Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yeni yargı paketinde yapılan değişikliklere değinerek istinafı işletme konusunda kararlı olduklarını belirtip, "Avrupa'da güçlü bir istinaf işliyor ve biz de ülkemizde güçlü istinafı işletme konusunda kararlıyız. İstinafın uygulamadan kaynaklı sorunlarını biliyoruz ve bu sorunları da önümüzdeki zaman içerisinde çözeceğiz. İşte bugün buradan istinafla ilgili şekli de olsa ama işin esasına uygun yeni yargı paketimize koyacağımız bir hususu ifade etmek isterim. İstinafın adını değiştiriyoruz. Bölge adliye mahkemesi, bölge idare mahkemesi biliyorsunuz istinafın şu andaki adı. Biz adli istinaf mahkemesi, idari istinaf mahkemesi olarak değiştiriyoruz. Zaten kanunda istinaf, kanun yolu deniyor. İstinafın mehabetine uygun, saygınlığına uygun bir isimle onu nitelendirmeyi uygun görüyoruz. Bu yargı paketinde bölge adliye mahkemelerinin adı adli istinaf mahkemesi, bölge idare mahkemelerimizin adı da idari istinaf mahkemesi olarak değiştirecektir. İstinafa gidiyoruz dediğimizde şimdi gerçekten istinafa gidecekler. Hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Dışişleri Bakanlığından Avrupa ülkeleri için seyahat uyarısı Dışişleri Bakanlığından Avrupa ülkeleri için seyahat uyarısı

"YARGILAMA SÜRELERİ KISALACAK"

Bakan Bozdağ konuşmasında, süreleri tekleştirip yargılama süresini kısaltmak istediklerini ifade edip, "Tabii yeni yargı paketi içerisinde birkaç başka önemli husus daha var. Bir tanesi de yargıda büyük kargaşaya yol açan süreler meselesini tekleştirme adımıdır. İş mahkemesinde ayrı temiz süresi hukuk mahkemesi ayrı, cezada ayrı, şurada ayrı temyiz süresi, kimi tefhimden kimi tebliğden başlıyor. Bir sürü kargaşa. Hem hakim ve savcılarımız için büyük bir zorluk. Hem kalem için büyük bir zorluk. Hem avukatlarımız için büyük bir zorluk. Hem vatandaşlarımız için büyük bir zorluk. Pek çok da hak kaybına yol açan bu uygulamayı kaldırıyor. Süreleri tekleştiriyor. İki hafta süren bütün mahkeme karar iki hafta temyiz ve istinaf süresi koyuyor. Temyiz ve istinafın da tebliğ ile başlaması halini yeni yasayla inşallah parlamentomuz yasalaştırdığında uygulamaya koymuş olacağız. İki hafta doğru bir iş mi? Ya doğru bir iş. Tebliğden itibaren başlayacak. Bu da son derece önemli bir adım olduğunu sürelerdeki birliği sağladığımızı ve bu birliğin hukuk devletine olan inancı da güçlendireceğini hem savcılarımızı, hakimlerimizi, avukatlarımızı hem de vatandaşlarımızı çok memnun edeceğine yürekten inanıyorum. Şimdiden hayırlı olsun" dedi.