• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Ahmet Yıldız Aydın'da

  19.11.2008 11:42
  Diyanet-Sen'in Genel Başkanı Ahmet Yıldız Diyanet İşleri Başkanlığının, zorunlu din derslerin kaldırılması talepleri ile geçtiğimiz hafta Ankara’da Alevi derneklerinin yaptığı mitingi değerlendirdi.
  Ahmet Yıldız Aydında
  Ahmet Yıldız Aydın'da Ahmet Yıldız Aydın'da Ahmet Yıldız Aydın'da

  Ahmet Yıldız Aydın Öğretmen evinde düzenlediği basın toplantısında Türk milletinin Alevi, Sünni, Türk, Kürt olmak üzere zengin bir kültürden oluştuğunu ifade ederek “ Zaman zaman bu farklılıklar ayrılığa dönüştürülmek isteniyor. Ankara'daki mitingde siyasi grupların ve partilerin flamalarının yer alması Alevilerin bir takım siyasi ve ideolojik çıkarlar uğruna kullanıldığını düşündürmüştür. Önce Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde tetiklenmeye çalışılan Türk-Kürt ayrımcılığı, bugün Alevi-Sünni ayrımcılığına dönüştürülmeye çalışılmaktadır. Bizler, Diyanet-Sen olarak ülkemizde her kesimin temel insan haklarından sonuna kadar yararlanmasından ve özgürlüklerden yanayız. Ama Alevi kardeşlerimizin Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılsın, din dersleri kaldırılsın ve Cem Evleri ibadethane haline gelsin gibi taleplerini kabul etmek, makul görmek ve yapılabilir olduğunu görmek asla mümkün değil. Bunu Alevi kardeşlerimizi ilgilendiren makul talepler olarak görmek de asla mümkün değildir. Nitekim, Alevi kesiminden farklı gruplar, bu mitingin kendilerini temsil etmediğini, bu taleplerin de Alevi kesiminin talepleri olmadığını dile getirmişlerdir.” dedi.
  Diyanet İşleri Başkanlığının, Cumhuriyeti kuran irade tarafından oluşturulduğunun altını çizen Diyanet-Sen Genel Başkanı Ahmet Yıldız sözlerini şöyle sürdürdü “'Cumhuriyetin kazanımlarını en ince ayrıntısına kadar savunanların, sıra Diyanet İşleri Başkanlığına geldiğinde onu laikliğe aykırı görmeleri ve kaldırılmasını istemeleri makul sayılamaz. Toplumun asgari ortak yanı dindir. Dini hakkında bilgi edinmek her insanın en doğal hakkıdır.Din dersi, sadece din konusunda bilgi edinmeyi sağlamaktadır. Hiçbir toplumun aydın kesimi, kendi milletinin dinine, örfüne ve adetine karşı değildir. Bırakın hor görmeyi, o dini, örfü ve adeti yaşatmaya çalışır. Ama ülkemizde aydın diye nitelenen kişilerin, bu milletin dinine, kültürüne ve değerlerine hor, hakir baktığını maalesef üzülerek görmekteyiz. Alevilik İslam dini içerisinde, İslam coğrafyasında, İslam'ın bir parçasıdır. Siz Aleviliği İslam'ın dışında mı görüyorsunuz”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim