• BIST 106.926
 • Altın 151,429
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3287

  Ağız check up'ını öneriyor!

  25.11.2009 20:00
  Diş ve dişeti hastalıkları; 5-17 yaş grubu çocuklarda büyüme yetersizliğine ve ideal kilolarına ulaşamamalarına, Hamilelerde 8 kat daha fazla düşük ağırlıklı doğumlara, 39-69 yaş grubunda yedi kat daha fazla kalp hastalığına neden oluyor.
  Ağız check upını öneriyor!
  Ağız check up'ını öneriyor! Ağız check up'ını öneriyor! Ağız check up'ını öneriyor!

  Uzmanlar toplumumuzun ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlendirilmesini, koruyucu diş hekimliği anlayışının yerleştirilmesi ve düzenli olarak kontrollere gitme alışkanlığının kazandırılmasının sağlanması yönünde uyarılarda bulunuyor. Bu kapsamda ağız ve diş sağlığı için birçok gelişmiş ülkede diş sorunlarının yok denecek kadar aza inmesini sağlayan diş check upını ve düzenli bakımını öneriyor.

  İşte uzmanların önerileri:

  Bakın Dişlerimiz Ne Durumda!

  Hospitadent Başhekim Dr. Selma Kurtoğlu, "günümüzde hazır gıda sektöründeki gelişmeyle bisküvi, şeker, çikolata, kola gibi her an elimizin altında olan gıda maddeleri dişlerin üzerinde yapışıp kalan ve asit oluşturan maddeler oldukları için diş çürüğünün artışının başta gelen nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır" dedi.

  Diş çürüklerinin oluşumunun engellenmesi için en basit yöntem şekerli ve asitli gıdalar tüketildikten sonra ağız ve diş temizliğinin yapılmasıdır. Ancak araştırma raporlarına göre biz bu ağız temizliğini yapmıyoruz:

  !! Bütün diş dizini ağızda yer almış olarak kabul edilen 12-13 yaş grubu her 100 çocuktan 81-84'ünün dişlerinde çürük bulunmaktadır.

  !! 30-34 yaş grubu her 100 yetişkin içinden çürüğü olmayan kişi sayısı yalnızca 3'tür.

  Maalesef dişimiz ağrımadan ya da dişimizde bir sorun çıkmadan kontrollere gitmiyoruz. Bir sorun olmasa dahi rutin kontrollerimize gitmemiz dişlerimizdeki sorunların başlangıç aşamasında tespit edilebilmesin sağlar. Ağız ve diş sağlığı tedavilerinde erken teşhis yapılacak tedavinin daha basit ve daha az maliyetli olmasını sağlayacaktır.

  !! Halkımızın % 47,11'i son bir yılda dişhekimine gitmemiştir.

  !! Yaşamı boyunca hiç dişhekimine gitmeyen nüfus oranı % 12,5'dur.

  !! Kişi başına ağız diş sağlığı harcaması yıllık 11 – 12 Euro'dur. Gelişmiş ülkelerde bu rakam 200 – 400 Euro'dur.

  Çocuklarda ilk kalıcı dişler 6 yaşında sürmeye başlarlar. 6-12 yaşları arasında süt dişleri sallanır ve alttan gelen kalıcı dişler onların yerini alır. Ağız ve diş sağlığı insanın tüm yaşamı boyunca önemli olmakla beraber 6-12 yaş arası daimi dişler ağızda yerini aldığından bu dönem daha fazla önem kazanmaktadır. Bir ömür boyu ağız içinde bulunacak olan daimi dişlerin temelinin iyi olması ilerleyen dönemlerinde olası diş sorunlarını engelleyecektir.

  !! 6 yaş grubunda süt dişi dizisinde çürüksüz kişi yüzdesi % 17'dir. Bir başka deyişle 6 yaş grubundaki her 100 çocuğumuzdan 83'ünün dişlerinde çürük vardır.

  !! Bütün diş dizini ağızda yer almış olarak kabul edilen 12-13 yaşlarında her 100 çocuğumuzdan 81 ila 84'ünün dişlerinde çürük bulunmaktadır.

  !! 20-24 yaş grubunda diş çürüğü nedeniyle kişi başına tedavi edilmesi gereken diş sayısı 5.48'dir. Bu oran 25-29 yaş grubunda ise 7'dir.

  !! 30-34 yaş grubunda ise her 100 kişiden 97'sinin dişlerinde çürük vardır, yani çürüğü olmayan kişi sayısı yalnızca % 3'dür.

  !! 65 yaş dişsizlik oranımız ise yüzde 75 ile gelişmiş ülke ortalamalarının 5 katının üzerindedir.

  Ne Yapmalıyız?

  Toplumun ağız ve diş sağlığı ile ilgili göstergeleri ne yazık ki gelişmiş ülkelerin çok gerisindedir. Yaş ilerledikçe, dişlerdeki çürük sayısı da artmaktadır. Oysa, ağız ve diş hastalıklarının koruyucu önlemlerle önüne geçilebilir hastalıklardır. Ağız Check Up'ınızı ya da diğer deyişle rutin kontrollerinizi yaptırmayı ve dişlerinizi bilinçli bir şekilde fırçalamayı ihmal etmeyin./yeni şafak

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim