Yıllardır Ege Denizi’ndeki geri itmeleri ve göçmenlere yönelik kötü muameleyi inkâr politikası izleyen Yunanistan’a Avrupa yargısından ağır bir darbe geldi. Yunanistan geri itme sonucu tekneleri batan bir grup göçmene 330 bin Euro tazminat ödemeye mahkûm edildi.

Rusya'dan yeni karar! Dost olmayan ülkelere yasak getirdi Rusya'dan yeni karar! Dost olmayan ülkelere yasak getirdi
AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in Avrupa Parlamentosu’nda geri itmelere değil Türkiye’nin ileri itmelerine bakılması gerektiğini savunmasından iki gün sonra açıkladığı kararında Atina’nın tezlerine ağır darbe vurdu. Mahkeme, 2014’te göçmen taşıyan bir teknenin batması sonucu 11 kişinin hayatını kaybettiği bir olayda Yunanistan’ın bu kişileri kurtarmak için her şeyi yapmadığına, sonrasında kötü muamelenin söz konusu olduğuna ve olayın aydınlatılmasına yönelik etkin soruşturma yürütülmediğine karar verdi.

SAVUNMALARI İŞE YARAMADI

Didim ile Yunanistan’a bağlı Bulamaç Adası arasında 27 mülteciyi taşıyan balıkçı teknesinin batması, olay sırasında teknede olan 13 Afgan, iki Suriyeli ve bir Filistinli ile ölenlerin yakınları tarafından AİHM’e taşındı. Davacılar, Yunan sahil güvenlik botunun göçmenleri Türkiye’ye geri itme amacıyla yüksek hızla seyrettiği ve bunun teknenin batmasına yol açtığı suçlamasında bulundular. Yunan makamları ise sahil güvenlik botunun mültecileri kurtarmak amacıyla gönderildiğini, teknenin, Bulamaç Adası’na doğru çekilirken göçmenler arasındaki panik ve ani hareketler nedeniyle battığı tezini işledi.