• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Açlık grevinde gözyaşı

  04.02.2010 13:31
  Yurt genelinde 'çalışmama' haklarını kullanma kararı alan işçilere farklı şehir ve kurumlardan destek yağıyor.
  Açlık grevinde gözyaşı
  Açlık grevinde gözyaşı Açlık grevinde gözyaşı Açlık grevinde gözyaşı

  Üniversitelerden belediye çalışanlarına kadar tüm çalışanlar iş yerlerine gitmedi. Bazı kurumlar ise işlerine gitmeyen işçileri tespit edilmeye başlandı. Bazı işçiler ise Türk-İş Genel Merkezi"nde sürdürdükleri açlık grevinde fenalaşan arkadaşlarının arkasından gözyaşı döktü.

  Başbakan Erdoğan, yaptığı açıklamada eylemin hukuksuz ve bir tuzak olduğunu söylerken, 'Tazminatlar dün itibariyle işçilerin hesabına yattı ve 4 bin 500 civarında işçi bu paraları hesaplarından çekti' dedi.

  Özlük haklarının ellerinden alınmasını istemeyen ve 4/c kapsamnda çalıştırılmayı kabul etmeyen TEKEL işçilerinin eyleminde 52. güne girildi. TEKEL işçilerine destek amacıyla 'çalışmama' kararı alan sendika ve konfederasyonlara üye işyerlerinde işçiler iş yerlerine gitmeyerek hükümeti protesto ederken belediye çalışanlarından, üniversitelere iş bırakma eylemi yapan kurumlar ve işyerleri yurt genelinde zor anlar yaşanmasına sebep oldu. THY

  BAŞKENTTE METRO SEFERLERİ AKSADI

  Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Halkevleri üyesi bir grubun, metro sisteminin çalışmasını engellediğini öne sürdü. Belediye yetkilileri, AA muhabirine yaptıkları açıklamada, Batıkent metrosunda seferlerin aksamasının, belediye çalışanlarının, “Çalışmama hakkını kullanması”ndan kaynaklanmadığını savundu.
  Halkevleri üyesi bir grubun, TEKEL işçilerine destek vermek amacıyla metro sisteminin çalışmasını engellediğini ileri süren yetkililer, güvenlik güçlerinden yardım istediklerini kaydettiler.

  THY ÇALIŞANLARI EYLEME KATILMADI

  İŞÇİ ve memur konfederasyonlarının TEKEL işçilerine destek vermek için “Bugün izinliyiz”, “Çalışmama hakkımızı kullanacağız” formülüyle başlattığı eyleme 08.00 ile 17.00 saatleri arasında mesaileri olan THY çalışanları katılmayınca tüm seferler normal olarak yapıldı. Türk-İş"e bağlı Hava-İş Sendikası, TEKEL işçilerine destek amacıyla önceki gün genel greve katılma çağrısı yapmıştı. Yönetim de grev katılanlar hakkında yasal işlem yapılacağını açıklamıştı. THY çalışanları sendikanın değil yönetimin çağrısına uydu. Böylece THY uçakları bu sabah zamanında kalkış ve iniş yaptı. THY yetkililerinden biri “Tüm operasyonlar normal olarak devam etmektedir” dedi.

  DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ'NDEN, TEKEL İŞÇİLERİNE DESTEK

  Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyeleri ile öğretim görevlileri, TEKEL işçilerinin eylemini desteklediklerini açıkladı. "Tekel İşçilerinin Haklı Mücadelelerini Destekliyoruz" başlığıyla yapılan açıklamada, "50 gündür Ankara-Kızılay'daki çadırlarda her türlü olumsuz koşullar altında ekmek, özgürlük ve özlük haklarını koruma mücadelesi veren TEKEL işçilerinin onurlu direnişini destekliyoruz. Küreselleşme ve onun yarattığı özelleştirme-örgütsüzleştirme politikalarına karşı insanca yaşayabilme ve kazanılmış haklarını koruyabilme adına yapılan bu direniş; ülkedeki demokrasi ve 'insan olma' mücadelesinin önemli bir kilometre taşıdır. Tüm demokratik güçleri TEKEL işçileriyle dayanışmaya davet ediyoruz" denildi.
  GÖLCÜK"TE 3 BİN TERSANE İŞÇİSİ ÖĞLE YEMEĞİNE GİRMEDİ

  Kocaeli"de de sendika üyesi işçiler, iş yavaşlatma eylemi yaptı. Gölcük İlçesi'nde yaklaşık 3 bin askeri tersane işçisi öğle yemeğine girmedi.

  Türk Harb- İş Sendikası'na üye işçiler, saat 12.00"de yemekhanelere girmeyip toplu halde tersane kapasından alkışlarla çıkarak, ilçe merkezindeki Atatürk Meydanı"nda toplandı. Burada bir konuşma yapan Türk Harb- İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Haldun Kurubacak, sendikaların genel merkez yöneticilerine seslenerek koltuk ve menfaat kavgalarını bırakmalarını, birleşmeden başka kurtuluş olmadığını söyledi.

  Haldun Kurubacak, Tekel işçilerinin direnişine sonuna kadar destek verdiklerini belirtti. Haldun Kurubacak'ın konuşması sırasında işçiler sık sık, "Hükümet istifa", "Tekel işçisi yalnız değildir", "İşçiye uzanan eller kırılsın" sloganları attı.
  Tersane işçileri, konuşmaların ardından iş yerlerine döndü.

  DENİZLİ'DE TÜTÜN ALIMI BAŞLADI

  İŞÇİ ve memur konfederasyonları, Tekel işçilerine destek vermek için Türkiye genelinde 1 gün iş bırakma eylemi yaparken, özel tütün firmaları da tütün alımlarına başladı. Denizli'nin Tavas İlçesi'nin Kızılcabölük Beldesi'nde, Sunel Ticaret Türk A.Ş. ve TTL firmaları tütün aldı.

  Tavas bölgesinde üretilen tütünlerin alım merkezi olarak Kızılcabölük'ü seçen firmalardan Sunel Ticaret Türk A.Ş. Tavas Bölge Yetkilisi Selim Türkoğlu, yıllar sonra tütün alımını yeniden Kızılcabölük'te yapmaktan hem kendilerinin hem de üreticilerin memnun olduğunu söyledi.

  TTL Tütün Tavas Bölge Sorumlusu Barış Kişin de, Kızılcabölük'teki tütün alımlarının şubat ayı sonuna kadar süreceğini belirtti. Kişin, kilo fiyatlarının, tütünün kalitesine göre 4 ile 8 lira arasında değiştiğini söyledi.

  MADENCİDEN, TEKEL İŞÇİSİNE DESTEK YÜRÜYÜŞÜ

  ZONGULDAK"ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu"nun ocaklarında çalışan işçiler, Türk- İş, DİSK, Hak- İş, KESK, Memur- Sen ve Kamu- Sen"den oluşan işçi ve memur sendikalarının aldığı karar doğrultusunda, Ankara"da eylemlerini sürdüren Tekel işçilerine destek amacıyla iş bıraktı. Sabah müessese müdürlüklerinde toplanan yaklaşık 500 işçi, kent merkezine yürüyerek eyleme katıldı.

  TTK"ya bağlı Karadon, Üzülmez, Kozlu, Armutçuk ve Amasra Müessese müdürlüklerinde çalışan madenciler, iş bırakarak Tekel işçilerine destek verdi. Madenciler, sabah çalıştıkları maden ocaklarının bulunduğu müessese müdürlüklerinde toplandı. Türk- İş"e bağlı Genel Maden İşçileri Sendikası"nın (GMİS) Genel Merkez ve şube yöneticileri, 5 ayrı müdürlükte hazırlanan bildiriyi okudu. Bildiride, maden işçilerinin her zaman örgütsel disipline uyduğu ve tüm eylemleri kararlılıkla hayata geçirdiği, bugün de tüm gözlerin yine maden işçisinin üzerinde olacağı belirtildi.

  GAZETECİLERDEN EYLEME DESTEK

  Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) üyesi Anadolu Ajansı çalışanları, bir saat iş bırakma eylemi yaptı.
  AA önünde toplanan çalışanlar adına açıklama yapan TGS Genel Başkanı Ercan İpekçi, Tekel işçilerinin 52 gündür yaptıkları eylemi desteklemek ve onlara katkı vermek amacıyla bir araya geldiklerini söyledi. Tekel işçilerinin, kazanılmış haklarını koruma mücadelesi verdiklerini ifade eden İpekçi, şöyle konuştu:
  “Tekel işçileri yeni haklar elde etmek amacıyla bir eylemlilik, grev, direniş, sokak eylemi içinde değiller. Gerçekten kazanılmış haklarını muhafaza etme gayreti içindeler. Eyleme siyasi kisve yakıştırmaya kalkanlar, lütfen bir geceyi onlarla geçirsinler. Onları bir dinlesinler, siyasi tartışmalarını yapsınlar, felsefi tartışmalarını yapsınlar, ondan sonra o kararlarında ısrarlılar mı, tekrar vicdan ve akıl muhasebesini yapsınlar. Direnişe katılanların büyük çoğunluğu AKP'ye oy vermiş insanlar. Belki sorunları çözülse belki yine AKP'ye oy verecekler. Burada siyasi ve ideolojik yaklaşım aramak gerçekten bir gaflet.”

  KENT MERKEZİNE DOĞRU YÜRÜDÜLER

  Bildirinin okunmasının ardından Kozlu ve Üzülmez müesseselerinde çalışan işçiler, kent merkezine doğru yürüyüşe geçti. Kozlu beldesinde yürüyen maden işçileri, hükümeti sloganlarla protesto etti.

  Trafiği aksatmadan kaldırımda yaklaşık 5 kilometre yürüyen işçiler, "Ankara Ankara duy sesimizi, bu madencinin ayak sesleri", "Susma sustukça sıra sana gelecek", "Vur vur inlesin Ankara dinlesin", "Tekel işçisi yalnız değildir", "Direne direne kazanacağız", "Zafer direnen emekçinin olacak" sloganları attı.

  Kozlu ve Üzülmez"den yürüyerek, uzak olan diğer müessese müdürlüklerinden ise otobüslerle kent merkezine gelen işçiler, 6 işçi ve memur sendikasının öncülüğünde kent merkezindeki Madenci Anıtı önünde öğle saatlerinde düzenlenecek eyleme katılacak.

  BATMAN"DA TEKEL İŞÇİLERİNE DESTEK EYLEMİ

  BATMAN"da Ankara"da eylemlerini sürdüren Tekel işçilerine destek vermek için TPAO ve TÜPRAŞ işçileri işe bir saat geç başlama eylemi yaptı.
  TPAO ve TÜPRAŞ işçileri, sabah erken saatlerde kurumlarının önünde eylem yaptı. Bir saat işe geç başlayan yaklaşık 300 petrol işçisi TPAO bölge binasına doğru yürüdü.

  EDİRNE'DEN TEKEL İŞÇİLERİNE DESTEK

  İş, Hak-İş, DİSK, Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ve KESK'in, TEKEL işçileriyle dayanışma amacıyla kararlaştırdığı “çalışmama hakkını kullanma” eylemine Edirne ve Kırklareli'nde de katılım olduğu bildirildi.

  Türk-İş İl Temsilcisi ve Tes-İş Edirne Şubesi Başkanı Adnan Bayraktar, yaptığı açıklamada, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'da örgütlü oldukları DSİ ve elektrik kurumlarında 1070 işçinin işe gitmediğini söyledi.

  DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Arif Kuday da TEKEL işçilerine destek vermek amacıyla İl Özel İdaresi, DSİ, belediye ile sendikalarının örgütlü olduğu iş yerlerinde iş bırakıldığını ve PTT Edirne Başmüdürlüğü önünde saat 12.30'da basın açıklaması yapılarak TEKEL işçilerinin yanında olduklarını göstereceklerini belirtti.

