• BIST 108.508
 • Altın 153,730
 • Dolar 3,8505
 • Euro 4,5205

  ADÜ'lü akademisyenden yeni bir proje başarısı

  15.05.2012 18:42
  Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. E.Didem Evci’nin araştırmacı olarak yer aldığı AB projesi, “Avrupa Birliği Sağlık Programı Tarafından Desteklenen Başarılı Projeler Raporu”nda yer almaya hak
  ADÜlü akademisyenden yeni bir proje başarısı
  ADÜ'lü akademisyenden yeni bir proje başarısı ADÜ'lü akademisyenden yeni bir proje başarısı ADÜ'lü akademisyenden yeni bir proje başarısı

  Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. E.Didem Evci’nin araştırmacı olarak yer aldığı AB projesi, “Avrupa Birliği Sağlık Programı Tarafından Desteklenen Başarılı Projeler Raporu”nda yer almaya hak kazandı.
  ADÜ öğretim üyelerinin proje alanındaki başarıları devam ediyor. ADÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. E.Didem Evci’nin araştırmacı olarak yer aldığı “Sağlık Etki Değerlendirmesi Projesi” Avrupa Komisyonu Sağlık ve Tüketiciler Genel Müdürlüğü ve Yönetim Ajansı’nın birlikte hazırladığı “Avrupa Birliği Sağlık Programı Tarafından Desteklenen Başarılı Projeler Raporu”nda yer almaya hak kazandı.
  “Avrupa’da Halk Sağlığını Geliştirmek İçin Birlikte Çalışmak” teması ile yapılan çalışmalar çok önemli sonuçlara sahip ‘İyi uygulamaları’ ortaya çıkardı. Bunları bir araya toplayan “Avrupa Birliği Sağlık Programı Avrupa’da halk sağlığını geliştirmek için birlikte çalışmak-Avrupa Birliği üye ülkeler için önemli etkileri olan Halk Sağlığı Projeleri’nden örnekler” kitabı Avrupa Komisyonu Sağlık ve Tüketiciler Genel Müdürlüğü (D-SANCO) ve Avrupa Komisyonu Sağlık ve Tüketiciler Yönetim Ajansı (EAHC) tarafından yayımlandı.
  Tüm ülkelerde sağlık ve tüketicilerle ilgili kurum ve kuruluşlara, profesyonellere, karar vericilere dağıtılmak üzere hazırlanan bu raporun 18-19. sayfalarında “Yeni Üye Ülkeler ve Geçis Sürecindeki Ülkelerde Sağlık Etki Değerlendirmesi” projesi ele alındı. ADÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. E.Didem Evci Kiraz, koordinatörlüğü Güney Danimarka Üniversitesi Sağlığın Geliştirilmesi Araştırmalar Birimi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gabriel Gulis tarafından yürütülen projenin bir ayağının Türkiye’ye gelmesini sağladı. Türkiye ayağında proje yürütücülüğünü Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı üstlendi. Türkiye bu çalışmada 2,6,8 ve 5 nolu çalışma paketlerinde yer alarak, 5 nolu çalışma paketinde paket lideri oldu.
  Sağlık Bakanlığı’nda 1999 yılında Turizm Sağlığı Şubesini kuran Doç. Dr. E. Didem Evci Kiraz, 5 nolu çalışma paketini oluşturan “Turizmde Sağlık Etki Değerlendirmesi”nin Aydın’ın Kuşadası ilçesinde gerçekleştirilmesinde görev aldı.
  2004 yılında başlayan ve etkileri halen süren projede yer almaktan ve özellikle böyle bir raporda Türkiye’nin isminin yer almasını sağlamaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Doç.Dr.E.Didem Evci Kiraz, “Çalışmamız ‘Gulis G.,Evci D.,Aksakal F.N.,Zurlyte I.,Kobza J.,Mileva H.,Korcava J.,Marcinkova D.,Adany R.,Adam B.,Martuzzi M.,Soeberg M.,Capacity Building for HIA,İtalian Journal of Public Health,5-4(3),176-180 (2007)’ şeklinde bir bilimsel yayına da dönüşmüştü. Ancak bu rapor çok anlamlı. Özellikle kitabın hepsinin incelenmesini öneriyorum. İlimizde, bölgemizde ve Türkiye’de yapılabilecek daha çok şey var. Birlikte çalışmalıyız. Sevgili Gabriel’e ve Gazi Üniversitesindeki hocalarıma, arkadaşlarıma bu duyguları yaşattıkları için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

  aydinpost-facebook.20120414234532.jpg

  aydinpost-twitter.jpg

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim