• BIST 108.934
 • Altın 154,635
 • Dolar 3,8280
 • Euro 4,5256

  Afganistan'a 'yardım' çağrısı

  03.11.2010 15:26
  Resul, bölgesel çabaların uluslararası yardım sayesinde devam edebileceğini söyledi.
  Afganistana yardım çağrısı
  Afganistan'a 'yardım' çağrısı Afganistan'a 'yardım' çağrısı Afganistan'a 'yardım' çağrısı

  Afganistan Dışişleri Bakanı Zalmay Resul, ülkesinin, uluslararası camiayla birlikte ekonomik kalkınma, iyi yönetişim konusunda adımlar attığını, fakat bölgesel çabaların uluslararası yardım sayesinde devam edebileceğini söyledi.

  Afganistan'ın bölgesel işbirliği projelerine dahil edilerek sürdürülebilir kalkınma sağlayabilmesi amacıyla düzenlenen ''Afganistan Bölgesel Ekonomik İşBirliği Konferansı'nın (RECCA) dördüncüsü, Ceylan Intercontinental Oteli'nde başladı.

  Afganistan Dışişleri Bakanı Resul, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, bu Bölgesel İşbirliği Konferansı'nda İstanbul'da tekrar görüşmekten dolayı büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Türk halkına evsahipliği yaptıkları için teşekkür etti.

  Bir taraftan ekonomik ve sosyal kalkınmanın, diğer taraftan terörizm, uyuşturucu ve insan kaçakçılığının yaygınlaştığı bir dönemde bu konferansın yapılmasının çok önemli olduğunu ifade eden Resul, şunları kaydetti:

  ''Sağlık sektöründeki kazançlarımız, inşa ettiğimiz hastaneler, ülke çapındaki diğer teknik yardım programları, milyonlarca çocuğu hastalıktan korumakta ve çocuk ölümlerini azaltmaktadır. 2009 yılında, 7 milyon çocuğun, ki üçte biri kızdır, bunların eğitim alması çok önemlidir. 4 bin okul inşa etmiş durumundayız, geçtiğimiz 9 yıl içinde. 2013 yılına kadar 4 bin 900 okul daha inşa etmeyi planlıyoruz. Eğitim sistemimizi iyileştirirken, 17 bin kilometrelik karayolunun inşası, ticaret sektörünün canlandırılması için önşarttır diye düşünüyoruz.

  Gayri Safi Milli Hasıla büyümesi bu yıl yüzde 22.5 olarak gerçekleşmiştir. Hükümetin gelirleri ilk kez bir milyar doları aşmıştır ve maden kaynaklarının da değerlendirilmesiyle çok önemli bir milli gelir artışı sağlanmış, yoksullukla mücadelede önemli bir adım atılmış ve gelecekteki refahın işaretleri görülmeye başlanmıştır.''

  -''TERÖR, UYUŞTURUCU VE ORGANİZE SUÇLARLA MÜCADELEYE RAĞMEN...''-

  Terör, uyuşturucu ve organize suçlar alanlarındaki mücadele çabalarına rağmen, tam başarılı olamadıklarını ve bütün bunların Afgan toplumunu tehdit etmeye devam ettiğini belirten Resul, müreffeh bir Afganistan'ın oluşturulmasının ülke ve bölge için çok önemli olduğunu vurguladı.

  Bu bağlamda, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin, başarılı bir Afgan stratejisi olması için güvenlik, uzlaşma, sosyo-ekonomik kalkınma, iyi yönetişim ve bölgesel işbirliğinin şart olduğunu dile getirdiğini ifade eden Zalmay Resul, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Afganistan, uluslararası camiayla birlikte ekonomik kalkınma, iyi yönetişim konusunda adımlar atmaktadır. 22'ler Forumu'nda olsun, başka alanlarda olsun güvenlik alanında, iyi yönetişim alanında ve ekonomik sektörlerde bir gelişim sağlayacaktır. Fakat bölgesel çabalar, uluslararası yardım sayesinde devam edebilecek.''

  Resul, ''İnsanlarımızın güvenliği için güçlü bir şekilde güvenlik politikasını uygulamamız gerekiyor. Ancak bu kalkınma ve müreffehlik veya refah çalışmaları, ekonomiyi ve sosyal kalkınmayı sağlaması, hizmetlerin geliştirilmesi, istihdamı, sağlık, eğitim, içme suyu alanlarında bu çalışmaların geliştirilmesi gerekiyor'' diye konuştu

  Bu amaçlarını geliştirebilmek için mayıs ayında, bütün Afganları barışı inşa etme girişimine davet ettiklerini hatırlatan Resul, il konseylerinin temsilcileri, çeşitli sivil toplum öncüleri ve meclisten gelen temsilcilerle, bir süreç içinde Yüksek Barış Konseyinin kurulmasına karar verildiğini ve barış oluşturma mutabakatı sağlandığını söyledi. Resul, ''Uluslararası camianın olumlu çabasıyla, komşularımızın olumlu desteğiyle barış ve istikrar programımızı sürdürebileceğiz. Böylece Afanistan barış, istikrar, kalkınma ve refaha kavuşacaktır'' sözleriyle devam etti.

  -BÖLGESEL İŞBİRLİĞİNİN ÖNEMİ-

  Resul, konferans kapsamında özellikle bölgesel ekonomik işbirliği ile hem Afganistan'a destek hem de Afganistan'ın bölgesel entegrasyona katkısı bağlamındaki konuların ele alınacağını belirtti.

  Bölgesel ekonomik işbirliği ve güveni geliştirmeyi, barış ve istikrarı oluşturmak açısından vazgeçilmez gördüklerini dile getiren Resul, şunları kaydetti:

  ''Burada Kabil Konferansının önemli bir parçası olan bu konu, aynı zamanda bizim ulusal kalkınma stratejimizin de bir parçasıdır. Bu stratejimize, bölgesel işbirliğiyle ulaşabileceğimize inanıyoruz ve böylelikle Afganistan'ın Orta Asya, Güney Asya, Ortadoğu ve Batı arasındaki köprü rolü olması ve bundan kaynaklanan imkanlardan faydalanabilmesinin önkoşulu olarak bunu görüyoruz.

  Afganistan'da gelecekte yapılacak konferans, bölgesel ekonomik işbirliğinin önemli bir ekseni olacak ve komşularımızla ve ülkeleriyle işbirliğimizi daha da geliştireceğiz. Bu kararlılıkla Afganistan İşbirliği Konferansı bizim için çok önemli. Özellikle bize sağladığı imkanlar açısından, bölgesel işbirliğini tartışabilme olanağı açısından, hem Afganistan'a yardım hem de Afganistan'ın bölgeye katkısı bağlamında konuları tartışmak için önemli olacaktır.''

  -AFGANİSTAN'DA YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR-

  2009 Mayıs ayından bu yana, bu amaçla önemli gelişmeler sağlandığını anlatan Resul, ''Ticaret ve transit konularında, Pakistan ile Transit Ticaret Anlaşması yapıldı Kabil'de ve bu da, model bir ikili anlaşma olarak ticaret fırsatlarını değerlendirme bağlamında ortaya çıktı'' dedi.

  Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman'ın ziyaretinin de Transit Ticaret Anlaşması'nı imzalama vesilesiyle olduğunu hatırlatan Resul, enerji konusunda bölgesel işbirliğinin de devam ettiğini, eylül ayında birkaç milyar dolarlık doğalgaz boru hattı projesinin imzalandığını söyledi.

  Güney Asya ve Uzak Asya konusunda da Kırgız enerjisinin, diğer ülkelere taşınması konusunda projeler geliştirildiğini ve bu projelerin 2011 yılında tamamlanacağını belirten Resul, altyapının geliştirilmesi konusunda önemli başarılara sahip olduklarını ifade etti.

  Mezar-ı Şerif demiryolu hattının tamamlandığını, İran'dan Afganistan'a gelen bir diğer yolun da bitirilme aşamasında olduğunu anlatan Resul, diğer bazı projelerin de tasarım ve ihale aşamasında olduklarını bildirdi. Resul, bütün paydaşlar için önem taşıyan bu projelerin uygulanmasının diğer alandaki işbirliğini de geliştireceğini ve bölgedeki ülkeler arasındaki güveni arttıracağını kaydetti.

  Enerji işbirliği altyapı geliştirme konularının, Afganistan'ın öncelikli konuları arasında olacağını belirten Resul, özellikle madencilik, tarım, gıda güvenliği, insan kaynaklarının geliştirilmesi ve insan göçü konularının, bugün ve gelecekte ülkelerinin gelişmekteki kilit noktalar olduğunu vurguladı.

  Afganistan Dışişleri Bakanı Resul, dün düzenlenen çalışma grubu oturumlarından sonra elde edilen bulguların, bu toplantıya da ışık tutacağını, bu projelerin başarıyla sona erdirilebilmesi için tavsiye kararlarının uygulanması gerektiğini, bu çerçevede kendilerine düşen görevin bu kararların uygulanmasını sağlamak olduğunu kaydetti.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Tayvan’da bir kişinin kulağından böcek çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 09:38
 • Sınıra yaklaşmayın uyarısı06 Ekim 2012 Cumartesi 08:27
 • Suriye: Özür dilemedik06 Ekim 2012 Cumartesi 07:40
 • Köylüler bu kulübe için seferber oldu05 Ekim 2012 Cuma 19:30
 • Mescid-i Aksa karıştı05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • İşte Suriyenin zayiatı05 Ekim 2012 Cuma 17:12
 • Gerçek işsizlik yüzde 1105 Ekim 2012 Cuma 17:10
 • Büyük tehdit: O esirler idam edilebilir!05 Ekim 2012 Cuma 17:08
 • İtalya: Esed provokasyonlara son vermeli05 Ekim 2012 Cuma 16:28
 • 11 Yaşındaki Çocuk Buldu05 Ekim 2012 Cuma 16:15
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim