• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Afrodit'in ateşi yükseldi

  20.09.2011 07:26
  Kıbrıslı Rum Yönetimi, Doğu Akdeniz'de 'Afrodit' ismiyle anılan 12. parselde doğalgaz sondaj çalışmalarına başladı.
  Afroditin ateşi yükseldi
  Afrodit'in ateşi yükseldi Afrodit'in ateşi yükseldi Afrodit'in ateşi yükseldi

   

   Rum radyosu, platformun üzerinde İsrail'e ait Heron'ların uçtuğunu, İsrail donanmasına ait gemilerin de bölgede görüldüklerini duyurdu. Radyo, Rum Ticaret Bakanı Andonis Pashalidis tarafından da haberin doğrulandığını açıkladı.
   
  Enerji Bakanı Yıldız, gündüz saatlerinde Rumların Akdeniz'de sondaja başlaması durumunda buna 1 hafta içerisinde yanıt verileceğini ve sismik araştırma gemisine donanma fırkateynlerinin refakat edebileceğini söyledi. Başbakan Erdoğan ise BM toplantısına katılmak için gittiği ABD'ye hareketinden önce son noktayı koydu: "Biz de bu hafta içinde sondaj çalışmasına başlayacağız"
   
  Başbakan Erdoğan Birleşmiş Milletler toplantısına katılmak için gideceği ABD'ye hareketinden önce Akdeniz'deki sondaj çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Rum Yönetimi'nin Akdeniz'de sondaj çalışmalarına başlamasının sorulması üzerine Başbakan Erdoğan, "Biz de bu hafta içinde sondaj çalışmasına başlayacağız" dedi.
   
  Enerji Bakanı Taner Yıldız, dün sabah saatlerinde Kıbrıslı Rumların Doğu Akdeniz'de doğalgaz sondaj çalışmalarına başlamaları halinde, Türkiye'nin de önümüzdeki hafta bölgede petrol aramaya başlayacağını söyledi. Yıldız, sismik araştırma gemilerine donanma gemilerinin de eşlik edeceğini belirtti. Diplomasi Muhabirleri Derneği üyelerini makamında kabul eden Enerji Bakanı Yıldız, "Tüm Kıbrıs adası etrafında petrol arayacağız. Adanın güneyindeki sularda da petrol arayacağız" dedi. Yıldız'ın açıklamalarından birkaç saat sonra Rum Radyosu, Kıbrıs Rum yönetimi adına Doğu Akdeniz'de petrol ve doğalgaz sondajı yapacak, Amerikan Noble Energy şirketinin, Güney Kıbrıs açıklarında 'Afrodit' ismiyle anılan 12. parselde sondaj sürecine dün akşam başladığını duyurdu.
   
  PLATFORM ÜZERİNDE İSRAİL HERONLARI
   
  Rum radyosu ayrıca, Noble Energy şirketinin platformunun üzerinde İsrail insansız casus uçaklarının uçuş yaptıklarını ve İsrail donanmasına ait gemilerin de platformun doğusunda görüldüklerini duyurdu. Başbakan Erdoğan, 'Biz de şu anda KKTC ile adımı atmış vaziyetteyiz, çok kısa bir süre içerisinde, bu hafta içerisinde olması da mümkündür, münhasır ekonomik bölgemiz içerisinde bu çalışmaları başlatacağız' dedi.
   
  HAVA KUVVETLERİ DE TAKİP EDECEK
   
  Bir gazetecinin, 'Rum tarafının Doğu Akdeniz'de petrol arama çalışmalarının başladığı yönde haberler var. ABD Başkanı Obama'ya bu konuda ne tür mesajlar vereceksiniz? Bu arama çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?' sorusu üzerine, şunları söyledi: 'Güney Kıbrıs'ın, İsrail'in hatta Yunanistan'ın burada böyle bir münhasır ekonomik bölge ilan etmek suretiyle böyle bir çalışmaya başlamış olması... Daha önce ifade ettiğim gibi, biz de şu anda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile bu adımı atmış vaziyetteyiz ve çok kısa bir içerisinde, bu hafta içerisinde olması da mümkündür, münhasır ekonomik bölgemiz içerisinde bu çalışmaları başlatacağız. Münhasır ekonomik bölge olarak ilan ettikleri bölgeye yönelik de bizim farklı yaklaşım tarzlarımız var. Bu konuyla ilgili de askeri noktada gerek firkateynler, hücum botlarımızla gerekse bu noktada hava kuvvetlerimizin bölgede sürekli buraları takip etmek suretiyle...Bu münhasır ekonomik bölge tartışmalıdır, bu tartışmalı bölgede de böyle bir adımı atmalarının doğru olmadığını daha önce kendilerine de iletmiştik. Öyle zannediyorum ki; anlık bir durumdur bizimki de çalışmalar orada bizim de başlayabilir.'
   
  Küstah Hristofyas
   
  Rum lider Hristofyas, 12. parselde yaptıkları doğalgaz sondajının egemenlik hakları olduğunu savundu. Hristofyas, Türkiye'nin protesto ve gerginlik yaşatma hakkı olmadığını iddia etti
   
  Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, BM Genel Kurul toplantısına katılmak üzere New York'a giderken uğradığı İngiltere'de yaşayan Rumların dün düzenlediği etkinlikte konuştu.
   
  İKİ TARAF DA KAZANÇ SAĞLAR
   
  Hristofyas, 'Ankara nihayet neyin çıkarına olduğunu anlasın ve gerginlik yaşatmak ve bölgede karıştırıcı gibi davranmak yerine, Kıbrıs sorununun çözümünde işbirliği yapsın' diyen Hristofyas, 'Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin birlikte yöneteceği 'Birleşik Federal Kıbrıs Cumhuriyeti'nin, doğal zenginliklerinden istifade edeceğini ve ortaya çıkacak menfaatlerden iki toplumun da faydalanacağını' savundu. Hristofyas, 'Müzakerelerde uzlaştığımız konu budur. Yani, doğal kaynaklar ve bunlardan istifade etme yetkisi federal hükümetin yetkisinde olacak. Federal hükümet gelirlerini, bütçesi aracılığıyla her iki federal birime dağıtacak' iddiasında bulundu. Türkiye'nin tepkilerini karşılamak için 'soğukkanlılıkla ve sessiz bir şekilde' uluslararası alanda gerekli bütün girişimlerde bulunduğunu ve girişimlerinin karşılık gördüğünü söyleyen Hristofyas, 'Kararımız, doğal kaynaklarımızdan istifadeye ilişkin kendiliğinden anlaşılan egemenlik hakkımızı, kullanma yönünde çalışmaya devam etmektir' dedi.
   
  BM'DEN TÜRKİYE'YE BASKI İSTEYECEK
   
  Hristofyas, Türkiye ile KKTC arasında kıta sahanlığının sınırlandırılması anlaşması imzalanacak olmasının 'yasadışı' olacağını iddia etti. Hristofyas, BM Genel Kurulu toplantısı çerçevesinde yapacağı temaslarda, 'Türkiye'nin tehditleri ve müzakere masasında karşılaştığımız zorlukları ortaya koyacak, destek, dayanışma ve çözümde işbirliği yapması için Türkiye'ye nüfuz kullanılmasını talep edeceğiz' dedi.
   
  Dünyanın en büyük doğalgaz rezervi
   
  Petrol yollarının ulaşım kavşağı olan Doğu Akdeniz bölgesi, şimdi de doğalgaz ve petrol arama çalışmalarıyla gündemde. Türkiye ve Güney Kıbrıs arasında krize neden olan bu bölgede, Rum yönetimi petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına başlamaya hazırlanıyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri de bölgenin kanıtlanmış rezervlerinin bulunması. Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS) 2010 yılında yayınladığı bir rapor dünyanın en büyük doğalgaz yataklarından birinin Doğu Akdeniz'de olduğunu açıklamıştı.
   
  112 TRİLYON METREKÜP
   
  İlk kez resmi olarak yayınlanan rapora göre Kuzey Kıbrıs ile Suriye arasında yer alan bölgede 112 trilyon metreküp doğalgaz ve 1 milyon 7 yüz bin varil petrol rezervi bulunduğu iddia edilmişti. USGS jeoloji bazlı değerlendirme methodolojisi kullanılarak hazırlanan raporda, "Levandinis Çukuru" olarak adlandırılan ve Doğu Akdeniz bölgesinde yaklaşık 83 bin kilometrelik alanı kapsayan bölgedeki veriler incelendi. Değerlendirmede petrol ve doğalgaz kuyularının jeolojik ve ticari bilgileri yayınlandı. Raporun açıklandığı dönemde de Güney Kıbrıs ve Suriye'nin "ekonomik bölgesi" içine giren bu bölgede petrol ve doğalgaz çalışmaları için girişimlerde bulunduğu ve hatta arama çalışmaları konusunda iki ülkenin ikinci aşamaya gelmelerine karşın Türkiye'nin tepkisi üzerine sürecin dondurulduğu biliniyor.
   
  AB: Kıbrıs'ta çözüme odaklanın
   
  Avrupa Birliği Komisyonu, Akdeniz'deki sondaj krizinden doğan gerginlikte hem Türkiye'ye hem de Kıbrıs Rum yönetimine itidal çağrısında bulundu. AB Komisyonu, Kıbrıs Rum kesiminin tek yanlı olarak Akdeniz'de sondaj çalışmalarının yol açtığı gerginlikte taraflardan teenniyle hareket etmelerini ve çözüme odaklanmalarını istedi. AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın sözcüsü Maja Kocijancic, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın Rum yönetiminin Akdeniz'de petrol ve gaz aramaya ilişkin takvimini yürütmesi durumunda Türkiye'nin KKTC ile kıta sahanlığı anlaşması imzalayarak TPAO vasıtasıyla gerekirse donanma refakatinde arama çalışmalarına başlayacağı yönündeki açıklamalarına doğrudan tepki vermekten kaçındı. Kocijancic, Kıbrıs'ta tarafların BM önderliğinde yoğunlaştırılmış müzakerelerde anlaştığını hatırlatarak 'kapsamlı çözüme odaklanma görmek istiyoruz' dedi. Sözcü Kocijancic, 'AB tüm taraflara (Kıbrıs'ta) en kısa sürede kapsamlı çözüme ulaşılması için ellerinden gelen çabayı göstermeleri çağrısı yapıyor' ifadesini kullandı.
   
  yenişafak
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim