• BIST 110.248
 • Altın 155,354
 • Dolar 3,8262
 • Euro 4,5259

  Ada'da aşure şöleni

  01.03.2009 12:03
  Kuşadası Belediyesi tarafından düzenlenen 8. Geleneksel Aşure Şenliği'nde kazanlar dolusu aşure kaynatıp halka dağıtıldı.
  Adada aşure şöleni
  Ada'da aşure şöleni Ada'da aşure şöleni Ada'da aşure şöleni

  Çuvallar dolusu buğday, bakliyat, kuru meyve ve şeker kullanılan aşure şenliğinde aşureler 60 kazanda pişirildi. Gece boyunca sahildeki Atatürk Anıtı önü bir şöleni andıran görüntülere büründü. Kazanlar dolusu aşurenin pişirilmesi için traktörlerle getirilen yakacak odunlar, gece boyunca ateşlerin sönmemesi için titizlikle kontrol edilip kaynayan kazanların altına sürüldü.
  Gece boyunca kaynayan kazanlarda pişen enfes aşureler, bugün sabahtan itibaren Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan tarafından halka dağıtıldı. Geleneksel kültürümüz içinde yer alan böylesine önemli bir değeri halkla el ele vererek yaşatmak için çaba sarf ettiklerini belirten Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan, “Binlerce yıllık geleneklerimizi yaşatırken, hem yeni nesle geçmişteki bu güzellikleri anlatmayı, hem de yaşamımıza küçük renkler katmayı arzu ediyoruz.” dedi. Belediye Başkanı Akdoğan, bu yıl sekizincisi düzenlenen aşure şenliğini sıradan bir etkinlik olmaktan çıkarıp, tüm yurda örnek olacak bir şölen havasına sokmak istediklerini vurguladı. Kuşadası İkioluklu'da çok eski tarihlerde yapılmakta olan ve Evliya Çelebi'nin ünlü Seyahatname'sinde yer verdiği Kuşadası'ndaki aşure geleneğini, yurt içinde ve yurt dışında tanıtmak istediklerini kaydeden Belediye Başkanı Akdoğan, “Halkımız bu güzel etkinliğe gönülden katılarak destek veriyor. İnsanlar arasındaki sıcak dostlukların gelişmesine olanak sağlayan böyle bir geleneği yaşatmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” diye konuştu.
  Asırlardır bir gelenek haline gelen aşure pişirme ve dağıtma, Kurban Bayramı'ndan sonra gelen Muharrem ayının 10. gününden başlayarak ay sonuna kadar sürdürülüyor.
  İnanışa göre büyük tufandan Nuh Peygamber ve yanındakiler 10 Muharrem'de gemiden çıkmışlar ve karınlarını doyurmak için gemide arta kalan malzemelerden güzel bir yemek pişirmişler. Çok lezzetli bir yemek çıkmış ortaya ve bu 40 çeşit malzemeden karışık bir tatlı yapma geleneği günümüze kadar ulaşmış. Evlerde bulunan her türlü bakliyat ile kuru ve taze meyvenin kullanılabildiği aşure şekerle tatlandırıldıktan sonra üstü nar, ceviz, susam, fındık, fıstık ve tarçınla süsleniyor. Aşurenin komşulara dağıtılması geleneği de hala yaşatılan kültürel varlıklarımızdan birini oluşturuyor.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim