• BIST 109.330
 • Altın 155,771
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  ADÜ'nün mutlu günü

  20.06.2009 12:15
  Adnan Menderes Üniversitesi’nde (ADÜ) bugün çifte tören yapıldı. İlk olarak ADÜ Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nin yaklaşık 11 yıl önce başlanan yeni hizmet binası inşaatı tamamlanarak yapıcı firma tarafından üniversiteye teslim edildi.
  ADÜnün mutlu günü
  ADÜ'nün mutlu günü ADÜ'nün mutlu günü ADÜ'nün mutlu günü

  İkinci bir tören ise ADÜ merkez yerleşkesi içerisinde yapımı tamamlanan kapalı spor salonu açılışı yapıldı.
  Akşam saatlerinde ADÜ merkez yerleşkesinde gerçekleştirilen törenlere Aydın Vali Vekili Celal Ulusoy, AK Parti Aydın Milletvekili Ahmet Ertürk, Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Cumhuriyet Başsavcısı Sabri Beytorun, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Zeynel Ilıca, Aydın Emniyet Müdürü Yılmaz Orhan, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Şükrü Boylu, ADÜ Kurucu Rektörü Prof. Dr. Cezmi Öncüer, öğretim görevlileri, öğrenciler ve davetliler katıldı.
  ADÜ"nün merkez yerleşkesindeki törenlerin ilki Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi"nde gerçekleştirildi. Burada hastane hakkında törene katılanlara bilgi veren ADÜ Rektörü Şükrü Boylu, Adnan Menderes Üniversitesi Tıp ve Sağlık Bilimleri Merkezi Yeni Uygulama ve Araştırma Hastanesi"nin, beş blokta yer alan 80.000 m2 kapalı alana sahip olarak planlandığını dikkat çekerek, öncelik sırasına göre inşasına başlanan, toplam 52 bin metrekarelik alana sahip 3 bloktan oluşan bölümü tamamlandığını söyledi. Aydın halkından hastane odalarının döşenmesi sırasında yardım beklediklerini de açıklayan Rektör Boylu, “Hastanemiz odalarında 488 servis yatağı mevcuttur. 3. basamak sağlık hizmeti sunumunda çok önemli olan, 6 yataklı çocuk yoğun bakım, 18 kuvözlük yenidoğan ve prematüre yoğun bakım, 14 yataklı anestezi ve reanimasyon yoğun bakım,70 yataklı erişkin yoğun bakım üniteleri mevcuttur. Yatak sayımız hastane maksimum kapasitede çalıştığında 488 servis yatağı artı 88 yoğun bakım yatağı ile toplam 596 yatak olacaktır. Ayrıca hastanemizde hepsi hepafiltreli ve 5 tanesi de laminer akımlı toplam 14 ameliyathane salonu vardır. Acil servis içinde 11 yataklı bir izleme servisi, 5 tanesi çocuk ve 18 tanesi erişkin hizmeti için ayrılmış 23 cihazlı hemodiyaliz ünitesi mevcuttur. En son teknoloji Koroner anjiografi cihazımız ünitemize yerleştirilmiş hastaları beklemektedir. Mevcut cihazımızda taşınınca çift anjiografi ile hizmet sunan bir merkez olacağız. Ayrıca hastane içi kan ve diğer tıbbi malzeme taşımalarına uygun 16 cm çaplı, 5 kg kapasiteli Pnömatik tüplü taşıma sistemi 42 ayrı istasyonda kurularak birimler arası kullanıma alınmıştır. Helikopter pistimiz, Hava ambulans sistemi başlamadan önce yapılmış olup tüm askeri ve acil ambulans helikopterin inişine uygun yapıdadır” dedi.
  Törende konuşmaların ardından Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi inşaatını tamamlayan inşaat firması Genel Müdürü Melih Kaya"ya Rektör Boylu teşekkür plaketi verdi. Tören sonunda açılışa katılanlar hastanenin bitirilen kısımlarını gezdiler.
  “TAM OLARAK BİTMESİ İÇİN 2 MİLYON TL"YE İHTİYAÇ VAR”
  ADÜ Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi"nin hizmete geçmesi için 400 odanın döşenmesi gerektiğini kaydeden ADÜ Rektörü Şükrü Boylu, bu iş için Aydınlı hayır severlere büyük iş düştüğünü söyledi. Hastane"nin hizmete başlaması için yaklaşık olarak 2 milyon TL paraya ihtiyaçları olduğunu dile getiren Boylu, hastane"nin en geç Ekim ayında hizmete başlayacağını kaydetti. Hastanenin faaliyete geçmesi için ihtiyaç duyulan paranın çıkarılması için Ankara"da görüşme yapacağını belirten AK Parti Aydın Milletvekili Ahmet Ertürk, ihtiyaç duyulan paranın en kısa sürede çıkarılması için Aydın"ın bütün milletvekilleriyle el birliği yapıp Ankara"da çalışma yapacaklarını kaydetti.
  BİN KİŞİLİK KAPALI SPOR SALONU HİZMETE GİRDİ
  ADÜ Merkez yerleşkesi içerisinde ikinci tören ise kapalı spor salonunun açılışı için yapıldı. Bin seyirci kapasiteli kapalı spor salonu içerisinde dinlenme salonunun yanı sıra 2 adet sauna bulunuyor. Vali Vekili Celal Ulusoy, AK Parti Aydın Milletvekili Ahmet Ertürk, Belediye Başkanı Özlem Cerçioğlu ve ADÜ Rektörü Şükrü Boylu tarafından açılışı gerçekleştirilen kapalı spor salonu içerisindeki törenlerde renkli görüntüler oluştu. İlk olarak ADÜ Beden Eğitimi Meslek Yüksek Okulu (BESYO) öğrencilerinin akrobasi gösterilerinin sergilendiği törende daha sonra ADÜ öğrencilerinin zeybek gösterileri sahnelendi. Törende son olarak sunulan basketbol smaç gösterisi izleyicilerden büyük alkış aldı.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim