• BIST 108.434
 • Altın 151,237
 • Dolar 3,6580
 • Euro 4,3278

  ADD Aydın Şubesi'nden 19 Mayıs açıklaması

  19.05.2012 14:43
  ADD Aydın Şubesi “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı” dolayısıyla dernek binasında bir basın açıklaması yaptı.
  ADD Aydın Şubesinden 19 Mayıs açıklaması
  ADD Aydın Şubesi'nden 19 Mayıs açıklaması ADD Aydın Şubesi'nden 19 Mayıs açıklaması ADD Aydın Şubesi'nden 19 Mayıs açıklaması

  dolayısıyla dernek binasında bir basın açıklaması yapılmıştır. Basın açıklamasına ADD Aydın Şube Başkanı Günver Güneş, Ziraat Mühendisleri Odası Aydın Şube Başkanı M. Nedim Barış, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Aydın Şubesi Başkanı Yusuf Büyükçoban, Dernek Üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

  Basın açıklaması ADD Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Aydın Tarafından gerçekleştirildi. Basın açıklamasından sonra Hükümet Binası önünde bulunan Atatürk anıtına çelenk konularak Büyük önder Atatürk ve Türk Devrimi önderler ve şehitleri adına saygı duruşunda bulunuldu.

  Tolga Aydın açıklamasında, "Milletlerin hayatında önemli günler vardır. Bunlar ya sevinçle, coşkuyla kutlanan gurur günleri, ya da üzüntüyle hatırlanan felaket anılarıdır. Her iki halde de milli bilinç kuvvetlenir ve birlikte yaşamak arzusu artar. Çünkü millet kıvançta ve tasada birleşebilen, aynı duyguları paylaşabilen dinamik bir organizmadır. Toplumun dinamiğini harekete geçiren olgular arasında milli günler ve bayramlar başlıca yeri işgal ederler. Milli günleri bayramları takdir etmezsek o günlerin kıymeti kalmaz, geçmiş ara sıra yoklanmalıdır. Orada mevcut menkıbeler, kahramanlık ve hatta hıyanetler ve cinayetler yâd edilmelidir. Ta ki iyinin ve kötünün hakkı belirlenmiş olsun.

  Bu açıdan bakıldığında 19 Mayısın anılmaya değer olaylardan biri olduğu şüphesizdir. Bundan dolayıdır ki biz her yıl 19 Mayıs da, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı kutlarız.

  Ama bu yıl bir şey oldu ve birileri milli bilincin kuvvetlenmesinden ve birlikte yaşamak arzusunun artmasından rahatsız oldu ve “Kutlama törenlerinin hazırlık döneminin mevsim olarak soğuk bir zamana denk gelmesi nedeniyle sağlık sorunlarına yol açmasına, çalışma süresinin uzun olması nedeniyle öğrencilerin derslere ilgisinin azalmasına, motivasyonlarının düşmesine, gönüllü olmayan öğrenci velilerinin okullarla olan ilişkilerinin bozulmasına sebep olduğu yönünde duyumlar alınmaktadır.” Gibi uydurma bir gerekçeyle bu bayramımızı önce başkent dışındaki stadyum ve meydanlarda kutlanmasın yasakladı” ve ardından da bu ve benzeri bayramlarımızı pasivize etme yolunu tuttu.

  AKP İktidarının yeni icraatı Milli Eğitim Bakanlığı eliyle 19 Mayıs törenlerini okullara hapsetmesi olmuştur. 19 Mayıs sıradan bir gün müdür. AKP ve temsil ettiği zihniyet neden 19 Mayısla uğraşıyor. 19 Mayıs’ı gençlerin hafızalarından neden silmek istiyor. Atatürk’ün anılmasından mı rahatsız olunuyor, gençliğin bir bayrama sahip olunmasından mı? Yoksa 19 Mayıs’ın taşıdığı büyük bağımsızlık idealinden mi?

  19 Mayıs 1919 Türk toplumunun istiklalini kazandırmak uğrunda girişilen uzun ve yorucu mücadelenin başlangıcı M. Kemal Paşa’nın Samsun’a çıktığı tarihtir. M Kemal Paşa bu günü yani Milli mücadele’nin başlangıç tarihini gençliğe armağan etmiştir. Bu nedenle 19

  Mayıs takvimlerde sıradan bir gün olarak değil, Türk ulusunun emperyalizmin kıskacından kurtulacağı günün başlangıcıdır. 19 Mayıs “Ya istiklal ya ölüm” diyen Kuva-yı Milliyecilerin günüdür.

  19 Mayıs’ın felsefesi 19 Mayıs amacı ve yöntemi Atatürk tarafından belirlenmiş, kurtuluş için kararın verildiği, Samsun’a çıkar çıkmaz uygulamaya konuluğu tarihin adıdır. 19 Mayıs sine-i millete dönüştür. 19 Mayıs’ı yaratan bu anlayış, bu fikir, bu ruhtur. Yeni Türkiye Cumhuriyeti devletinin temelleri bu yüce ideallerle ve büyük mücadelelerle atılmıştır.19 Mayıs Bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur Bu tarih ile birlikte Türk Milleti, kendi makus talihini tersine döndürmeye başlayarak, esaret altında var olamayacağını ve kutsal vatan toprağımızın ilelebet işgal edilemeyeceği tüm dünyaya ilan edilmiştir. Atatürk tuttuğu yolu kapitalizme ve emperyalizme karşı bir yol olarak tanımlamıştır. Ve başlattığı Kurtuluş Savaşını mazlum milletlerin uyanacağı, sömürgeciliğin yeryüzünden silineceği dönemin başlangıcı olacağını işaret etmiştir. Türk Kurtuluş Savaşı ve Türk Devrimi emperyalist güçlere ve onların destekçilerine karşı yapıldığı için bu güçler Atatürkten de Atatürkçülerden de korkarlar . O yüzden 19 Mayıslar hiç gelsin istemezler. Bu yasakçı zihniyetin, 19 Mayıs’tan Türk gençliğinden korkusunun nedeni de budur" dedi.

  19 Mayıs’ı ulusal bayramları kaldırmaya çalışmak, iptal etmek Cumhuriyeti anlamamak demektir diyen Aydın, "anlamamak demektir. Cumhuriyetin erdemlerini bilmemek demektir. Cumhuriyetin ruhunu anlamayanlara, bu büyük millet hak ettiği dersi mutlaka verecektir. Birileri Sulandırmaya, Unutturmaya, Eğip Bükmeye Çalışsa da milli bayramlar hak Edenlerin Koruyuculuğunda İlelebet Yaşatılacaktır. Cumhuriyeti hak etmeyenlerin gücü Onu hak edenleri susturmaya yetmeyecektir.

  Bizler Atatürk’ün adını söylemekten korkanlar değil, Atatürk’ün çocukları olmaktan onur duyanlarız!

  Bizler Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyet'ini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmeye yemin etmiş olanlarız.. Bizler dâhilî ve haricî bedhahların olacağını, bunların gaflet, dalâlet ve hatta hıyanet içinde bulunabileceklerini iyi bilenleriz!

  Bizler muhtaç olduğumuz kudretin, damarlarımızdaki asil kanda mevcut olduğunu yaşadığımız her an hisseden ve vazifemizin Türk istiklâl ve cumhuriyetini kurtarmak olduğunu bilenleriz. Hiçbir yazınız, genelgeniz ve engeliniz bizlerin Cumhuriyet Devrimi’ne olan inancımızı, Cumhuriyet’e ve Atatürk’e olan bağlılığımızı engelleyemeyecektir.

  Türk Gençliği ve Atatürkçü ulusal güçleriyle dimdik ayakta olan cumhuriyetimiz içten ve dıştan gelen bütün saldırılara rağmen varlığını devam ettirecek azim ve kararlılığa sahiptir. Atatürk’ün çağdaşlığın ve ilericiliğin savunucusu, yarınlarımızın güvencesi gençlerimize armağan ettiği bu bayram gününde kendisine bağlılığımızı ve saygımızı yineliyoruz. Coşkuyla kutladığımız büyük bayramımızda bağımsız ve özgür yaşamak onurumuzu korumak için geçmişte gösterilen özverilerin değerini daha iyi anlamamız ve Türk gençliğine emanet edilen ulusumuzun savunuculuğunu ve sorumluluğunu her alana taşımalıyız. Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı aydınlık yolda daima ileriye doğru gideceğiz. Türk gençlerine emanet edilen laik, demokratik, çağdaş cumhuriyet bütün baskı ve dayatmalara karşın genç kuşakların omuzlarında sonsuza değin yükselecektir.

  Her kim ki terör, deprem, soğuk havaları bahane ediyor ve Milli bayramlarımızı kaldırmak için adım adım ilerliyorsa bilin ki o kişi ya da kişiler, kurum yada kuruluşlar halkın bir arada bir bütün olarak kardeşçe, aynı değerlere sahip bir bütün olarak yaşamasından rahatsız oluyor demektir.

  Atatürkçü Düşünceye sonuna kadar bağlı Gençlik olarak Hürriyet ve İtilaf Partisi zihniyetindeki kişi ya da kişilere ne Cumhuriyetimizi ne Laikliğimizi ne ATATÜRKÇÜ Değerlerimizi nede Bayramlarımızı yok ettirmeyeceğiz. Biz bunun için ant içtik. ATATÜRKÇÜ GENÇLİK olarak bütün milleti yanımızda hissederek imkânlarımızı aşarak bayramlarımızı kutlayacağız. 18 Mayıs Cuma akşamı saat 20.00 deki 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Etkinliğimize tüm yurttaşımızı bekliyoruz"diye konuştu.

   

  aydinpost-facebook.20120414234532.jpg

  aydinpost-twitter.jpg

  100_3435.jpg

   

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • iOS 11.0.2 çıktı!03 Ekim 2017 Salı 23:14
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • YouTube'tan tepki çeken karar!14 Eylül 2017 Perşembe 21:25
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim