Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'unun 'YSK'ya güvenmiyorum" sözlerine tepki gösterdi.

YSK'nın Türkiye'nin güven noktasında en güvenilir kurumlarının başında geldiğini söyleyen Bozdağ, "Türk seçim sistemine göre seçimleri siyasi partiler yapar. Kılıçdaroğlu ya seçim kanununu bilmiyor ya da yenilgiye şimdiden bahane uyduruyor. YSK'ya Cumhurbaşkanının atadığı bir üye söz konusu değildir. Üyeler Danıştay ve Yargıtay üyelerinin seçimi ile belirlenir. YSK bir güven kuruludur. Dünyanın en saygın seçim kurullarından biridir ve Türkiye'nin yüz akıdır" ifadelerini kullandı.

"BAŞÖRTÜSÜ GÜNDEMDEN KALICI OLARAK ÇIKSIN DİYORUZ"

CHP ve İYİ Parti'nin anayasa değişikliği teklifine karşı tutumlarına değinen Bozdağ, şunları söyledi:

Yeniden Refah kararını açıkladı: İttifaka dahil değiliz Yeniden Refah kararını açıkladı: İttifaka dahil değiliz

"Başörtüsü gündemden kalıcı olarak çıksın diyoruz. Kanun bu meseleyi geçmişte çözmedi. Muhalefetin önergesi başörtüsünü teferruat gibi görüyor. Sanki bunca haksızlık yaşanmamış gibi basite indiriyor. Sorunların kaynağı bunun dini inanç ile irtibatlı olmasıdır"

Önergeyi bahane için sunduklarını düşündüğünü ifade eden Bozdağ, "Samimiler ise gelsinler Genel Kurul'da destek olsunlar. Gelin bu konuyu siyasal istismar malzemesi olmaktan çıkaralım. Kadın ve erkek arasında kurulabileceğinin Anayasaya yazılmasının neresi yanlış. Ben oy birliği ile çıksın isterdim yakışan da budur. Oy birliği ile çıkması gereken bir anayasa değişikliği teklifi yine bertaraf edilmek üzere" diye konuştu.

ANAYASA MAHKEMESİ'NİN HDP KARARI

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM), HDP'nin kapatma davasının seçim sonrasına bırakılması talebini reddetmesinin oybirliği ile alınmış isabetli bir karar olduğunu vurgulayan Bozdağ, tamamiyle mahkemenin takdirinde olan bir konu olduğunu dile getirdi.