• BIST 108.313
 • Altın 153,536
 • Dolar 3,8493
 • Euro 4,5167

  Aile içi şiddetin gerekçeleri

  26.10.2008 12:14
  Trabzon'da, bu yılın ilk 9 ayında 213 aile içi şiddet olayı meydana geldi. Tamamına yakını kadınlara yönelik olan şiddetin gerekçeleri arasında traji-komik bahaneler yer alıyor.
  Aile içi şiddetin gerekçeleri
  Aile içi şiddetin gerekçeleri Aile içi şiddetin gerekçeleri Aile içi şiddetin gerekçeleri

  Alınan bilgilere göre, Trabzon şehir merkezi ve ilçelerinde bu yılın 9 ayında polisin sorumluluk bölgesinde 196, jandarma bölgesinde ise 17 kişi aile içi şiddete uğradığı iddiasıyla şikayette bulundu.

  Polisin sorumluluk alanındaki şikayetlerin 108'i şehir merkezinde, 88'i de ilçelerdeki polis merkezlerine yapıldı. Trabzon'un Beşikdüzü ilçesi, 28 şikayetle ilçeler arasında ilk sırada yer alırken, Çaykara, Hayrat ve Dernekpazarı ilçelerinden kayıtlara herhangi bir olay yansımadı.

  Şiddete maruz kaldığı gerekçesiyle şikayette bulunanların ifadelerine göre, kavgalar, çoğunlukla, eşlerin alkollü eve gelmesi sonucu çıkan tartışmalardan kaynaklanıyor.

  Bu olayların tamamına yakınında kadınlar şiddete maruz kalırken, sadece Trabzon'un Of ilçesinde bir erkek, eşi tarafından darp edildiği gerekçesiyle şikayette bulundu. İlçenin Sulaklı Mahallesi'nde oturan F.Y. adlı kadın, ikaz ettiği halde salonun ışığını söndürmediği gerekçesiyle, 23 yıllık eşi İ.F'yi, süpürge sapıyla dövdü.

  -SUDAN SEBEPLER VAR-

  Emniyet ve jandarma kayıtlarına yansıyan ifadelere göre, mağduru kadın olan aile içi şiddet olaylarının nedenleri arasında sudan sebepler de yer alıyor.

  Mağdurların ifadelerine göre, darp edilmelerine neden olan bazı gerekçeler şöyle:

  Beşikdüzü ilçesinde N.K adlı kadın, kendisinden izinsiz çocuğuna oyuncak aldığı gerekçesiyle eşi İ.K tarafından darp edildiğini iddia etti.

  Araklı ilçesinde oturan S.Ç, ağlayan bebeğini susturamadığı için kocası F.Ç. tarafından şiddete maruz kaldığını söyledi.

  Merkez 1 No'lu Erdoğdu Mahallesi'nde oturan M.N, kendisinden izin almadan evdeki halıyı yıkadığı gerekçesiyle eşi G.N'yi dövdü.

  Beşikdüzü ilçesinde M.D, ''Bu çocuk niye yatağa işiyor'' diye sorumlu tuttuğu eşi H.D'ye şiddet uyguladı.

  Akçaabat ilçesinde yaşayan M.B, sigara almasını istediği halde kendisine sigara getirmeyi unutan eşi G.B'yi darp etti.

  Of ilçesinde seyrettiği televizyonun kanalını değiştirmesine sinirlenen S.K, eşi M.K'ya şiddet uyguladı.

  Vakfıkebir ilçesinde K.O, ''Niye soba tütüyor'' diye kızan eşi S.O. tarafından darp edildi.

  Beşikdüzü ilçesinde eve gelen misafirlerle fotoğraf çektiren Ş.İ, misafirler gittikten sonra, eşi A.İ tarafından ''Neden onlarla fotoğraf çektirdin?'' diye darp edildi.

  Merkez Gülbaharhatun Mahallesi'nde oturan F.A, yemeğin tuzu konusunda tartıştığı eşi L.A'ya şiddet uyguladı.

  Merkez Soguksu Mahallesi'nde oturan A.İ.B, ''Ne biçim karpuz kesiyorsun'' diyerek, eşi E.B'yi darp etti.
  Zaman

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim