• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  ADÜ'den tam destek

  14.07.2009 11:39
  Adnan Menderes Üniversitesi’nin (ADÜ) verdiği katkı destek ve yardımlarla Uluslararası 6. Bilim Olimpiyatları’na katılan Zafer İlköğretim Okulu öğrencisi Tuğçe Özcan, olimpiyatlarda 4’üncülük elde etti.
  ADÜden tam destek
  ADÜ'den tam destek ADÜ'den tam destek ADÜ'den tam destek

  2008-2009 eğitim öğretim yılı programı içerinde yer alan etkinlikler kapsamında Zafer İlköğretim Okulu 6. Sınıf öğrencisi Tuğçe Özcan, “Ege Bölgesinde Geleneksel İlaç Uygulaması Olan Sarımsak ve Limon Ekstresinin Mikroorganizmalara Etkisi” adlı projeyle, Uluslararası 6. Bilim Olimpiyatları"na katıldı. Zafer İlköğretim Okulu öğretmeni Gülcan Baranoğlu"nun danışmanlığında ve ADÜ"den aldığı yardımlar ile olimpiyatlara katılan Tuğçe, bu projeyle dördüncülüğü elde etti.
  Projede kullanılan mikroorganizmalar ADÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Mikrobiyoloji Laboratuarı"ndan temin edildi. Bu çalışmada, ADÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Halil Bıyık ve Araştırma Görevlisi Dr. Esin Poyrazoğlu öğrenciye deneyler esnasında bizzat yardımları oldu. ADÜ Tıp Fakültesi"nden Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu da başlangıçta yöntemi belirlenmesi bakımından destek verdi.
  Hazırladığı proje hakkında bilgiler veren Tuğçe Özcan, “Projenin amacı; halk tedavisinde yıllardan beri kullanılan sarımsağın, limon suyu karışımı ile birlikte etkisini tespit etmektir. Hedeflenen; her iki bitkinin karışımıyla elde edilen ve özellikle kalp damarlarını açmakta kullanılan ekstrenin mikroorganizmalara etkisini belirleyip, bugün yeni bilgi yahut moda saydığımız pek çok şeyin aslında gündelik hayatımızda yaşıyor olup da fark edemediğimiz değerler olduğunu göstermektir” dedi.
  ADÜ Rektörü Prof. Dr. Şükrü Boylu da, sadece üniversite yahut lise öğrencilerine değil, bilimsel projeler üretmek isteyen herkese ADÜ"nün kapılarının açık olduğunu söyleyerek; “Sahip olduğumuz bilimsel altyapımızı, hayal kapıları açık kişilerin fikirleriyle birleştirerek düşleri olabilir kılmaktan mutluluk duyuyoruz. Üniversite olarak bundan sonra da her türlü bilimsel projeye destek vererek Aydın ilinin gelişimine katkıda bulunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim