İngiltere'de 13 yaşındaki Ruby adlı kız, korkunç ağrılardan muzdaripti. Ancak annesi bu ağrıların ergenliğe bağlı 'büyüme ağrıları' olduğunu düşündü. Ruby, evde bayılınca korkunç hastalığı ortaya çıktı.

MEB duyurdu! Başvurular başladı MEB duyurdu! Başvurular başladı
13 yaşındaki kızının okuldan eve geldiğinde yalnızca ‘büyüme ağrıları’ çektiğini düşünen anne, sadece 24 saat sonra yıkıcı gerçeği öğrenecekti. Ruby Chiege isimli kız vücudundaki ağrılardan şikayetçiydi. Ancak annesi Debra, bunun ergenlikle alakalı olan ‘büyüme ağrıları’ olduğunu düşündü. Ruby’nin bacaklarında şiddetli ağrı vardı ve içtiği ağrı kesici bunu geçirmeye yetmedi. Annesi Debra kızını acil servise götürdü. Çekilen röntgen görüntülerinde endişelenecek bir şeyin olmadığı ve eve gidip ağrı kesici içmeye devam edebileceği söylendi. Ertesi gün ağrıları devam ettiği için okuluna gidemedi ve odasında baygınlık geçirdi.

Debra kızını hemen hastaneye götürdü ve kan testi yapıldı. 4 çocuk annesi olan Debra’ya kızının lösemi hastası olduğu söylendi.

Debra, ‘Ambulansı beklemek uzun sürecekti bu yüzden büyükanne bizi hastaneye götürdü. Kan testi yapıldı ve lösemi olduğu ortaya çıktı. İkinci bir görüş için Manchester Çocuk Hastanesi’ne gittik. Lösemiyi duydum ama hiçbir şey bilmiyordum. Yıkıldım. Bana ne söyledilerse etkilemiyordu. Kızımı kaybedemezdim. Kanser kanserdir’ dedi.

KARDEŞİ HAYATINI KURTARDI

Ruby, hastanede aylarca kemoterapi gördü. Ancak bu tüm kanserli hücreleri yok etmedi ve kanser devam etti. Doktorlar şimdi ilik nakli ile lösemiyi tedavi etmeyi denediler. Ruby’nin 9 yaşındaki kardeşi Rio, ona iliği verip hayatını kurtardı.

LÖSEMİ NEDİR?

Lösemi, kan hücrelerinin özellikle de akyuvarların normalin üzerinde çoğalması ile kendini gösteren bir kanser türüdür. Lösemiler, vücuttaki kan üretim sistemini (lenfatik sistem ve kemik iliği) etkileyen kanserlerdir