İlk evini alacak orta gelirliye yönelik ‘Yeni Evim’ kampanyasıyla, 15 yıl (180 ay) vade, yüzde 10 peşinat imkanı, yüzde 0.69’dan başlayan faiz oranı, 5 milyon liraya kadar kredi ve ilk 3 yılda taksitlere destek imkanı sunuluyor. Türkiye’nin 81 ilindeki sıfır konutların dahil olacağı kampanya, yarın itibarıyla başlıyor. Kampanyanın tüm detaylarını açıklamak için bir web sitesi de devreye alınacak. 

KAMPANYADAN YARARLANMAK IÇIN NEREYE BAŞVURACAĞIM?

16 Ocak itibarıyla konut üreticisinden konutunu bulan vatandaşlar kredi alma hakkı elde edecek. Sosyal konutta olduğu gibi başvuru alınmayacak, başvuru ücreti ödenmeyecek. Ayrıca kura da çekilmeyecek.

KREDİYE UYGUNLUK

KAMPANYADAN NASIL YARARLANACAĞIM?

HANGİ ŞARTLARI TAŞIMALIYIM?

18 yaş üstü, bankalar tarafından kredi alması uygun görülen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kampanyadan yararlanabilecek. Ancak bu kişilerin halihazırda bir konutunun olmaması ve son 1 yıl içinde konut satışı yapmamış olması gerekiyor. Arsa ve veraset üzerinden hissesi düşenler varsa, bu hisse 50’den fazla değilse bu projelere başvurabiliyorlar.

TUTARA GÖRE FAİZ

NE KADAR KREDİ ÇEKEBİLİRİM?

Kampanya kapsamında Türkiye, 3 bölgeye ayrılarak kredi limitleri belirlendi. Buna göre, 1. Bölge: İstanbul 2. Bölge: Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 3. Bölge: Diğer iller olarak belirlendi. Finansman tutarları, 1’inci bölge olan İstanbul’da en çok 5 milyon lira, 2’nci bölgedeki illerde en çok 3 milyon lira, 3’üncü bölgedeki diğer iller için ise en çok 2 milyon lira olarak uygulanacak.

KULLANDIĞIM KREDİ TUTARINA GÖRE FAİZ ORANLARI ARTACAK MI?

Faiz oranları kademeli olarak artacak. 2 milyon liraya kadar olan kullanımlarda faiz yüzde 0.69, 2-4 milyon lira arasına yüzde 0.79, 4-5 milyon lira arasına yüzde 0.99 olacak. Buna göre, İstanbul’da 5 milyon liraya kadar kredi kullanan birinin faiz oranı yüzde 0.99’a çıkabilecek. 2’nci bölgedeki illerde en çok 3 milyon liraya kadar kredi alabildiği için faiz yüzde 0.79’a kadar çıkacak. 3’üncü bölgedeki iller ise en çok 2 milyon lira kredi kullanılabildiği için faiz oranı yüzde 0.69’u aşmayacak.

TAKSİTLERE NASIL DESTEK VERİLECEK?

İlk 3 yılda aylık taksit ödemelerinin belirli bir kısmına, kredinin toplam vadesi bitmeden (son 8 yılda) geri ödenmek şartıyla, destek verilecek. Örneğin 1 milyon lira kredide standart taksitler olsaydı, her yıl 9 bin 719 lira ödemek gerekirken, destekli modelde ilk yıl 4 bin 410 lira ödenecek. Geliri daha az olanlara daha fazla destek sunulacak.

TOPLAM GELİRE BAKILACAK

Gelir şartı bulunuyor mu?

Programdan yararlanabilmek için hanehalkı toplam geliri dikkate alınacak. Azami gelir oranları 1’inci bölgede 80 bin lira, 2’nci bölgede 60 bin lira ve 3’üncü bölgede 45 bin lira olarak belirlendi.

Memleketimden ev alabilir miyim?

1’inci (İstanbul) ve 2’nci bölgelerdeki (Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Muğla) illerde konut almak isteyenlerden son 1 yılda bu illerde ikamet etmiş olması şartı aranacak. 3’üncü bölgedeki illerde ikamet şartı aranmayacak. Yani İstanbul’da yaşayan biri Kastamonu’dan ev alabilir.

DEVİR GÖRMEMİŞ KONUTLAR

Şahıstan aldığım sıfır ev kampanyaya dahil mi?

İkinci el konutlar kampanyaya dahil edilmedi. Kampanyaya dahil olan evlerin müteahhit/üreticiden alınması, hiç satış görmemesi gerekiyor. Ev sıfır olsa da tapuda devir gördüyse kampanya kapsamı dışında kalıyor. Önümüzdeki dönemde

Yeni başlamış inşaattan ev alabilir miyim?

Kampanya kapsamında konutlar 3 gruba ayrıldı. Birincisi tamamlanmış konutlar, ikincisi belirli bir oranda tamamlanmış ve bankaların kredi verme kriterlerine uygun konutlar, üçüncüsü ise yapımına başlanacak olan konutlar. İlk iki durumda, konuta ve başvuru sahibine dair şartların ilgili banka tarafından kredilendirme için uygun olarak değerlendirilmesi halinde, kampanyadan yararlanılabilecek. Yeni başlayacak projeleri kapsayan üçüncü durumda ise konut projesinin bankalar tarafından kredilendirme için uygun olarak değerlendirilmesi ana kıstas olacak. Bu durumda projenin kampanya kapsamına alınması için bankanın müteahhitle proje bazında Garantörlük Anlaşması imzalaması gerekecek.

YÜZDE 40 SINIR DEĞİL

TAKSİTTE YÜZDE 40 NE ANLAMA GELİYOR?

Program kapsamında konut kredisi taksidinin, hane gelirinin yüzde 40’ını geçmeyeceği belirtildi. Vatandaş da buna göre hesap yapmaya başladı. Ancak söz konusu yüzde 40, bir sınır ya da şart değil. Yüzde 40, hane gelirini zorlamadan, kredinin ödenebilirliği açısından önemli bir seviye olarak ifade ediliyor. Yani gelirinizin yüzde 40’ını hesaplayıp, kendinize bir taksit sınırı çizmenize gerek yok.

DAHA KISA SÜRELİ KREDİ KULLANMAK MÜMKÜN MÜ?

Kampanya kapsamında vadeler 15 yıla (180 ay) uzatıldı. Ancak daha kısa süre borçlanmak isteyenler, vade süresini düşürebilir.

HANGİ BANKALAR KREDİ VERECEK?

HalkBank, VakıfBank, Ziraat Bankası, Emlak Katılım, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bankaları kredi sağlayacak.

GENÇLERE İMKAN

Eşimin evi var, çocuğumun yok. Kampanyadan faydalanabilir miyiz?

Hanede eşlerden birinin üzerine ev varsa, eşler kampanyadan yararlanamayacaklar. Ancak 18 yaşını doldurmuş, SGK kaydı bulunan çocuklar bankadan kredi alabilecek şartları taşıyorsa ev sahibi olabilecek.

Kampanya kapsamında aldığımız evi satma ya da kiraya verme imkanı var mı?

Alınan konutlar 5 yıl boyunca satılamayacak. Kiraya vermenin önünde bir engel bulunmuyor.