• BIST 103.992
 • Altın 269,631
 • Dolar 5,7738
 • Euro 6,3613

  Af yasası çıkıyor mu? Af yasasında son gelişmeler neler?

  08.11.2019 20:53
  On binlerce kişiyi ilgilendiren af yasası için beklentiler doruğa çıkmış durumda... Hükümlü ve hükümlü yakınlarının gözü Meclis'te... İkinci yargı paketi hala Meclis'e gelmiş değil. Bu nedenle de "Af yasası ne zaman çıkacak?" sorusu art arda yöneltiliyor.
  Af yasası çıkıyor mu? Af yasasında son gelişmeler neler?
  Af yasası çıkıyor mu? Af yasasında son gelişmeler neler? Af yasası çıkıyor mu? Af yasasında son gelişmeler neler? Af yasası çıkıyor mu? Af yasasında son gelişmeler neler?


   

  Af yasası hayali binlerce hükümlü ve yakınını umutlandırmış durumda... İkinci yargı paketi binlerce kişi için heyecan yarattı. Şimdi hükümlü ve yakınları "Af yasası ne zaman çıkacak?" sorusuna cevap arıyor.

   AF YASASI SON DURUM

  Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamındaki ilk paket olan, 39 maddelik yasa teklifinin Meclis'ten geçmesinin ardından, infaz ve nafaka ile ilgili düzenlemelerin yer aldığı yaklaşık 30 maddelik ikinci paketin, Meclis takvimine göre Kasım veya 2020 yılı ocak ayında TBMM Başkanlığı'na sunulması bekleniyor.

  5 ayrı paket halinde getirilmesi planlanan toplam 160 maddelik yargı paketi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın masasında. Erdoğan'ın onay vermesi halinde, 30 maddelik ikinci paket AK Parti ve MHP milletvekillerinin imzasıyla Meclis'e sunulacak. Pakette, infaz ve nafaka ile ilgili düzenlemeler yer alacak. Terör suçları başta olmak üzere, kasten öldürme, işkence, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, infaz indirimi kapsamı dışında kalacak.

  İNFAZ DÜZENLEMESİ

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulan taslak infaz metnine göre infaz kısalacak. 2 ila 4 yıl arasında hüküm giyenler, suç şekline göre 1 gün ile 1 ay arasında cezaevinde yatacak. İnfaz süresi, suçun şekline göre kısalacak. İnfazın değil, cezanın yarısı olacak şekilde düzenleme yapılacak.

  YAŞLILAR VE KADINLARA EVDE İNFAZ

  İkinci yargı paketinde 75 yaş ve üstünde olanlara evde infaz düşünülürken, kadınlara aldıkları hapis cezasına göre evde infaz verilmesi öngörülüyor. Ayrıca hamile kadınlar için de suçun bir yıl ertelenmesi öngörülüyor. Denetimli serbestlik, yeni yargı paketinde yeniden düzenleniyor. Kademeli olarak düşünülen denetimli serbestlikle ilgili üç alternatifli öneri tartışılıyor.

  NAFAKA DÜZENLEMESİ DE İNFAZ PAKETİNDE

  Öte yandan, nafaka düzenlemesinin de ikinci yargı paketinde yer alması bekleniyor. Nafakanın 2 yıldan az olmamak şartıyla, evlilik süresi kadar nafaka verilmesi öngörülüyor. 
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim