• BIST 109.156
 • Altın 153,061
 • Dolar 3,8203
 • Euro 4,5092

  Ağız kanserine 10 kat fazla risk!

  24.02.2011 17:16
  “1-7 Mart Yeşilay Haftası” öncesi yapılan seminerde, yüksek miktarlarda sigara ve alkolün birlikte kullanılmasıyla, ağız içi kanseri riskinin, tek başlarına kullanılmalarına göre 10 kattan daha fazla arttığı belirtildi.
  Ağız kanserine 10 kat fazla risk!
  Ağız kanserine 10 kat fazla risk! Ağız kanserine 10 kat fazla risk! Ağız kanserine 10 kat fazla risk!

  “1-7 Mart Yeşilay Haftası” öncesi yapılan seminerde, yüksek miktarlarda sigara ve alkolün birlikte kullanılmasıyla, ağız içi kanseri riskinin, tek başlarına kullanılmalarına göre 10 kattan daha fazla arttığı belirtildi.

  Memorial Ataşehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü"nden Uz. Dr. İlkay Keskinel'in katıldığı alkol ve sigaranın zararları ile ilgili seminerde, ağız kanseri riskini artırıcı etkileri hakkında bilgi verdi ve önerilerde bulunuldu.

  “Ben bağımlı değilim” diye düşünmeyin

  Alkol ve sigara… Bu iki bağımlılık yapıcı madde, birlikte kullanıldıklarında ayrı ayrı yaptıkları kötü etkilerin yanı sıra; sinerjik (aynı yönde) etki de göstermektedirler. Bunun nedeni, birbirlerinin keyif verici etkilerini artırmaları ya da birbirlerinin istenmeyen etkilerini hafifletmeleri olarak gösterilmektedir.

  Alkol ile sigara iyi gidiyor düşüncesi sizi kansere götürebilir

  Beyne ulaşan nikotin, “nikotin reseptörleri” adı verilen bazı protein yapıda alıcıyı uyarır. Bu proteinler, bazı fizyolojik fonksiyonları düzenler. Sonuç olarak, beynin özel bir bölgesinden nikotin etkisiyle “dopamin” adı verilen bir madde salınır. Mekanizması tam olarak anlaşılmasa da, alkol kullanımı ile de dopamin salgısı artmaktadır. Dopamin, bağımlılıkta rolü olan sinirler arası bir ileti maddesidir.

  Küçük doz alkol bile, nikotinin keyif verici etkisini güçlendirir. Bu nedenle sigara içen kişiler, alkol aldıklarında daha da çok sigara içme eğilimindedir. Alkol dozu arttıkça, sigara içme isteği de artar. Bir maddenin ya da ilacın uzun süreli kullanılması sonucu aynı etkiyi oluşturmak için daha yüksek doz kullanılmasına gerek olması durumuna “tolerans” adı verilir.

  Hayvanlarda yapılan deneylerde, uzun süreli nikotin kullanımının alkolün bazı etkilerine karşı tolerans oluşturduğu, yine benzer şekilde, uzun süreli alkol kullanımının nikotine karşı tolerans geliştirdiği bulunmuştur. Bu iki yönlü etkileşim nedeniyle, aynı haz duygusuna ulaşmak için, kişiler giderek artan dozda alkol ve sigaraya ihtiyaç duyabilirler.

  Alkolün nikotin bağımlılığı gelişmesini kolaylaştırdığı düşünülmektedir. Sigaranın neden olduğu sinirlilik gibi bazı tatsız belirtiler, alkolün yatıştırıcı etkisi nedeniyle rahatlayabilir. Bunun tersine, nikotin, alkolün dikkati ve hafızayı baskılayıcı ve dengeyi bozucu etkisini geçici olarak azaltabilir. Zamanla nikotinin bu etkisine karşı tolerans gelişir.

  Alkolün sigara içme davranışını, sigara içmenin alkol almayı etkilediğinden daha çok artırdığı düşünülmektedir.

  Gırtlak, yemek borusu, karaciğer ve pankreas kanserlerinde de etkili

  Alkolün vücutta yıkıldığı ilk madde olan “asetaldehit”, toksik bir maddedir ve “kanserojen”, yani kanser yapıcı etkisi vardır. Sigara dumanında da pek çok başka kanser yapıcı maddenin yanı sıra; asetaldehit bulunur ve sigara içme sırasında tükürüğe geçer. Tükürükteki asetaldehit yutkunmayla yemek borusu ve mideye ulaşır. Asetaldehit, üst gastrointestinal sistemde kansere neden olabilir. Bazı kişilerde genetik nedenlere bağlı olarak asetaldehit oluşumu daha fazla ya da asetaldehitin vücuttan temizlenmesi daha yavaştır. Bu bireyler, uzun süreli ve yoğun alkol kullanırlarsa, hatta bir de bunun üzerine sigarada bulunan diğer kanserojenler eklenirse, kanser riski daha da artar.

  Yüksek miktarlarda sigara ve alkol birlikte kullanıldığında, yassı hücreli ağız içi kanseri riski tek başlarına göre kullanılmalarına göre 10 kattan daha fazla artmaktadır. Sigara ve alkolün kullanılma miktarı arttıkça, bu risk daha da fazlalaşır.

  Sigara ve alkolün gelişimini artırdığı diğer kanser türleri arasında, gırtlak, yemek borusu, karaciğer ve pankreas kanserleri sayılabilir. Örneğin bilimsel bir araştırmada votka kullanımının kadınlarda akciğer kanseri gelişmesi üzerine sigara ile sinerjik etki gösterdiği saptanmıştır.

  Sigara ve alkol, kalp-damar hastalıkları, osteoporoz (kemik erimesi) riskini artırmaktadır.

  Sigara ve alkolün beraber kullanımı, gebeliğe bağlı komplikasyonları da artırır (plasenta ayrılması, ölü doğum, erken doğum ve bebekte büyüme geriliği gibi).

  Bu iki alışkanlıktan da bir an önce kurtulabilirsiniz

  Sonuç olarak, her ikisi de zararlı olan bu madde, birlikte kullanılınca daha da zararlı hale gelmektedir. Birinin bırakılması, diğerinin daha rahat bırakılmasını sağlayabilir. Özellikle, sigaradan kurtulmaya çalışırken, alkolden uzak durmak, ya da hiç değilse alkol kullanımını azaltmak, sigarayı bırakmayı kolaylaştıracaktır.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim