Toplumun en önemli kurumlarından biri olan ailenin, ekonomik olarak belli bir refah seviyesinde olması için desteklenmesi gerekebilir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Aile Destek Programı da bu desteği sağlar. Peki bu destekten faydalanmak için ne yapmalıyız?

Öncelikle şunları söylemekte fayda var. Aile Destek Paketi başvuruları e-Devlet aracılığıyla yapılıyor. Eğer başvurunuz onaylanmazsa da merak etmeyin ekonomik şartlarınız değişince tekrar başvurma hakkına sahipsiniz.

Sosyal yardım niteliğinde olan bu destek paketi ile ilgili başvuru şartları arasında en önemli madde kişi başı gelir. Açık olmak gerekirse hanede bulunan kişi başına gelirin, net asgari ücret tutarının üçte birinden yani 1.833 TL'den az olması gerekiyor. Örneğin sizin aileniz 4 kişiden oluşuyorsa, evdekilerin toplam geliri 7330 TL’den az olmalı. Evde yaşayan herkesin maaş, ücret gibi gelirlerini toplayıp bunu ailedeki insan sayısına bölerek bu şartlara uyup uymadığınızı görebilirsiniz.

Yaklaşık 4 milyona yakın hanenin yararlandığı Aile Destek Paketi için e-Devlet üzerinden başvuru yapabiliyorsunuz. https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru Aile Destek Paketi daha önce hiçbir yardımdan faydalanmamış olanlar için 15 milyar TL bütçeli bir paket olarak ortaya çıksa da kapsamı genişletildi. 12 ay boyunca aylık 450-600 TL civarında bir ödeme almanızı sağlayan bu destek paketi için e-Devlet üzerinden başvuru yapılabiliyor.

İlk ödemeler Temmuz ayında gerçekleşti. Başvurular internet kullanılmadan da yapılabiliyor. İkamet ettiğiniz yerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na da giderek başvuru yapabilirsiniz. Hanelerin gelir durumlarına göre destek; aylık 450, 550, 600 olmak üzere üç segmentte destek veriliyor.

Önemli not: Aile Destek Paketi’nin başvuru tarihinin geçmesi durumunda da bu adresten başvurunuzu tamamlamayı unutmayın, çünkü bakanlığın çok sayıda destek paketi alternatifi var. Size uygun olan başka bir destek paketinden de faydalanabilirsiniz.

Üstte belirttiğimiz hane gelirine ek olarak başvuranın 18 yaşından küçük oluşu, ikamet adresinin yurt dışında olması halinde de başvurular değerlendirilmiyor. Bu şartlar sizin için bir mani oluşturmuyorsa, Aile Destek Paketi’ne başvurup, sonucunu e-Devlet üzerinden kontrol etmeyi unutmayın.