  Yol-İş Sendikası 2 no'lu Şube Genel Sekreteri Nejat Şevik ise TEKEL işçilerinin eylemine destek vermek amacıyla bir günlük iş bırakma eylemi yaptıklarını ifade etti.

  Edirne'de sendikalarına üye 220 işçinin iş bırakma eylemine destek verdiğini ifade eden Şevik, “Kanuni haklarımızı kullanıyoruz. TEKEL işçilerinin haklı mücadelesine destek oluyoruz” dedi.

  İŞE GELMEYENLER TESPİT EDİLMEYE BAŞLANDI

  Edirne Valisi Mustafa Büyük, yaptığı açıklamada, Edirne'deki bazı iş yerlerinde işe gelmeyenlerin olduğunu ve bunların tespit edilmesine başlandığını söyledi.

  İşe gelmeyenlerin belirlenmesinden sonra, bu kişilerle ilgili mevzuatın uygulanacağını ifade eden Büyük, “Her kurumun bir disiplin işleyişi var. Kurumlar, işe gelmeyenlerle ilgili bunu işletecekler” dedi. Edirne'de sağlık çalışanları ise iş bırakma eylemi yerine, basın açıklaması yaparak TEKEL işçilerine destek verecek.

  KIRKLARELİ: PETROL İŞ SENDİKASI ÜYELERİNDEN 1200 KİŞİ İŞE GİTMEDİ

  Petrol İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Turgut Düşova da yörede örgütlü bulundukları iş yerlerinde çalışan 1200 üyenin işe gitmediğini söyledi “TEKEL işçilerinin yakmış olduğu kıvılcım yangına döndü. Ak Parti hükümeti bir an önce TEKEL işçilerinin sorununu ve diğer çalışanların sorunlarını çözmelidir” dedi.
  Düşova, Lüleburgaz ilçesinde yaklaşık 15 bin işçi ve memurun işi bırakarak, eyleme destek verdiğini ileri sürdü.

  Kırklareli merkezde de sağlık çalışanlarının bir bölümü iş bırakarak eyleme destek veriyor. Kırklareli Vali Vekili İsmail Gültekin, iş bırakma eylemine katılanları tespit etmek için çalışma başlattıklarını söyledi.

  İZMİR'DE HAYAT DURDU

  TEKEL işçileriyle dayanışma amacıyla sendikaların aldığı bir günlük “Çalışmama Hakkını Kullanma” eylemi, İzmir'de ulaşımda sorunlar yaşanmasına neden oldu.

  Belediye işçilerinin üye oldukları sendikaların eyleme katılması nedeniyle belediye otobüsleri çalışmadı. Sabah saatlerinde otobüs duraklarına gelen vatandaşlar, iş yerlerine ulaşmada güçlük çekti. Birçok vatandaş, ortak taksi tutarak sorunu çözmeye çalışırken, aracı olan bazı vatandaşlar da duraklarda bekleyenleri araçlarına aldı.

  Çok sayıda okul ve fabrika servisinin korsan taşımacılık yaparak ihtiyaca yanıt vermeye çalıştığı gözlendi. Taksi ve dolmuş bulmakta sıkıntı yaşayan ve yakın mesafelere gidecek vatandaşlar ise yürümeyi tercih etti. Vatandaşların özel araçlarını kullanmak durumunda kalması nedeniyle ana yollarda zaman zaman trafik sıkışıklıkları yaşandı.

  Metro ve vapurların eyleme katılmaması nedeniyle Karşıyaka ve Bornova ilçeleriyle Hatay semtinden gelen vatandaşlar ulaşım sıkıntısı çekmedi. İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, belediye otobüslerinin saat 13.00'den sonra hizmet vereceği belirtildi. Açıklamada İtfaiye, Eşrefpaşa Belediye Hastanesi ve Huzurevi'nde verilen hizmetlerde herhangi bir aksama olmadığı ifade edildi. / DHA

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim