Galatasaray Spor Kulübü’nün eski başkanlarından Adnan Polat, sarı-kırmızılı kulübün içinde bulunduğu seçim süreci, kulübün yaşadığı sorunlar, Burak Elmas’ın başkanlık sürecinde yaşananların yanı sıra kendi başkanlığında yaşadıklarıyla ilgili olarak Demirören Haber Ajansı’na (DHA) özel açıklamalarda bulundu.

Kendi dönemindeki bir kongrede ortaya çıkan idari ibrasızlık kararının revize edilmesi gerektiğinin altını çizen Polat, kulübün ilk olarak birlik ve beraberlik halinde hareket etmesi gerektiğini belirtti. Başkanlık görevine gelen kişinin desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Polat, "Galatasaray’ın önceliği bence birlik ve beraberliğin sağlanması çünkü Galatasaray Kulübü üyeleri kendi aralarında parçalara bölünmüş vaziyette. Eskiden bizim desteklemediğimiz başkan da seçilse seçildiği vakit herkes ona yardımcı olup kulübün başarılı olması için elinden geleni yapardı. Şimdi o tip şeyler, değerler ortadan kayboldu. Özellikle 2011 yılı mart ayındaki kongreden sonra idari ibrasızlık diye bir şey çıkardılar. Bu kulübün imajını ciddi şekilde yaraladı. Galatasaray başkanlık makamının ağırlığını kaybettirdi. Tüzüğün günün şartlarına göre tekrardan revize edilmesi gerekiyor. Seçimlerden sonra gelecek başkan kim olursa olsun bu tüzüğe el atacaktır. Daha önce tüzük çalışmaları yapanlar belli bir kalıpta kalıp başka hesaplar peşinde koşarak hazırlıyorlardı. Galatasaray’ın kuruluş ayarlarına geri çevrilmesi lazım. Birlik ve beraberlik sağlanırsa ekonomik ve sportif kısımların düzeltilmesi daha kolay olur. Aksi takdirde gelen yönetimler, çok fazla bir şey yapamadan yıpranır ve kısa sürede görevlerinden gider" diye konuştu.

"BURAK ELMAS, KENDİ DÖNEMİNDE ÇOK ACI ÇEKTİ"

Galatasaray’ın seçilen başkanına seçildiği sürecin ardından destek ve yardımcı olunması gerektiğini belirten Polat, Burak Elmas’ın gönderilme şeklini eleştirerek, "Burak Elmas, kendi döneminde çok acı çekti. Aday olma şekli kabul görmese de kulüp, onu başkan seçti. Ona gerekli saygı ve hürmetin yapılması gerekiyordu. 7-8 ay sonra Galatasaray’a hiç yakışmayan bir kongre ile idari ibrasızlık çıkartıldı. Kumpas türü spekülasyonlar duyduk. İşin aslını çok fazla bilmiyorum. Galatasaray başkanına öyle bir kongre yapılmamalıydı. Üzüldüğünü biliyorum ama hiçbir Galatasaray başkanı bu şekilde gönderilmemeli" şeklinde konuştu.