zararlı diziler
  Aile yapısına zararlı diziler Aile yapısına zararlı diziler Aile yapısına zararlı diziler

  Yaprak Dökümü'nün 'Ferhunde'si, Avrupa Yakası"nın 'Makbule'si toplumsal yaşamı riske sokan karakterler. Başbakanlık uyardı: Dost hayatı olağanlaştırılıyor:
  Son dönemlerin popüler yerli dizi karakterleri Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü"nü rahatsız etti. Kurumun yayın organı Aile ve Toplum Dergisi"nde yer alan çalışmaya göre, Yaprak Dökümü"nün "Ferhunde"si, Avrupa Yakası"nın "Makbule"si "toplumsal yaşamı riske sokan" karakterler.

  Devlet Bakanı Nimet Çubukçu"ya bağlı kurumun üç ayda bir çıkan dergisinde yer alan "Aile Kurumuna Yönelik Güncel Riskler" adlı yazıda, son yıllarda aileye ilişkin yapılan araştırmalar, boşanmalar, evlilik dışı ilişkiler, eşcinsel beraberlikler, çocuk gibi konular indelenerek popüler dizilere ilişkin ilginç tespitlerde bulunuldu.

  Dr. Ünal Şentürk tarafından kaleme alınan yazıda, “Dizilerdeki kahramanların, boşanmış, eşinden ayrı yaşayan, bekâr kalan, sadece çocuklarıyla yaşamını sürdüren, nikahsız yaşayan, sözüm ona kendi başına yeten veya ayakları üzerinde durabilen kişilerden oluşması, izleyici bağlamında arzu edilmeyen davranış modelleri yaratarak toplumsal yaşamı riske sokmaktadır” denildi.

  EVLEN AMA BOŞANMA

  Buna göre, eşi hapishanede olan ve patronuyla ilişki yaşayan Yaprak Dökümü"nün "Ferhunde"si, kardeşinin sevgilisinin babasından hamile kalan Kavak Yelleri dizisinin "Canan"ı, eşi İzzet"ten boşanıp, dayısının evini eski flörtü Burhan"la paylaşan Avrupa Yakası"nın "Makbule"si, Aile Araştırma Genel Müdürlüğü için "toplumsal yaşamı riske sokan karakterler"den sadece birkaçı.

  Ferhunde boşanmasın!

  DR. Ünal Şentürk, aile ve toplumsal yaşam için risk olarak gördüğü dizi kahramanlarının "boşanmaması, mutlaka evli olması" şart. Yazıda, bu durum şöyle anlatılıyor: “Günümüzde izlenme rekorları kırarak oldukça popülerleşen dizilerin büyük bölümünde boşanma, yalnız yaşam, "sivil evlilik" diye tanıtılan nikahsız birliktelikler olağan bir durum gibi gösterilmekte ve durumların diğer yönleri dikkate alınmamaktadır. Bu ise aile kurumuna yönelik olumsuz sonuçlarıyla beliren risk oluşumları normalleştirmektedir. Halkın beğenisine ve ilgisine sunulan yayınların, toplumun değerleri, kabulleri ve beklentileriyle örtüşmesi oldukça fonksiyonel olmaktadır.”

  Eski sevgililer aynı evde

  Avrupa Yakası"nın Makbule"si eşi İzzet"ten boşanıp, dayısının evine taşındı. Ama evde eski flörtü Burhan Altıntop da kalıyor.

  Reşat Nuri yazdı, TV"de "Dallas" oldu

  Yaprak Dökümü"nün ilk bölümlerinde Şevket, evli Ferhunde"ye aşık oldu. Ferhunde, kocasından boşanınca evlendiler. Oğuz ilk önce Necla ile sonra Leyla ile birlikte oldu. Leyla"yı hamile bıraktıktan sonra tekrar Cem ile evlilik hazırlığında olan Necla ile kaçtı. Oğuz bu arada tuzak kurduğu patronunun karısı Ceyda"yı hamile bıraktı. Necla, Oğuz tarafından terk edilince evine geri döndü ve eski nişanlısı Cem ile evlendi. Leyla, psikoloğunun kocası Avukat Can ile yakınlaştı. Şevket hapse düşünce evi terk eden Ferhunde patronu Levent ile ilişkiye girdi.

  Kim kiminle birlikte oldu?

  Oğuz: Ceyda,

  Leyla, Necla

  Necla: Oğuz, Cem

  Leyla: Oğuz, Can

  Ferhunde: Şevket, Levent

  Ceyda: Yaman, Oğuz

  Aile "cinsel ilişki" için kurulur

  Dergide, aile “her yetişkinin cinsel ihtiyacını en kabul edilebilir şekilde karşılamaya imkan tanıyan” olarak nitelendirilerek bu yönüyle toplum geleceğinin sağlandığı belirtildi. Yazıda şu tespit de yapıldı: Ancak sağladığı faydalarla, aile, boşanmaların, tek ebeveynli ailelerin, evlilik ve çocuk sahibi olmaya karşı duruşların, eşcinsel evliliklerin ve nikahsız birlikteliklerin artmasıyla bir kriz yaşamaktadır.

  Kavak Yelleri

  Dünyaca ünlü Amerikan gençlik dizisi Dawson's Creek'ten uyarlanan Kavak Yelleri, İstanbul-Urla arasında yaşanan aşkları ve yasak ilişkileri anlatıyor. Aslı'ya aşık olan iki arkadaş Deniz ve Efe... Deniz'in babası Murat'tan hamile kalan, Aslı'nın ablası Canan.

  Son Bahar

  Kocasının uyuşturucu kuryesi olduğunu yıllar sonra mafya tarafından infaz edildikten sonra anlayan ve tabutuyla Almanya'dan Türkiye'ye dönmek zorunda kalan genç ve güzel Sabiha, kocasının Memo adlı gayrımeşru bir çocuğu olduğunu öğrenir. Kendi öz kızının sorunları, aile baskısı ve geçim derdiyle boğuşan Sabiha tüm zorluklara rağmen küçük Memo'ya sahip çıkar. akşam

  Diğer Haberler
 • Yine kamera karşısına geçiyor01 Ekim 2012 Pazartesi 23:22
 • Örümcek Adam devam ediyor01 Ekim 2012 Pazartesi 23:21
 • Cennetteki Çöplük filminin galası yapıldı29 Eylül 2012 Cumartesi 23:20
 • En korkunç ölüm sahnesi Türklerin29 Eylül 2012 Cumartesi 11:15
 • Oscara aday Türk filmi27 Eylül 2012 Perşembe 11:53
 • Türkiyenin Oscar adayı belli oldu26 Eylül 2012 Çarşamba 17:43
 • Moskova film için acele ediyor25 Eylül 2012 Salı 07:23
 • Doğum yapmış kadın rolü için kilo aldı24 Eylül 2012 Pazartesi 18:48
 • Türk sinemasının acı kaybı23 Eylül 2012 Pazar 20:52
 • Kozada ödüller bugün veriliyor22 Eylül 2012 Cumartesi 09:38
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim