• BIST 109.286
 • Altın 152,987
 • Dolar 3,8307
 • Euro 4,4999

  AİHM’de bir Aydınlı avukat

  06.02.2008 10:15
  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde yürütülen bir davada Aydınlı Serkan Cengiz, takip ettiği dosyayla dikkat çekiyor.
  AİHM’de bir Aydınlı avukat
  AİHM’de bir Aydınlı avukat AİHM’de bir Aydınlı avukat AİHM’de bir Aydınlı avukat

  Bugüne kadar Türkiye'yi işkence, kötü muamele gibi suçlar nedeniyle defalarca mahkum eden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), bu kez centilmenlik dersi verdi. Manisa'nın Gölmarmara ilçesinde, bir komiserle kişisel bir nedenle kavga eden Dr. Fahriye Çalışkan'ın başvurusunu değerlendiren mahkeme, "Bir komiser, yalnız bir bayana nasıl davranacağını bilmeli" dedi ve Türkiye'yi mahkum etti.

  Davanın müdahil avukatlarından Serkan Cengiz'in takip ettiği dosya ile ilgili son gelişmeler dikkat çekici.
  Mahkeme, yaklaşık 8 yıllık bir dava süreci sonunda Türkiye'nin Dr. Çalışkan'a 10 bin euro tazminat ödemesine karar verirken, uygarca davranmamakla suçlanan komiser S.Ç. terfi edip emniyet amiri oldu. Dr. Fahriye Çalışkan ise, "Saçımı çekip, yüzüme tükürdü. Her onurlu insan gibi bu yapılanı kaldırmam mümkün değildi. Kamu görevlisi sınırlarını bilmeli" dedi.
  Karakolda kavga
  AİHM'nin bugüne kadar verdiği en ilginç kararlardan biri olarak kayda geçen olay, 11 Ekim 1994 sabahı Gölmarmara'da yaşandı. Bu tarihten birkaç ay önce komiser S.Ç'yi "suç niteliği taşıyan tutumlar" sergilediği gerekçesiyle amirlerine şikayet eden Dr. Çalışkan'ın bürosuna gelen polisler, hakkında şikayet bulunduğunu belirterek kadın doktoru Gölmarmara karakoluna götürdü. Belediye bünyesindeki Kütüphane Derneği'nin organize ettiği eğlence gecesinin biletlerini Emniyet'in izni olmadan pazarladığı,
  Dr. Çalışkan'ın da bu satışta rol aldığı ifade edildi. İddiaya göre, daha önceden aralarında kişisel anlaşmazlık da bulunan komiser S.Ç. ve Dr. Çalışkan diğer polislerin gözü önünde sözlü münakaşaya başladı.
  Daha sonra tartışma saç saça baş başa bir kavgaya dönüştü. Araya giren diğer polisler ikiliyi ayırdı. Çalışkan, tartışma sırasında S.Ç'nin saçını çektiğini, başına vurduğunu, kollarını sıktığını ve yüzüne tükürdüğünü iddia etti.
  Şikayetçi oldular
  Her iki tarafın da birbirinden davacı olduğu karakol kavgası nedeniyle Dr. Çalışkan, 5 gün iş göremez raporu aldı. Gölmarmara Sağlık Merkezi'nin verdiği sağlık raporunda da Çalışkan'ın sol kolunda 7-8 santimetre büyüklüğünde şişlik ve çürük, sol omuzunda kızarıklık, saç derisinde tahriş olduğu belirtildi. Doktor raporunda S.Ç'nin de sol kulağında 5 santimetrelik kızarıklık olduğu bildirildi.
  Ancak, Dr. Çalışkan devlet memuruna mukavemet ettiği gerekçesiyle bir gün Akhisar Cezaevi'nde de kaldı. Bir üst mahkemeye yapılan itirazla Dr. Çalışkan cezaevinden çıktı. Mukavemet suçundan yargılanan Dr. Çalışkan yerel mahkeme tarafından 1 aylık hapis cezasına çarptırılsa da Yargıtay bu kararı bozup Çalışkan'ı beraat ettirdi.
  Yollar tükendi
  Bu olayın ardından Dr. Çalışkan yerel mahkemeler kanalıyla, karakolda kötü muamele gördüğünü iddia ederek hakkını aramayı sürdürdü. Ancak Manisa Valiliği, Dr. Çalışkan'ın aldığı sağlık raporunun "meslek dayanışması" olduğunu savunarak, delil yetersizliği nedeniyle S.Ç. hakkında kovuşturmaya izin vermedi. Çalışkan'ın S.Ç'ye saldırdığı öne sürülerek, psikolojik bozukluğu olduğu da iddia edildi.
  Danıştay'a başvuran Dr. Çalışkan, komiser S.Ç. hakkında yine kovuşturma kararı çıkmasını sağlayamadı. İç hukuk yolları tükenince mesiyle, dosyanın son durağı Strasburg'daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi oldu.
  9 yıl süren duruşmalarda Dr. Çalışkan'ı avukatı Serkan Cengiz temsil etti. Cengiz savunmasında, "Yalnız bir kadının polislerle dolu bir karakolda bir komisere saldırdıktan sonra elini kolunu sallayarak çıkacağını düşünmek en basit ifadeyle saçmadır" görüşüne yer verdi.
  AİHM, bu davada, Avrupa İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunması Sözleşmesi'nin 3. ve 13. maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle Türkiye'yi, Dr. Fahriye Çalışkan'a toplam 10 bin euro tazminat ödemeye mahkum etti. Türkiye geçtiğimiz günlerde bu tazminatı ödedi.
  Ders gibi karar
  Kararda, güvenlik güçleri karşısında bulunan bir bireye yönelik fiziksel güç kullanılmasının Avrupa İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunması Sözleşmesi'nin 3. maddesine aykırı olduğu dile getirildi. Ancak kararda çok ilginç bir noktaya dikkat çekildi ve özetle bir devlet memurunun yalnız bir bayana davranışının centilmenlik sınırları içinde yer alması gerektiği belirtildi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim