• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  AİDS'li için şok öneri

  27.05.2009 08:08
  Kralın eşi olmak için 30 bin bakire kuyruğa girdi
  AİDSli için şok öneri
  AİDS'li için şok öneri AİDS'li için şok öneri AİDS'li için şok öneri

  Öneri şöyle: HIV virüsü taşıyanların kalçasına damga vurulsun. Böylelikle partnerledi, damgayı görünce tehlikeyi anlarlar. Güvenli cinsellik için artık damgalama uygulaması şart.


  Svaziland Kralı'nın eş seçme töreni

  Öneri bir parlamento üyesinden geldi. Duyanlar kulaklarına inanamadı. Ama destek verenler de oldu.

  Afrika ülkesi Svaziland'ın önemli parlamenterlerinden Timothy Myeni, AİDS'le mücadele konferansında önerisini uzun uzun anlattı. Konferanstaki bazı Batılı katılımcılar önce "Yanlış anladık ya da yanlış bir anlatım var" diyerek inanamadı ama Timothy Myeni konuşmasına devam ettikçe harhangi bir yanlış anlaşılma olmadığı net olarak ortaya çıktı.

  NAZİ DÖNEMİNİ ANDIRAN ÖNERİ

  Timothy Myeni "Ülkede AİDS testi zorunlu hale getirilmeli. Testi pozitif çıkanların kalçasına da uyarı logosu damgası uygulanmalı. Böyelikle herkes, birisiyle birlikte olmadan önce kalçasını kontrol edebilir. AİDS'le mücadele için güvenli cinsellik şart. İşte bu da en kesin yöntem" diyen Timothy Myeni'ye, Svazilanlı katılımcılar destek verdi. Önerisi Svaziland Kralı tarafından da "olumlu" bulundu.

  Bunun üzerine alarm durumuna geçen insan hakları örgütleri, dünyanın hiçbir yerinde, Nazi dönemindeki gibi insanların damgalanamayacağını söyleyerek Kral'a mesaj gönderdi.

  Ancak Myeni'ye destek verenlere göre Afrika'da kol gezen AİDS'le mücadelede bu yöntem uygulandığı takdirde önemli mesafe alınacak. Svaziland, yüzde 43'le, dünyanın en yüksek AİDS'li nüfus oranına sahip.

  KRAL ÇİFTE STANDART UYGULADI

  17 eşli Svaziland Kralı 3. Maswati de genç kızlardan, en azından 20 yaşına kadar cinsel hayattan uzak durmalarını istedi ama bu çağrının hemen ardından 17 yaşındaki bir genç kızı 17. eş olarak seçince "çifte standart" uygulamakla eleştirildi.

  Dünyanın dört bir yanındaki AIDS'le mücadele dernekleri ve insan hakları örgütleri ise Nazi dönemini andıran bu öneriyi kınadı.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim